پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

افزایش سهام شرکت‌ها، گامی به سوی عمق بخشی بازار سرمایه

1399/05/11
افزایش سهام شرکت‌ها، گامی به سوی عمق بخشی بازار سرمایه

اصولیان، مدیرعامل سبدگردان الماس، افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت‌ها را گامی مثبت در جهت شکوفایی بیشتر بازار سرمایه ارزیابی کرد.


به گزارش فراسرمایه به نقل از بازار سرمایه، علی اصولیان، با اشاره به مصوبه هیات وزیران مبنی بر افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت‌های دولتی تا ۲۵ درصد بیان کرد: این اقدام یکی دیگر از رویکرد های سازمان بورس و اوراق بهادار برای عمق بخشی به بازار است که قطعا نتیجه مثبتی به همراه خواهد داشت؛ البته شاید باعث کند شدن سرعت رشد بازار شود، اما ممانعتی در برابر صعود و روند معاملاتی ندارد.

وی افزود: از جنبه دیگر،  افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت‌ها برای تازه واردان بازار نیز مفید است چرا که می توانند سهام را با قیمت ارزنده‌تری خریداری کنند و این اقدام در نهایت منجر به تزریق دوباره پول به بورس می شود.

مدیرعامل سبدگردان الماس به حمایت های دولت از بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: با تداوم روند فعلی که شاهد تزریق نقدینگی جدید به بازار هستیم، افزایش درصد سهام شناور آزاد شرکت ها، محرکی برای ادامه رشد و شکوفایی خواهد بود.

اصولیان اظهار کرد: شرکت ها موظف به اجرای این ابلاغیه هستند و به طور قطع انجام می‌دهند اما از آنجایی که بازار با رشد قابل قبولی روبه رو است ترجیح می‌دهند در بالاترین قیمت ها این اقدام را عملی کنند.

وی افزود:  در مواقعی که شرکت ها اقدام به عرضه سهام خود نکنند، سازمان خصوصی‌سازی مکلف است طبق شرایط بازار نسبت به فروش سهام تا نصاب‌های تعیین شده اقدام و گزارش آن را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارایه کند.

اصولیان ابراز داشت: ممکن است اصلاحات مقطعی را شاهد باشیم اما استقبال مردم از بورس روند بازار را تعیین کرده است که به نظر می رسد طی ماه های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل سبدگردان الماس درباره گروه های پیشتاز بازار هم گفت: افت و خیز شاخص معمولا با تاثیر سهام شرکت های بزرگ انجام می شود و شرکت های کوچک کمی دیرتر عکس العمل نشان می دهند و از آنجایی که اصلاح شاخص نیز وابسته به سهم های بزرگ است، فعالان بازار در چنین شرایطی به سهام‌ کوچک رو می‌آورند؛ همانگونه که در این هفته چنین رخدادی را شاهد بودیم اما نمی توان گفت تنها یک گروه پیشتاز بازار است و در حال حاضر همه سهم ها متناسب با پرتفوی شرکت ها در شرایط نسبتا مناسبی قرار دارند.

منبع: سنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی