پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 7 ,2022

“افزایش اعتبار” کمک به سهامدار یا کارگزاری‌ها

1400/11/18
“افزایش اعتبار” کمک به سهامدار یا کارگزاری‌ها

با توجه به شرایط بازار و ریسک‌های موجود در آن بعید به نظر می‌رسد که کارگزاری‌ها به راحتی چنین اعتباری را به سهامداران بدهد.

به گزارش فراسرمایه، احسان خاتونی کارشناس بازار سرمایه در اشاره به افزایش اعتبار سهامداران بیان کرد: با توجه به شرایط بازار و ریسک‌های موجود در آن بعید به نظر می‌رسد که کارگزاری‌ها به راحتی چنین اعتباری را به سهامداران بدهد. وی ادامه داد: در واقع این ابلاغیه بیش از هر چیز سهامداران قدیمی را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا کارگزاری‌ها و سرمایه‌گذاران از شرایط بحران خارج شوند. در نهایت فشار فروش در بازار کاهش یافته و سهامداران مجبور به فروش سهام نمی‌شوند که در این راستا بازار سرمایه شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : حرکت بورس بر مدار بلاتکلیفی

خاتونی افزود: به نظر می‌رسد صف‌هایی که چند روز پیش در گروه بانکی تشکیل شده بود، انگیزه فروش برای بازارگردان‌ها ایجاد کرد و به هر حال بازار انتظار دارد که وقتی صف میلیاردی در نماد تشکیل می‌شود، حقوقی‌ها حداقل حجم مبنا را عرضه کنند تا سهم به رشد خود ادامه دهد. این کارشناس بازار در خصوص برگشت نقدینگی گفت: در واقع نقدینگی در بازار سرمایه به دو بخش حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شود. نقدینگی حقوقی‌ها که حاصل انتقال مالکیت حقیقی به حقوقی بوده، همچنان در بازار وجود داشته و در حال جمع کردن کف قیمتی سهام است.

خاتونی در خصوص خروج نقدینگی حقیقی‌ها تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه محدوده مقاومتی در حال نزدیک شدن به ۱.۳۰۰ هزار واحد بوده، بسیاری از تحلیل گران معتقدند تا ۲۰ روز آینده شاخص کل به محدوده مقاومتی ۱.۴۰۰ هزار واحدی برسد و در همین محدوده تثبیت شود که در این صورت نقدینگی با شیب بیشتری به بازار سرمایه بر می‌گردد.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی