پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۳ بهمن ۱۴۰۰ - Jan 23 ,2022

8 برابر درآمدهای نفتی امسال رانت توزیع شد!

1399/07/15
8 برابر درآمدهای نفتی امسال رانت توزیع شد!

بررسی‌ها از تورم محصولاتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند نشان می‌دهد توزیع این رانت اثری در کنترل قیمت نداشته و این محصولات هم سطح با تورم کل، افزایش قیمت داشتند. در مقابل رانت توزیع شده به این بهانه، ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی (از سال ۹۷ تاکنون) برآورد می‌شود که هشت برابر درآمدهای نفتی امسال است.

به گزارش فراسرمایه، تخصیص دلار 4200 تومانی که از فروردین ماه سال 97 تصویب شد قرار بود روی قیمت کالاهای اساسی تاثیرگذار باشد و تامین این کالاها را برای مردم با قیمت پایین‌تری فراهم کند، طی 30 ماه گذشته دولتی‌ها با این بهانه سیاست ارز ارزان را متوقف نکرده‌اند.

این که ارزان‌فروشی دلار توسط دولت تاثیری روی قیمت کالاها ندارد را بارها کارشناسان و اقتصاددانان گوشزد کرده‌اند، حتی محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه ‌و بودجه نیز در فروردین ماه سال گذشته اعتراف کرد که مردم از این ارزان‌فروشی منتفع نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید : تحقق برنامه‎‌های تولید تکلیفی در نفت و گاز

وی گفت: باید قبول کنیم که شیوه کنونی پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی درست نیست و این منافع به دست مردم نمی‌رسد.

با این اعتراف صریح اما همچنان این ارز ارزان‌تر از بازار تخصیص داده می‌شود، حتی در شرایطی که در خرداد ماه امسال نوبخت درباره بودجه نفتی گفت: همواره حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بودجه از محل درآمدهای نفتی بوده و امسال در بهترین شرایطی که در بودجه پیش‌بینی شده است، ۴۹ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش نفت است.

بیشتر بخوانید : افزایش ۲ درصدی قیمت نفت در پی اعلام خبر بهبودی حال ترامپ

به نظر می‌رسد دولتی‌ها به اعترافات خود نیز پایبند نیستند، نوبخت در مرداد ماه با حمایت از سیاست دلار 4200 تومانی درباره ادامه این سیاست توسط دولت اینطور استدلال کرد: با ورود یک دلار به کشور و تبدیل آن به ارز نیمایی حدود ۱۸ هزار تومان به خزانه واریز می‌شود و اینگونه دست ما از نظر ریالی بازتر هست تا اینکه آن ارز به ارز ۴۲۰۰ تومانی تبدیل شود. بنابراین دولت ترجیح می‌دهد کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کند نه ارز ۱۸ هزار تومانی تا رفاه بیشتری حاصل شود.

بر طبق این گزارش، از نظر آماری، تخصیص ارز ارزان قیمت در کالاها در زمان تخصیص باعث تثبیت قیمت نشده و پس از حذف نیز، قیمت‌ها تغییری نداشته است.

بیشتر بخوانید : پرداخت ۱۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایت از صادرات غیرنفتی

در واقع این ارزها که قرار بود به معیشت خانوارها کمک کند به رانت تبدیل شده که برآورد حجم رانت توزیع شده ارز ترجیحی از سال ۹۷ عددی بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که هشت برابر درآمدهای نفتی امسال است.

منبع: تجارت‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *