پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - Dec 6 ,2022

اتفاق غیرمنتظره در بازار خودرو

1400/10/29
اتفاق غیرمنتظره در بازار خودرو

معاملات بازار خودرو تقریبا به صفر رسیده و بازار بدون مشتری مانده است. این موضوعی است که سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید و تاکید می‌کند که مشتریان بلاتکلیف برجام هستند.

به گزارش فراسرمایه، اواخر دی ماه و شروع بهمن هر سال بازار خودرو شاهد رونق و خرید و فروش بود و مصرف‌کنندگان از این زمان خریدهای شب عید در بازار خودرو را از سر می‌گرفتند اما امسال برخلاف هرسال بازار سوت و کور است. سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید که امسال خرید و فروش خودرو تقریبا به صفر رسیده است و مشتریان بلاتکلیف نتیجه مذاکرات برجام هستند.

بیشتر بخوانید : آزادسازی واردات خودرو چه شد؟

توقف خرید و فروش در بازار خودرو حالا سبب شده است که قیمت خودروهای داخلی اندکی روند نزولی به خود بگیرد و امروز معامله‌کنندگان قیمت پراید صفر ۹۹ مدل ۱۳۱ SE را حوالی ۱۷۰میلیون تومان اعلام کردند که نسبت به دو روز گذشته یک میلیون ارزان شده است.​​​​​​​ پراید ۱۵۱ پلاس مدل ۹۹ حوالی ۱۷۲ میلیون تومان قیمت خورده که به معنای کاهش یک میلیونی طی دو روز گذشته است. قیمت پراید صفر SE ۱۵۱ مدل ۱۴۰۰ هم به ۱۶۷میلیون تومان رسید. قیمت پراید 111SE مدل ۹۹هم به حوالی ۱۸۵ میلیون تومان رسید که به معنای کاهش ۲میلیونی طی دو روز گذشته است. قیمت پراید صفر SE ۱۵۱ مدل ۹۹ نیز در رنج ۱۶۲ میلیون تومان ثابت ماند.

عبدالرضا عساکره، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی اهواز هم در همین زمینه از کاهش ۵ درصدی قیمت خودروهای داخلی خبر داده و گفته است: با توجه به اینکه به بهمن ماه نزدیک می‌شویم و قبلا بازار در این فصل، یعنی بهمن و اسفندماه وضعیت خوبی داشت اما امسال به دلیل کاهش قیمت دلار و نشست برجام که تا کنون بی نتیجه بوده، بازار متوقف شده است.

بیشتر بخوانید : قله مصرف سوخت خودروها

او افزود: با توجه به این شرایط، بازار راکد است و معامله‌ای انجام نمی‌شود، فقط ماشین‌های داخلی معامله می‌شوند که آن هم در چهار پنج راکد شده است. عساکره گفته است که قیمت خودروهای داخلی حدود ۵ درصد کاهش یافته است و قیمت برخی خودروها از پنج میلیون تا ۱۲ میلیون تومان کاهش یافته اما با این وجود، خرید مردم نیز کاهش داشته و علت این کاهش قیمت بالا و پایین شدن قیمت دلار و نشست برجام بوده است. رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی اهواز در ادامه به قیمت خودروهای داخلی اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر خودرو پراید ۱۳۱، ۱۷۰ میلیون تومان، خودروی پراید ۱۱۱، ۱۸۰ میلیون تومان، خودروی پارس سال ۲۸۰ میلیون تومان، پارس تی یو فایو ۳۴۰ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۲، ۲۷۰ میلیون تومان، ۲۰۷ دنده‌ای ۳۷۰ میلیون تومان، ۲۰۷ اتومات ۵۶۰ میلیون تومان، دنا معمولی ۳۷۰ میلیون تومان و دنا پلاس اتومات ۵۰۵ میلیون تومان است .

منبع: اقتصادآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی