پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 9 ,2022
گزارش فراسرمایه از بازدهی بازارهای مالی در دومین ماه سال؛

اردیبهشت پرطراوت بازارهای مالی

1401/02/31
اردیبهشت پرطراوت بازارهای مالی

به دنبال افزایش قیمت دلار و افزایش انتظارات تورمی، بازارهای مالی دومین ماه سال را با بازدهی مثبت به پایان رساندند.

به گزارش فراسرمایه، دولت سیزدهم در دومین ماه سال پس از ماه و بحث و بررسی در خصوص حذف ارز 4200 تومانی، بالاخره تصمیم خود را گرفت و این اقدام را انجام داد. دولت با اعطای یارانه 300 و 400 تومانی به دهک های یک تا 9 جامعه، سعی در جبران خسارت های ناشی از این اقدام خود به خصوص به دهک های پایین جامعه را داشت چرا که با حذف ارز ترجیحی به یکباره اقلام اساسی جهش قیمتی پیدا کردند؛ از قیمت ماکارونی و آرد گرفته تا روغن، مرغ و تخم مرغ. البته این موارد اقلامی است که یارانه اعطایی دولت در جهت رفع فشار ناشی از افزایش قیمت آن ها بود و الا اقلام دیگری نیز در این بین دچار افزایش قیمت شدند.

به دنبال این اقدام مهم بازار سهام نیز دستخوش تغییراتی شد. بورس که از ابتدای سال جاری در مسیر صعودی قرار گرفته بود، به واسطه حذف ارز دولتی، گروه هایی که ارتباط تنگاتنگی با ارز ترجیحی داشتند یکباره مورد توجه سهامداران قرار گرفتند و سودهای قابل توجهی را نصیب سرمایه گذاران خود کردند اما در پایان ماه سهامداران با هدف ذخیره سود از این گروه ها بخشی از دارایی خود را از این گروه ها خارج کردند و به سمت گروه های دیگر از جمله خودرویی و فلزات اساسی سوق دادند.

بالا بودن انتظارات تورمی، افزایش نرخ دلار، تعویق نشست های برجامی و ورود سنگین سرمایه های خُرد به بورس باعث شد تا شاخص کل پس از 19 ماه قله 1.6 میلیونی را بار دیگر فتح کند هر چند در روزهای پایانی این ماه به علت مقاومت در سطح 1.6 میلیون واحدی، شاخص از این کانال عقب نشست. برخی از کارشناسان معتقدند که بازار در شرایط فعلی نیاز به کمی اصلاح دارد و ادامه روند صعودی آن اجتناب ناپذیر است.

اسکناس سبز آمریکایی در اردیبهشت ماه به دنبال افزایش ارز ترجیحی و تعلیق نشست های برجامی با افزایش قیمت مواجه شد و پس از ماه ها بار دیگر به کانال 30 هزار تومان بازگشت. اما با مداخله دولت در بازار ارز تا حدودی از تنش های این بازار کاسته شد و دلار در کانال 29 هزار تومان در این ماه به کار خود پایان داد.

سکه که اردیبشهت ماه را در کانال 13.1 میلیون تومانی آغاز کرده بود با افزایش قیمت دلار بار دیگر به کانال 14 میلیون تومان بازگشت و بیشترین بازدهی ماهانه را در بین بازارهای مالی بدست آورد.

طلای 18 عیار نیز یک مسیر رفت و برگشتی از کانال 1.3 میلیون تومان به کانال 1.2 میلیون تومان در این ماه تجربه کرد اما در پایان کار خود را در کانال 1.380 میلیون تومانی به اتمام رساند و بازدهی 6 درصدی را در دومین ماه سال بدست آورد.

بازار رمزارزها در اردیبهشت ماه شرایط سختی را پشت سر گذاشتند. افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا و افزایش تورم در آمریکا منجر به خروج سرمایه ها از بازار کریپتو شد تا جایی که بیت کوین که اردیبهشت ماه را در کانال 40 هزار دلار آغاز کرده بود در کانال 20 هزار دلار به پایان رساند و بازدهی منفی 29 درصدی ماهانه را پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی