پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - Oct 5 ,2023

اشتباهی که سیاست‌گذار باید اصلاح کند

1399/08/05
اشتباهی که سیاست‌گذار باید اصلاح کند

کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار نیاز به افق خوب دارد زمانی که به بازار افق خوب نشان داده شود در مسیر درست حرکت می‌کند.

به گزارش فراسرمایه، امیر سیدی اظهار کرد: بازار نیاز به افق خوب دارد زمانی که به بازار افق خوب نشان داده شود در مسیر درست حرکت می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه افزود: از تیرماه اقدامات بانک مرکزی و سپس عرضه‌هایی که در بازار صورت گرفت به بازار افق نادرست داده شد و تا زمانی که سیاستگذار برای اصلاح این سیاست اشتباه گام قوی بر ندارد این فضا به راحتی تغییر نمی‌کند.

بیشتر بخوانید : وجود شرایط مثبت و منطقی در بورس برای سرمایه‌گذاری

وی گفت: در ابتدای سال بانک مرکزی و دولت نشان دادند که مخالف دلالی هستند، نقل و انتقال مالی را سخت کردند، مالیات بر گردش حساب‌های بانکی قرار دادند و سود بانکی را مهار کردند و این اقدامات افق درستی بود که به بازار نشان داده شد و عملا بازار سرمایه به یک بازار جذاب تبدیل شد و نقدینگی به این سمت حرکت کرد.

سیدی بیان کرد: همچنین عرضه‌های اولیه و آزادسازی سهام عدالت فضای مناسبی را ایجاد کرد و موجب شد مردم به سمت بورس حرکت کنند.

بیشتر بخوانید : ۳ خطا در بورس تهران | پاس گل همتی به سهامداران

مدیرعامل کارگزاری امین سهم تصریح کرد: اما در ادامه از حضور مردم مراقبت لازم صورت نگرفت و عمده منابع مردم که وارد بورس شد به شکل‌های مختلف از بازار خارج شد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی ناگهان در تیرماه با این استنباط که بورس به افزایش تورم و نرخ دلار دامن می‌زند در سیاست‌ها چرخش ایجاد کرد در حالی که بورس آن را مهار کرده بود.

سیدی خاطرنشان کرد: زمانی که افق سود بانکی جابجا شد و سود بین بانکی افزایش یافت جذابیت دارایی مالی تغییر کرد و به جای اینکه تورم کاهش یابد تقاضای سهام و بازار مالی به سمت کالای فیزیکی هدایت شد و شاهد افزایش قیمت در سایر بازار‌ها بودیم.

بیشتر بخوانید : پیش‌بینی ۴ تحلیل‌گر از وضعیت امروز بورس پایتخت‌ + جدول

کارشناس بازار سرمایه افزود: همچنین شاهد فضای دخالتی در بازار هستیم و وزارت صمت به دنبال کنترل نرخ است و از عدم انسجام تئوریک رنج می‌بریم و، چون تئوری قوی نداریم هر روز به دنبال گرفتن تصمیمات جدید هستیم و این بدترین سیگنالی است که از سیاستگذار‌های مختلفی که بازار با آن‌ها روبه رو است دریافت می‌کند.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی