پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sep 25 ,2022

آیا بازار سکه و دلار ریزشی به سبک سال ۶۷ را تجربه می کند؟

1399/07/30
آیا بازار سکه و دلار ریزشی به سبک سال ۶۷ را تجربه می کند؟

درحالی‌که در ابتدای هفته جاری قیمت دلار تا ۳۲ هزار تومان و قیمت سکه تا ۱۶ میلیون‌ و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود، به دنبال تداوم روند کاهشی قیمت‌ها در دو روز گذشته، دیروز قیمت دلار در بازار آزاد تا ۲۷ هزارو ۴۰۰ تومان و قیمت سکه تا ۱۳ میلیون‌و ۸۰۰ هزار تومان سقوط کرد.

به گزارش فراسرمایه، درحالی‌که در ابتدای هفته جاری قیمت دلار تا ۳۲ هزار تومان و قیمت سکه تا ۱۶ میلیون‌و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود، به دنبال تداوم روند کاهشی قیمت‌ها در دو روز گذشته، دیروز قیمت دلار در بازار آزاد تا ۲۷ هزارو ۴۰۰ تومان و قیمت سکه تا ۱۳ میلیون‌ و ۸۰۰ هزار تومان سقوط کرد. همچنین صرافی ملی دیروز نرخ ارز را بعد از پنج‌بار تغییر، ۲۸ هزارو۵۰۰تومان اعلام کرد. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۶ هزار و ۲۰ تومان می‌خریدند. قیمت یورو نیز برای فروش و خرید در صرافی ملی به‌ترتیب ۳۳ هزارو ۸۰۰ تومان و ۳۱ هزارو ۳۲۰ تومان اعلام شد.

چرا ارز و سکه فروریخت؟

بازار‌های ارز و سکه که تا روز‌های اخیر در برابر تغییر انتظارات مقاومت می‌کردند، اکنون در مسیر نزولی قرار گرفته‌اند. مسیری که به نظر می‌رسد بخش زیادی از آن، ناشی از تغییر انتظارات باشد. برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که بانک مرکزی اسکناس و حواله‌ای به کف بازار تزریق نکرده است و تزریق اعلام‌شده، همچنان از بازار متشکل و سامانه نیما صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : عقب‌نشینی شدید ارز و سکه | تضعیف احتمال پیروزی ترامپ در بازارهای ایران

وقتی سمت عرضه ازسوی بازارساز تقویت نشده است، یک گزاره می‌تواند مطرح شود؛ معامله‌گرانی که تصور می‌کنند روند افزایش قیمت به پایان رسیده است، درحال خالی کردن ارز خود در بازار هستند تا در یک کف جدید، خریدار شوند. درکنار فروشنده شدن بازار به‌دنبال اخبار خارجی، کاهش نرخ حواله درهم در دو روز اخیر نیز عامل مهمی در کاهش قیمت ارز محسوب می‎شود که به‌راحتی نمی‌توان از آن چشم پوشید.

تجربه سال ۶۷

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه زمزمه‌های رای آوردن بایدن و همچنین ورود ارز‌های بلوکه‌ شده ایران از عراق، سبب ریزشی شدن قیمت دلار شده است، گفت: هرچند کاهش قیمت دلار در روز‌های آینده بدیهی است، به نظر می‌رسد که دلار دیگر وارد کانال ۱۹ هزار تومانی نشود و در ارقامی بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان ثابت بماند. دکتر علی عقیلی با بیان اینکه اکنون وضعیت بازار‌ها تحت‌تأثیر انتخابات آمریکاست، گفت: اگر در سیاست خارجی گشایشی بشود، احتمال ریزش همه بازار‌ها به سبک سال ۶۷ وجود دارد. درواقع پیش‌بینی می‌شود که ریزش بازار‌ها بسیار شدیدتر از سال ۱۳۹۲ باشد.

بیشتر بخوانید : دلایل عقبگرد نرخ ارز

عقیلی در توضیح بیشتر گفت: اگر گشایشی در حوزه سیاست رخ دهد، فروش نفت افزایش می‌یابد و ارز‌های ایران آزاد می‌شود، ضمن اینکه ورودی حواله درهم نیز که دلار تحت‌تأثیر آن است، کمتر می‌شود.

همه این مسائل به ریزش بیشتر قیمت دلار منجر می‌شود. وی بیان کرد: در سال ۶۷، قیمت دلار به ۱۴۰ تومان نیز رسیده بود، اما بعد از قطعنامه، به ۵۸ تومان کاهش یافت. این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: البته اگر در حوزه سیاست خارجی تغییری ایجاد نشود، قیمت دلار بیشتر از ۳۱ و ۳۲ هزار تومان افزایش نمی‌یابد، زیرا ظرفیت اقتصادی ایران گنجایش افزایش بیشتر از این قیمت را ندارد.

بیشتر بخوانید : بزرگترین عوامل ریزش دلار در یک دهه اخیر+ جدول و نمودار

وی با بیان اینکه این روز‌ها برای بسیاری این سوال به‌وجود آمده است که آیا تبدیل نقدینگی به سکه و ارز می‌تواند به حفظ ارزش دارایی‌های ما منجر شود، گفت: به شهروندان توصیه می‌شود که در شرایط فعلی صبر کنند، زیرا ورود احساسی به بازار دلار و سکه نه‌تن‌ها کمکی به آن‌ها نمی‌کند، بلکه به کاهش بیشتر ارزش دارایی‌هایشان نیز منجر می‌شود.

سکه، ۸ میلیون تومان می‌شود؟

به‌دنبال کاهش قیمت دلار، قیمت سکه و طلا نیز در بازار سقوط کرد. بر این اساس، دیروز قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید به بهای ۱۳ میلیون‌ و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۳ میلیون‌ و ۳۰۰ هزار اعلام شد. همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی، ۷ میلیون ‌و ۶۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی، ۵ میلیون تومان و سکه گرمی ۲میلیون‌ و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد.

بیشتر بخوانید : ریزش آبشاری دلار ادامه می‌یابد؟

دبیر اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه قیمت سکه از اواخر هفته گذشته تاکنون، ۲ میلیون تومان کمتر شده است، گفت: با توجه به جو ایجادشده در بازار به نظر می‌رسد که قیمت سکه در روز‌های آینده بیشتر کاهش بیابد؛ به‌خصوص اینکه در روز‌های اخیر تقاضا برای فروش سکه نیز افزایش یافته و همین مسئله به ریزش بیشتر قیمت‌ها دامن زده است.

یوسف تقی‌زادگان با اشاره به اینکه قیمت سکه در ماه‌های آینده، تابعی از وضعیت سیاسی منطقه و جهان است، گفت: اگر در انتخابات آمریکا بایدن رای بیاورد، احتمال ریزش شدید قیمت سکه وجود دارد، شاید قیمت آن به ۸ میلیون تومان نیز برسد، با این حال درصورت رای آوردن ترامپ، احتمال تثبیت قیمت دلار در کانال ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومانی وجود دارد.

بیشتر بخوانید : روند کاهشی دلار ادامه می­‌یابد؟

وی ادامه داد: اگر قیمت سکه به زیر ۱۰ میلیون تومان برسد، ما دوره‌ای از ثبات قیمت سکه در بازار را تجربه خواهیم کرد. همین مسئله سبب می‌شود که تقاضای سفته‌بازی در بازار سکه کم شود. وی درباره حباب قیمت سکه نیز گفت: با وجود ریزش قیمت‌ها، همچنان سکه بهار آزادی حدود ۲ میلیون تومان حباب قیمتی دارد.

منبع: شهرآرانیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی