پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 13 ,2022
مهدی افنانی کارشناس بازار سرمایه

اما و اگر در تغییر مسیر قیمت سهام

1400/11/13
اما و اگر در تغییر مسیر قیمت سهام

روزگذشته شاخص‌کل بورس با رشد بیش ۶هزار واحدی توانست برای چندمین‌بار پیاپی در ‌ماه‌های اخیر کانال ۳/ ۱‌‌میلیون واحد را پس‌بگیرد. گرچه بازارسرمایه در هفته‌های گذشته روندی نزولی را درپیش گرفته بود اما بعد از اظهارات حمایتی رئیس‌جمهور و ابلاغ مصوبات بازار سرمایه، از نزول برگشت. در ‌ماه‌های گذشته نیز بازارسرمایه در مواجهه با برخی وعده‌های حمایتی خیز صعود برمی‌داشت اما ازآنجا که تدابیر یک بام و دوهوای سیاستگذار در حوزه‌های اقتصادی از شفافیت کافی برخوردار نبوده و ابهامات فراوانی داشته است، حرکت در مسیر صعودی تداوم نیافت.

به گزارش فراسرمایه، در حال‌حاضر بازارسهام با مشکلات عدیده‌ای چه در داخل و چه در خارج از آن دست و پنجه نرم می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد بی‌ثباتی در تصمیمات سیاستگذار یکی از عوامل مهم بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران برای ورود به بورس باشد. روند متفاوت معاملات در هفته جاری نسبت به هفته‌های قبل‌تر از آن و همچنین روند قدرتمند صعودی بازار نسبت به روندهای نزولی نشان می‌دهد تا چه میزان سیاستگذار و جبهه‌گیری‌هایی که در این بین انجام می‌شود می‌تواند اثرگذار باشد. این مساله نشان می‌دهد تصمیمات ستاد اقتصادی دولت در راستای حمایت از بازارسهام که اثر مثبتی نیز بر تالارهای شیشه‌ای از خود برجای گذاشت، در صورت عدم‌ثبات می‌تواند روند ناخوشایندی را رقم بزند.

بیشتر بخوانید : کارنامه واسطه‏‏‏‏‏‌های بورسی در دی ‏‏‏‏‏‌ماه

رویکرد متفاوت دولتمردان در روزهای اخیر حاکی از موضوع مهمی است. اغلب به‌نظر می‌رسید دولت همچنان در پذیرفتن بورس به‌عنوان یکی از ارکان مهم اقتصادی با شبهاتی درگیر است. بر همین اساس سرمایه‌گذاران خرد که در یک سال‌و‌نیم گذشته بنا بر دعوت برخی مسوولان کشور سرمایه خود را وارد بورس کرده بودند، طی این مدت از گردونه معامله‌گران خارج شدند، تا سود‌سازی دلچسب در این بازار به تراژدی سهامداران تبدیل شود. افت شدید قیمت سهام در حالی رقم خورده که بعد از ‌ماه‌های متمادی رکود، سران کشور سرانجام به این نتیجه رسیده‌اند که در مقابل بورس‌بازان رفتار حرفه‌ای انجام دهند.

بیشتر بخوانید : پاداش انتظاری در بورس‏ تهران

این مهم در کنار ارزنده‌بودن قیمت‌ها احتمالا از تغییرات جدی در مسیر حرکتی قیمت سهام خبر می‌دهد. قیمت برخی سهام در کنار برخی حمایت‌ها دوعامل مهم در پیشروی بازارسهام است. در صورت تداوم ثبات در اجرای مصوبات و وعده‌های حمایتی، پول راه خود را به سمت بازار سرمایه پیدا خواهد کرد. واقعیت امر این است که در صورتی‌که در‌ ماه‌های گذشته برخی مصوبات در جهت تخریب قیمت سهام اجرا نمی‌شد، سهامداران در وضعیت متفاوتی نسبت به حال‌حاضر بودند، اما شرایط این‌گونه پیش نرفت. با توجه با این وضعیت و امیدواری‌هایی که نسبت به اجرای وعده‌های بورسی به‌وجود آمده احتمالا از روند رو به افول دماسنج بازار کاسته خواهدشد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی