پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

‌‌چرا از این پس استخراج بیت کوین با سختی بیشتری مواجه است؟

1399/04/24
‌‌چرا از این پس استخراج بیت کوین با سختی بیشتری مواجه است؟

در پی رکوردشکنی نرخ هش بیت کوین در هفته‌ی اخیر، شاخص سختی استخراج در روز ۱۳ ژوییه (۲۳ تیر) با افزایش ۹.۸۹ درصدی به رکورد جدید ۱۷.۳ تریلیون واحد رسید.

به گزارش فراسرمایه به نقل از کوین تلگراف، علیرغم آنکه قیمت بیت کوین در هفته‌های گذشته نوسانات قیمتی چندانی نداشته است، شاخصه‌های پراهمیت دیگر که تضمین‌کننده‌ امنیت شبکه این ارز دیجیتال هستند، مثل همیشه وضعیت مناسبی دارند. این خبر مثبتی برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که نگران افت نرخ هش و سختی استخراج پس از وقوع سومین هاوینگ در ماه مه (اردیبهشت‌) بودند.

شماری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که وقوع هاوینگ پاداش استخراج بیت کوین در اوایل سال میلادی باعث خروج ماینرهایی می‌شود که سوددهی کافی را ندارند.

بلافاصله پس از وقوع هاوینگ، نرخ هش با افت درخورتوجهی روبه‌رو شد و در ادامه‌ی آن سختی استخراج نیز دو بار کاهش پیدا کرد؛ اما روند صعودی در شاخص سختی و افزایش ۱۴.۹۵ درصدی آن در ماه اخیر، توانسته روند دو افت قبلی را معکوس کند.

اکنون هم نرخ هش و هم سختی استخراج در بالاترین سطح خود قرار دارند و از این رو به‌نظر می‌رسد که نگرانی‌های مرتبط با تاثیر هاوینگ بر این دو متغیر، بی‌پایه و اساس بوده است.

گفتنی است هر ۲۰۱۶ بلاک (تقریبا معادل با ۱۴ روز)‌، سختی استخراج به‌طور خودکار، تنظیم می‌شود تا میانگین مدت زمان تولید هر بلاک جدید در محدوده ۱۰ دقیقه باقی بماند.

شاخص سختی استخراج با نرخ هش تغییر می‌کند و غالباً بر میزان آن افزوده می‌شود. افزایش نرخ هش به‌معنای تایید سریع‌تر بلاک‌ها است؛ بنابراین برای ثابت ماندن مدت ۱۰ دقیقه، سختی استخراج باید افزایش یابد.

همچنین سختی بالاتر، سودآوری استخراج را تحت تأثیر قرار می‌دهد و خروج برخی از ماینرها از شبکه را در پی دارد؛ وقتی هم که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، می‌تواند منجر به کاهش بالقوه نرخ هش شود.

منبع: ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی