پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - Oct 5 ,2023

۶۰ هزار خودروی ناقص به‌زودی تکمیل و تحویل مشتری می‌شود

1399/06/29
۶۰ هزار خودروی ناقص به‌زودی تکمیل و تحویل مشتری می‌شود

مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: با تعامل گمرک و ترخیص محموله‌های باقی‌مانده، به‌زودی حدود ۶۰ هزار دستگاه خودروی ناقص مانده دو خودروساز بزرگ کشور تکمیل شده و به دست مشتریان خواهد رسید.

به گزارش فراسرمایه، «مازیار بیگلو» امروز (شنبه) گفت: در ماه‌های گذشته گمرک نهایت همکاری را با قطعه‌سازان و خودروسازان داشته و به‌تازگی برای۷۰ درصد محموله‌هایی که تخصیص ارز از بانک مرکزی گرفته اما هنوز تامین ارز نشده اند، اجاره ترخیص داده است.

وی بیان‌داشت: ترخیص بقیه ۳۰ درصد محموله‌ها نیز پس از تامین شدن کامل ارز انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید : وابستگی به خارج در تولید خودرو کاهش می‌یابد

به گفته این مقام صنفی، بانک مرکزی پس از دو سال و نیم با گزینه «بدون انتقال ارز» مورد درخواست قطعه‌سازان و واردات کالاها و تجهیزات مورد نیاز بدون ذکر منشا ارز موافقت کرد و این موضوع می‌تواند گشایش های زیادی در کار قطعه‌سازان و خودروسازان ایجاد کند.

وی خاطرنشان‌کرد:‌ پیش‌بینی می‌شود بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار مواد اولیه، قطعات استاندارد و تجهیزات مورد نیاز دو خودروساز بزرگ کشور در گمرکات دپو شده باشد.

بیگلو با اشاره به دپوی بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی ناقص ایران‌خودرو و سایپا، ادامه‌داد:‌ برآورد می‌شود با ترخیص این محموله‌ها بین ۵۰ تا ۶۰ هزار دستگاه از خودروها کامل و تجاری‌سازی شده و به دست مشتریان برسد.

بیشتر بخوانید : وضعیت بازار خودرو در پایان تابستان | پراید چقدر قیمت خورد؟

وی بیان‌داشت: با این همکاری گمرک که از حدود سه هفته پیش و در تعطیلات تابستانی دو خودروساز بزرگ کشور آغاز شده، عمده قطعات کسری خودروسازان که بیشتر قطعات الکترونیکی و مواد اولیه است که ساخت داخل ندارند، در حال ترخیص است.

پیشتر «مهرداد جمال ارونقی» معاون فنی و امور گمرک با بیان اینکه ۸۵ درصد از ۳.۵ میلیون تن کالای غیراساسی موجود در انبارهای بنادر شامل مواد اولیه تولیدی‌ها و مربوط به پروژه‌های ملی مانند قطعات خودرو می‌شود، تاکیدکرد: با توجه به درخواست سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، قطعات خودرو بدون تخصیص ارز ترجیحی و بدون ارائه کد رهگیری کالا، ترخیص شده‌اند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی