پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شرایط بحرانی ارزهای دیجیتال

۳ تهدید جدی برای بیت کوین چیست؟

1400/06/18
۳ تهدید جدی برای بیت کوین چیست؟

مهمترین خطری که درحال‌حاضر بیت‌کوین را تهدید می‌کند وضعیت قانون‌گذاری و موضع‌گیری کشورها در مواجه با ارزهای دیجیتال است.

موضع نامعلوم کشورها

به گزارش فراسرمایه، در حالی که پذیرش بیت‌کوین در سطح دنیا در حال افزایش است و شاهد سرمایه‌گذاری‌های سنگین شرکت‌های بزرگ و ارائه خدمات توسط رمزارزها در موسسات مالی معروف هستیم، زمزمه‌های مالیات و یا مخالفت با این حوزه از گوشه و کنار دنیا شنیده می‌شود.

در روز گذشته چین استفاده از اپلیکیش‌های معاملات ارز دیجیتال را ممنوع کرد و قدم دیگری در راستای محدود نمودن این بازار در کشورش برداشت.

بسیاری از کشورها بیت‌کوین و دیگر رمزارزها را به عنوان یک کلاس دارایی قبول ندارند و بیشتر به نواقص این بازار مانند اثرات تورمی، احتمال هک، کلاه‌برداری و.. تاکید دارند.

سیاست‌های اقتصادی

چندی قبل برنامه دولت آمریکا و تامین بودجه برای اجرای طر‌ح‌های زیرساختی از طریق مالیات بر رمزارزها سبب ایجاد نوساناتی در این بازار شد. همچنان زمزمه‌هایی در مورد قانون‌گذاری بر این بازار وجود دارد و باید دید فدرال رزرو چه رویه‌ای را برای آن دنبال خواهد کرد.

از طرف دیگر احتمال دارد دولت آمریکا به دلیل اثرات تورمی بسته‌های حمایتی در دوران کرونا و افزایش نقدینگی در این کشور اقدام به افزایش نرخ بهره کند که این مورد سبب افت وضعیت بورس این کشور، طلا و دیگر بازارها از جمله کرپتوکارنسی خواهد شد. به دلیل عدم قطعیت در این موضوع، درحال‌حاضر بورس و دیگر بازارها در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برند که در بلند مدت و در صورت تایید این سناریو، اثرات رکودی آن به بازار کریپتوکارنسی نیز سرایت خواهد کرد.

شرکت‌های بزرگ و نهنگ‌ها

معمولا در دوران صعود بیشتر سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ همراه بازار هستند. اما در دوران ریزشی شاهد نظرات متفاوتی از آنها هستیم. به طور مثال بانک جی پی مورگان در زمانی که قیمت بیت‌کوین در محدوده ۳۰ هزار دلار قرار داشت از قیمت‌های بالاتر این ارز و ارزندگی آن صحبت می‌کرد اما بعد از ریزش شدید بازار در موضعی متفاوت به بالا بودن قیمت آن معتقد بود.

از آنجایی که میزان سرمایه‌گذران بزرگ از ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۳۰ درصد افزایش یافته‌ است بنابراین نقش آنان نیز در این بین پر رنگ‌تر شده است.

اگر به طور خلاصه به مهم‌ترین خطرات پیش روی بیت‌کوین بپردازیم می‌توان از دولت‌ها، قانون گذاری، سیاست‌های اقتصادی و در نهایت نهنگ‌ها اشاره کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *