پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022

افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور

1399/07/07
افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور

علیرضا تاج‌بر کارشناس بازار سرمایه گفت: بزرگترین دستاورد بازار سرمایه در طول تاریخ فعالیت خود و اقدام منحصر به فرد آن در دنیا، ایجاد ضریب نفوذ بالای بازار سرمایه در کشور بود که این بازار مورد استقبال میلیون‌ها سهامدار در بازار سرمایه قرار گرفت و به عنوان بزرگترین ثروت در کشور حاصل شد.

به گزارش فراسرمایه، «علیرضا تاج‌بر» با اشاره به اینکه در یک سال اخیر با اقدام‌های انجام شده جذابیتی برای سرمایه‌گذاری در بورس میان سرمایه گذاران ایجاد شد، افزود: بزرگترین دستاورد بازار سرمایه در طول تاریخ فعالیت خود و اقدام منحصر به فرد آن در دنیا، ایجاد ضریب نفوذ بالای بازار سرمایه در کشور بود که این بازار مورد استقبال میلیون‌ها سهامدار در بازار سرمایه قرار گرفت و به عنوان بزرگترین ثروت در کشور حاصل شد.

وی ادامه داد: علت حضور این افراد، اعتمادی بود که در بازار سرمایه به دلیل صحبت‌های مطرح شده از سمت دولت ایجاد شد.

حرف‌های ضد و نقیض بورس را نزولی کرد

تاج‌بر به اصلاح شاخص بورس اشاره کرد و گفت: عدم وجود هماهنگی‌ها و حرف ضد و نقیض در مرداد ماه باعث شد تا اعتماد مردم خدشه‌دار شود و دیگر بازار سرمایه را به عنوان بازاری امن نگاه نکنند.

بیشتر بخوانید : دردسرهای تورمی حمایت از بورس

این کارشناس بازار سرمایه  به خروج هیجانی مردم از بازار سرمایه در یک ماه اخیر اشاره کرد و گفت: با اقدام‌های انجام شده در چند وقت اخیر برای بازگشت رشد به بازار نه تنها اعتماد مردم بهتر نمی‌شود بلکه گاهی اوقات تاثیر عکس دارد و شرایط را نا به سامان‌تر می‌کند.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط کلان و بنیادی حاکم در اقتصاد کشور، بازار سرمایه بهترین شرایط را نسبت به دیگر بازارها دارد، اظهار داشت: بازار سرمایه دلار محور است و با صعود نرخ دلار ارزش جایگزینی و فروش شرکت‌های صادرات محور افزایش پیدا می‌کند که این افزایش‌ها را در گزارش شهریور ماه و ۶ ماه شرکت‌ها شاهد خواهیم بود.

بیشتر بخوانید : کف‌سازی شاخص بورس برای صعود مجدد

به گفته تاج‌بر، از طرف دیگر در بازارهای موازی شاهد حبابی هستیم که بسیار فاجعه‌انگیز است در حالی که در بورس اکثر صنایع فاقد حباب هستند و در موقعیتی مناسب برای سرمایه گذاری قرار دارند.

زمان، لازمه برگشت اعتماد و رونق دوباره به بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه برگشت اعتماد و رونق دوباره به بازار سرمایه نیازمند زمان است و احتیاجی به قول و و وعده و وعید نیست، اظهار داشت: برای جلب اعتماد دوباره مردم به بازار سرمایه و بروز پتانسیل‌های شرکت‌ها برای افزایش سودآوری باید زمان داده شود، در صورت اختصاص این زمان به بازار سرمایه به طور حتم دوباره از اواخر یا اواسط مهر ماه شاهد رونق بازار سرمایه خواهیم بود و به مرور شرایط تعادلی به معاملات این بازار باز می گردد.

بیشتر بخوانید : پشت پرده اتفاقات چند روز اخیر در مورد الگوریتم

تاج‌بر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عده ای از کارشناسان معتقدند بورس از آبان ماه و بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مدار صعودی باز می گردد، گفت: اواسط مهر ماه به دلیل انتشار گزارش بسیاری از شرکت های صادر کننده و ایجاد جذابیت مضاعف در اکثر سهم های اصلاح شده می توان شاهد بهبود روند معاملات بورس بود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این جذابیت باعث می شود تا تعدادی از افراد ریسک پذیر نسبت به سرمایه‌گذاری دوباره در بورس پیشگام شوند و ریسک انتخابات آمریکا را کنار بگذارند.

رشد غیرطبیعی بورس در تیر و خرداد ماه

وی به غیرطبیعی بودن رشد بورس در تیر و خرداد ماه اشاره کرد و گفت: ذات بازار سرمایه به این شکل نیست که به صورت مداوم در حال صعود باشد بلکه بازار سرمایه باید با نوسان همراه باشد و گاهی در معاملات این بازار شاهد افت باشیم.

بیشتر بخوانید : لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس

وی با بیان اینکه صعود و نزولی مداوم شاخص بورس، نشانه بیمار بودن روند معاملات بازار است، اظهار داشت: روند صعودی بورس در دو ماه گذشته و روند نزولی که بازار اکنون در پیش گرفته است طبیعی نیست و نشانه وجود هیجان در معاملات این بازار است.

تاج‌بر با بیان اینکه هر ریسکی در بازار با اثر متعددی همراه است، اما در این زمینه که انتخابات آمریکا بعد از اصلاح ۶۰ درصدی بازار تا چه میزان تاثیرگذار است و باید نسبت به آن ترس داشته باشیم یا خیر قابل بررسی است، گفت: در این زمینه گروهی از تحلیلگران معتقدند با انتشار گزارش ۶ ماهه شرکت‌ها تاثیر این ریسک کمرنگ می‌شود و بعد از انتخابات آمریکا شاهد روند صعودی بازار خواهیم بود.

درک دولت از محاسن بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دولت در یک سال گذشته محاسن بازار سرمایه را به طور کامل درک کرده است، به همین دلیل اکنون به دنبال به کار گرفتن اقدام‌های لازم برای تداوم رشد این بازار است، خاطرنشان کرد: در سال ۸۴ آرزوی فعالان بازار، مطرح شدن بورس از سوی مسئولان ارشد کشور بود تا در این میان دغدغه بورس را پیدا کنند، همچنین این افراد آرزو داشتند تعداد سهامداران در بورس از ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۳ به ۴۰۰ هزار نفر برسد در حالی که اکنون تعداد سهامداران در بازار ده‌ها برابر تعداد اعلام شده است.

بیشتر بخوانید : بورس در یک قدمی رسیدن به نقطه آرامش

وی با بیان اینکه کشور تا چند سال گذشته بانک محور بود و بیشتر وزرا به دنبال سیاست پولی و مالی براساس بانک بودند، گفت: اکنون دغدغه مسوولان کشور اعم از وزیر و دیگر مقام‌های عالی کشور بورس است، به همین دلیل می‌توان نسبت به آینده این بازار امیدوار بود.

بازار سهام راهی جز صعود ندارد

تاج‌بر خاطرنشان کرد: دو ماه در بازار، نظاره‌گر روند صعودی پرسرعت شاخص بورس بودیم و اکنون طبیعی است که برگشت تعادل به معاملات بورس طی یک روند نزولی فرسایشی انجام شود.

بیشتر بخوانید : مهرماه، سرآغازی برای صعود دوباره بورس

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازار سهام راهی جز صعود ندارد، اظهار داشت: برای سرمایه گذاری در کشور راهی جز ورود نقدینگی به بورس وجود ندارد زیرا نرخ سود سپرده بانکی برابربا نرخ تورم نیست و باعث کاهش ارزش پول مردم خواهد شد.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند سکه و طلا با هزینه نگهداری و مالیاتی همراه هستند به همین دلیل بورس تنها گزینه موجود برای حفظ کشور و ارزش سرمایه مردم است.

بیشتر بخوانید : رشد مجدد بازار سرمایه مستلزم تقویت اعتماد

تاج بر گفت: به نظر می‌رسد شاخص بورس دوباره از کانال دو میلیون واحد عبور کند و حتی تا پایان سال عددی بالاتر از آن را لمس کند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی