پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022
عدم کاهش قیمت ارز با خبر ازسرگیری مذاکرات وین

اخبار برجامی بر نرخ دلار اثرگذار است؟

1401/04/04
اخبار برجامی بر نرخ دلار اثرگذار است؟

دوباره اخباری از برجام منتشر می‌شود. احیای توافق هسته‌ای قطعا بر کاهش نرخ دلار اثرگذار خواهد بود اما این‌که دلار دوباره با اخبار برجامی مسیر نزولی را در پیش بگیرد محل سوال است. چراکه که بازار ارز در یک سال گذشته چندین بار با اخبار نوسان داشته و شاید این بار در انتظار نتیجه نهایی بماند.

به گزارش فراسرمایه، علیرغم سفر غیرمنتظره انریکه مورا و جوزپ بورل به تهران، قیمت دلار شنبه تا زمان تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶) بدون تغییر بود.

دلار در هفته‌های گذشته طبق اعلام کانال‌های غیررسمی از سقف تاریخی ۳۲ هزار تومانی عبور کرد و به بیش از ۳۳ هزار تومان رسیده بود، اما روزهای اخیر با اخباری مانند احتمال عرضه ارز از ادامه مسیر صعودی عقب نشست. از یک سو، بانک مرکزی به صادرکنندگان اجازه داد تا ارزهای به صورت اسکناس خود را با نرخ توافقی (که ‌اکنون در کانال ۲۹ هزار تومان است) به صرافان بفروشند و از سوی دیگر، صرافی‌ها را نیز مجاز کرد که همچون گذشته با کارت ملی به متقاضیان با همان نرخ توافقی دلار تخصیص دهند. پرداخت کامل بدهی عراق به ایران نیز احتمال عرضه را تقویت می‌کند.Loading...

 

کارشناسان در ماه‌های گذشته یکی از دلایل اصلی رشد نرخ دلار در بازار آزاد را ناامیدی دوباره از احیای برجام از پایان سال گذشته مطرح کردند. حالا دوباره اخباری از برجام منتشر می‌شود. پس از سفر غیرمنتظره امروز جوزپ بورل «مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا» و «انریکه مورا» معاون او به تهران نوید داده شده است مذاکرات وین طی روزهای آتی از سر گرفته می‌شود.

احیای برجام قطعا بر کاهش نرخ دلار اثرگذار خواهد بود با این حال، این‌که دلار دوباره با اخبار برجامی مسیر نزولی را در پیش بگیرد محل سوال است. علت این موضوع در این است که بازار ارز در یک سال گذشته چندین بار با اخبار نوسان داشته و شاید این بار در انتظار نتیجه نهایی بماند. پس از توقف دور هشتم مذاکرات وین در اسفند ۱۴۰۰، مورا دو سفر ناکام به تهران داشت. اما این بار این امید وجود دارد که سفر دو فرستاده اتحادیه اروپا موفقیت‌آمیز باشد. به ویژه آنکه قرار است دبیر شورای عالی امنیت ملی به عنوان یکی از ارکان عالی تصمیم‌گیرنده در مذاکرات نیز با بورل دیدار داشته باشد.

در این میان برخی از کارشناسان نسبت به احتمال تشدید التهاب بازار در صورت عدم احیای برجام در کوتاه‌مدت همراه با اخبار خوش کنونی هشدار می‌دهند.

دلار امروز تنها ۸۰ تومان کاهش را نسبت به روز پنجشنبه گذشته تجربه کرد و طبق اعلام کانال‌های غیررسمی در سطح ۳۱۸۰۰ تومان قرار دارد. گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که نرخ فروش صرافی‌هایی که به متقاضیان با کارت ملی ارز می‌فروشند طی روزهای گذشته در کانال ۲۹ هزار تومان بوده است.

منبع: بورسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی