پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022
گفتگو با یک کارشناس بانکی:

افزایش 4 درصدی قیمت دلار در یک روز | چرا دلار گران شد؟

1399/07/20
افزایش 4 درصدی قیمت دلار در یک روز | چرا دلار گران شد؟

دلار تا نیمه امروز هزار و ۲۰۰ تومان افزایش را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است. به اعتقاد کامران ندری اخبار تحریم‌های جدید بانکی در کنار افزایش نرخ درهم موجب ایجاد روند افزایشی در بازار ارز شده و احتمالا این روند حداقل چند روزی ادامه پیدا کند.

به گزارش فراسرمایه، به دنبال اعلام خبر تحریم 18 بانک ایرانی، معامله‌گران به قدری جوسازی کردند که در نهایت توانستند زمینه‌ساز افزایش خریدها در روز شنبه شوند. یک از نشانه‌های جو هیجانی ناشی از اخبار منفی در بازار ارز  ورود افراد جدید به معاملات بود که عمدتا در موقعیت خرید قرار داشتند.

در واقع بر اساس صحبت‌های فعالان، دیروز برخی افراد به واسطه نگرانی نسبت به اتفاقات آینده، به صرافی‌ها مراجعه کردند و درخواست خرید دلار داشتند. حتی برخی صرافی‌ها با صف خرید مواجه شدند، هرچند که این صف‌ها نسبت به گذشته کوتاه‌تر بودند. در مقابل کمتر کسی در روز ابتدایی هفته تمایل به فروش ارز داشت.

بیشتر بخوانید : شکنجه اعداد در بازار ارز

این بار برخلاف ماه گذشته زمانی که بازارساز با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد مواجه شد به جای به رسمیت نشناختن نرخ بازار آزاد و مقاومت در برابر آن، نرخ فروش این ارز را در صرافی‌های بانکی بالا برد تا مثل دفعه گذشته تقاضای آربیتراژی به بازار وارد نشود.

روز یکشنبه روز گذر از مرز روانی 30 هزار تومانی و حتی ورود به کانال 31 هزار تومان در بازار آزاد بود. تا نیمه دومین روز هفته دلار با افزایشی 4 درصدی نسبت به روز گذشته به قیمت 31 هزار و 150 تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید : توزیع رانت ۲۲۵ هزار میلیارد تومانی | دلار ۴۲۰۰ تومانی به نام مردم به کام دیگران!

اگرچه تصور می‌شد به دلیل آثار تحریم‌های قبلی بانکی و نفتی ایران، فشار حداکثری و جزییات تحریم‌های بانک مرکزی، سیستم بانکی، تحریم‌های ثانویه و تعدادی از بانک‌های کشور، عدم بازگشت ارز صادراتی، بلوکه شدن بخشی از دارایی‌های ایران در خارج کشور، اقدامات گروه اقدام مالی FATF و سایر مسائلی که در سه سال اخیر شاهد بوده‌ایم، دیگر روزنه و امکان جدیدی برای فشارهای جدید باقی نمانده و امریکا هر کاری که می‌توانسته انجام داده و دیگری جای برای فشار بیشتر وجود ندارد اما این تحریم‌های جدید دست کم از جنبه روانی و خبرسازی موج جدیدی در بازار ایجاد کرده است.

ظاهرا انتشار آمار بهبود اوضاع تجاری ایران به همراه اعلام آتش‌بس در قره‌باغ که سیگنال‌های مثبتی بازار ارز بودند بدست اخبار مربوط به تحریم خنثی شده‌اند.

بیشتر بخوانید : چرا نوسانات دلار زیاد شد؟

کامران ندری، کارشناس امور بانکی، علت افزایش قیمت ارز را به تحریم بانک‌ها و موسسات ایرانی  می‌خواند. به باور او خبر این موضوع آثار روانی خود را به سرعت گذاشته است اما این که در عمل چه اندازه برای ما مشکلساز خواهد بود هنوز مشخص نیست.

 تاثیر درهم امارات

همچنین قیمت درهم امارات نیز این روزها رکوردهای تازه‌ای از خود بر جای می‌گذارد. نوسانات نرخ حواله درهم نیز همواره نقش مهمی در بالا رفتن تغییرات نرخ ارز داشته است.

بیشتر بخوانید : اسکناس دلار ۲۰ مهر ۱۳۹۹ از مرز ۳۱ هزار تومان گذشت

ندری در این باره می‌گوید: نرخ درهم اثرگذار است چرا که امارات نقش بسیار مهمی در جابجایی و نقل و انتقالات ما دارد. روزنه ارتباط ما با دنیا همین امارات است بنابراین طبیعتا خدشه‌دار شدن ارتباط ما می‌تواند روی قیمت درهم اثر بگذارد، درهم هم روی دلار اثر دارد.

این کارشناسن در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان به کاهش قیمت دلار امیدوار بود؟ می‌گوید: بستگی دارد که این تحریم‌ها در عمل چقدر موثر باشد. اما اثر روانی آن فعلا چند روزی با قدرت در بازار ماندگار است.

منبع: تجارت‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی