پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023

از سردی بورس تا چشم‌‌انتظاری برای برجام

1400/06/16
از سردی بورس تا چشم‌‌انتظاری برای برجام

جمع اقتصادی‌‌ها و بورسی‌‌ها در توییتر فارسی، دیروز در وسط هفته فضای آرامی داشت. صحبت از بورس و آن‌‌چه که در این حوزه در حال اتفاق افتادن است به پایین‌‌ترین سطح نوشته‌‌ها از سوی کاربران رسید و هشتگ بورس تا ساعت ۱۶ دیروز، فقط ۸۰۰ نفر از کاربران توییتر را به خود جلب کرد که در نوشته‌‌هایشان از این هشتگ استفاده کنند.

به گزارش فراسرمایه، اما در مقابل صحبت از افغانستان و اتفاقاتی که در این کشور در حال وقوع است، قطعی گاز و برق و آب در برخی نقاط کشور، تورم کالاهای روزمره مردم و… از جمله محورهای اصلی نوشته‌‌های کاربران توییتر فارسی بود. اما در همین میان، برخی از کاربران توییتر هم صحبت‌‌های وزیر اقتصاد را بازنشر می‌‌کردند که در اظهارنظری بیان کرده است: «در تلاشیم طی یک ماه آینده کلیه اطلاعات و صورت‌‌وضعیت شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و بیمه‌‌ها را مانند شرکت‌های بورسی، به‌‌صورت شفاف به مردم ارائه کنیم.» این دسته از کاربران با بازنشر این بخش از صحبت‌‌های احسان خاندوزی از امیدواری خود به سیاست‌‌های وزیر اقتصاد می‌‌نوشتند و اعلام می‌‌کردند که در هفته‌‌های آینده شاهد اقدامات مثبت و عملی در حوزه اقتصاد کشور خواهیم بود. اما در مقابل برخی از کارشناسان و فعالان حوزه اقتصاد هم از ترکیب تیم اقتصادی دولت سیزدهم و افرادی که در جلسات وزیر اقتصاد برای هم‌‌اندیشی شرکت می‌کنند، ابراز گلایه کرده‌‌ و از فضای مبهم آینده اقتصاد کشور ابراز نگرانی کرده بودند. با این حال سهامداران خرد و فعالان حوزه بورس که در توییتر حضور دارند، خیلی نسبت به اظهارنظرها و اقدامات تیم اقتصادی دولت سیزدهم خوش‌بین نیستند و اکثرشان درباره تجربه‌‌های تلخی که در گذشته داشته‌‌اند یا تفاوت وعده با عمل مسوولان کشور در صفحه‌‌هایشان می‌‌نوشتند.

بیشتر بخوانید : آیا باید منتظر سقوط دوباره سهام خودرویی بود؟

در گیرودار این بحث‌‌ها، برخی از کاربران از تجربه‌‌هایی که در یکی دو سال گذشته به واسطه وعده‌‌های مسوولان کشور در حوزه بورس به دست آورده‌‌اند، می‌‌نوشتند و تجربه‌‌هایشان را با یکدیگر به اشتراک می‌‌گذاشتند. در کنار این مسائل، از توییت‌‌های جنجالی دیروز که صدای کاربران را درآورد، توییت عزت‌‌الله ضرغامی از وزرای کابینه سیزدهم بود. او در صفحه خود در توییتر اعلام کرد که در نامه‌‌ای به وزیر بهداشت، «خواستار اولویت در واکسیناسیون عوامل حوزه‌‌های ماموریتی وزارتخانه» شده است.

بیشتر بخوانید : از صیانت تا مدیریت در بازار سهام

ضرغامی همچنین در ادامه توییت خود نوشته بود که «اهمیت سلامتی در مراودات اجتماعی و ضرورت حمایت از این بخش مهم اقتصادی و خدماتی به‌ویژه گردشگری را هم، حضوری تشریح کردم.» این توییت اما با انتقاد کاربران توییتر فارسی روبه‌رو شد.

بیشتر بخوانید : بورس به سمت صعود می‌رود یا سقوط؟

کاربران زیادی از نبود واکسن در مراکز واکسیناسیون نوشتند و از صف‌‌های طولانی و عدم‌رسیدگی مشخص در این مراکز ابراز گلایه کردند و بار دیگر بحث واکسیناسیون و روند کند آن در فضای توییتر فارسی برای چند ساعتی داغ شد. در کل فضای توییتر فارسی توجه‌‌اش به تحولات افغانستان و بعد واکسیانسیون در کشور است و در جمع بورسی‌‌ها و اقتصادی‌‌ها هم رشد اندک شاخص بورس، خیلی مورد توجه قرار نگرفت و کاربران ترجیح می‌‌دادند که درباره جلسات تیم اقتصادی دولت سیزدهم، اظهارنظر وزرا و البته چشم‌‌انتظاری برای آینده مذاکرات برجام و نرخ ارز بنویسند. دو موضوعی که یکی دو هفته‌‌ای می‌شود در جمع اقتصادی‌‌ها و بورسی‌‌ها در توییتر مورد توجه کاربران است و خیلی از کارشناسان از این فرصت استفاده کرده‌‌اند تا نظرات و پیش‌بینی‌‌هایشان را با سهامداران و علاقه‌‌مندان به این حوزه‌‌ها به اشتراک بگذارند که انصافا هم مورد توجه قرار گرفته‌‌اند.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی