پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023
رشد ۵۴۰ درصدی سولانا در کمتر از دو ماه

آیا ارز دیجیتال سولانا به زودی ۵۰۰ دلاری می‌شود؟

1400/06/16
آیا ارز دیجیتال سولانا به زودی ۵۰۰ دلاری می‌شود؟

سولانا رمزارز محبوبیست که در ۴۷ روز اخیر رشد ۵۴۰ درصدی را ثبت کرده است. این ارز توانست در مدت زمان اندک به رتبه ۷ام بازار صعود کرده و رکوردی دیگر را ثبت کند.

دلیل توجه بازار به سولانا و رشد چشمگیر آن در یک ماه اخیر چیست؟

تاریخچه ارز دیجیتال سولانا

به گزارش فراسرمایه، سولانا ارزیست که به دنبال رفع نقص موجود در بیت‌کوین و اتریوم به وجود آمد. این ارز با توان عملیاتی بالایی که دارد، تراکنش‌های سریع و کم هزینه را برای کاربران خود ممکن می‌کند. این پروژه به عنوان یکی از قوی‌ترین رقبای اتریوم توصیف شده است. در گذشته، تقاضای زیاد برای استفاده از اتریوم منجر به ازدحام شبکه شده است. این مشکل هزینه‌های تراکنش بسیار بالایی را برای کاربران در پی داشت. سولانا فرصت را غنیمت شمرده و این مشکل را به نفع خود حل کرده است.

بیشتر بخوانید

به طور خلاصه می‌توان گفت که بزرگ‌ترین نقطه قوت سولانا، قابلیت پردازش ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه و این در حالی است که هیچ شبکه بلاکچین مطرح دیگری نمی‌تواند در لایه نخست شبکه خود با SOL رقابت کند.

دلیل این توانایی بالا، پیاده‌سازی مفهوم زمان در بلاکچین به صورت غیر‌‌ متمرکز برای اولین بار است. در بلاکچین‌های دیگر مثل بیت کوین و اتریوم، زمان معنی خاصی ندارد و همه چیز با شماره بلاک سنجیده می‌شود.

یکی دیگر از دیگر مزیت‌های این ارز دیجیتال این است که به ازای هر تراکنش در شبکه مقداری از توکن SOL بعنوان کارمزد سوزانده می‌شود.

اما از نقاط ضعف سولانا می‌توان به مبهم بودن نحوه توزیع توکن‌های آن (tokenomics) اشاره کرد که در ابتدا حجم زیادی از کوین‌ها به سرمایه‌گذاران‌ و برنامه‌نویسان واگذار شده و معلوم نیست که میزان دقیق این مقادیر چقدر بوده است. بالا بودن تعداد زیادی از یک ارز در دست یک گروه خاص خطرات رشد و یا افت شدید قیمتی را در ان بالاتر می‌برد.

بیشتر بخوانید : بیت‌کوین حباب ندارد | رمزارزها، طلای دیجیتال هستند

قیمت SOL از زمان عرضه اولیه آن تا به اینجا نزدیک‌ به ۲۰۰ برابر شده است و همچنین در پروژه‌هایی که بر روی این شبکه پیاده سازی شده‌اند، رشدهای چشم گیری را می‌توان مشاهده کرد.

تمام این موارد سولانا را به یک رقیب تمام عیار برای اتریوم و حتی بیت کوین تبدیل کرده است که می‌تواند روزی به ارزش بازار آن‌ها برسد بنابراین همچنان پتانسیل رشد بالایی در آن وجود دارد که برای سرمایه گذاران جذاب است.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال سولانا

سولانا در حال حاضر در یک کانال صعودی در حال حرکت است و بعد از برخورد به کف کانال با رشد ۵.۳ برابری در بالای خط میدلاین کانال در حدود قیمت ۱۴۰ دلار، قرار گرفته است. در حال حاضر در تایم فریم ۴ ساعته یک واگرایی خفیف در اندیکاتور RSI و چارت قیمتی وجود دارد که خبر از افزایش قیمت این ارز دارد و از آنجایی که توسط خط روند بسیار کوتاه مدت نیز مورد حمایت قرار گرفته این سناریو محتمل‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید : افت قیمت بیت‌کوین و صعود اتریوم

در تایم فریم روزانه و بلند مدت به طور کلی سولانا در مسیر صعودی قرار دارد و اولین هدف قیمتی پیش روی آن، سطح حدودا ۱۷۰ دلار است، این سطح مقاومت مهمی نیز برای سولانا محسوب می‌شود. همچنین این ارز دیجیتال در بلند مدت هدف‌های ۲۸۰ دلار و سپس ۵۰۰ دلار را دنبال می‌کند. این اعداد بر اساس نسبت‌های فیبوناچی تخمین زده شده است.

منبع: بورسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی