پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

۶۰ درصد معاملات بورس در اختیار سهامداران حقیقی است

1399/06/12
۶۰ درصد معاملات بورس در اختیار سهامداران حقیقی است

نائب رئیس هیئت مدیره بورس تهران گفت: بر اساس آمار واطلاعات موجود از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه جاری بیش از ۶۰ درصد معاملات چه در سمت خرید و چه در سمت فروش مربوط به اشخاص حقیقی بوده است.


به گزارش فراسرمایه، محمودرضا خواجه نصیر اظهار کرد: بطورکلی نقش اشخاص حقیقی طی سال جاری در بازار سرمایه بیش از حقوقی ها بوده است.

وی اظهار کرد: در تمامی بازارهای سرمایه متمرکز بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سهام شناور آزاد شرکت ها در دست مردم است و بازار سرمایه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نائب رئیس هیئت مدیره بورس تهران گفت: بازار سرمایه در اثر ورود نقدینگی اشخاص که پیشران روند بازار سرمایه بوده قیمت گذاری و رشد کرده است.

بیشتر بخوانید : صعود وال استریت در روز بد بورس‌های اروپا و آسیا

وی افزود: اصل اساسی که وجود دارد اینکه در بازار سرمایه قیمت ها را عرضه و تقاضا تعیین می کند.

خواجه نصیر که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، افزود: نرخ تورم در اقتصاد کشور طی سال ۹۸ بسیار بالا بود و نمود این رشد چه در قیمت ارز، مسکن و در سایر موارد وجود داشته و طبیعتا مردم به سمت مامنی بودند که بتوانند با سرمایه گذاری های مناسب کاهش ارزش پول خود را پوشش دهند.

وی ادامه داد: از سهم ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد حقیقی طی سال های گذشته در معاملات بازار سرمایه اکنون به ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزش معاملات چه در سمت خرید و چه در سمت فروش رسیده است.

نائب رئیس هیئت مدیره بورس تهران گفت: بخش زیادی از سهامی که در اختیار حقوقی هاست جنبه مدیریتی دارد در معاملات جاری روزانه بازار اصلا ورود پیدا نمی کند.

بیشتر بخوانید : خطری معاملات بورس را تهدید نمی‌کند

وی افزود: تعریف سهام شناور آزاد در بازارهای سرمایه و بورس سهامی که قابلیت معامله و گردش دارد بقیه سهام به نوعی قفل شده و غیر قابل معامله است.

خواجه نصیر اظهار کرد: بخش تعیین کننده بازار همان ۲۰ درصد سهام شناور آزاد است که در آن ۲۰ درصد سهام شناور آزاد گردش معاملات اشخاص حقیقی از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده است.

وی یادآورشد: گفته می شود ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه شده این همان نقدینگی که حقیقی ها وارد بازار کرده اند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی