پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ - Sep 29 ,2022
گزارش فراسرمایه از بازدهی بازارهای مالی در مرداد ماه؛

انجماد بازارها در گرم ترین ماه سال!

1401/06/01
انجماد بازارها در گرم ترین ماه سال!

ماه میانی فصل گرم سال در حالی به کار خود پایان داد که بازدهی تمامی بازارهای مالی منفی شد و بار دیگر سرمایه گذاران را در دلسرد از سرمایه گذاری کرد.

مریم ذوالفقاری منظری؛ فراسرمایه: با شروع مرداد ماه بازارهای دلار، سکه و طلا به پیشتازی خود ادامه می دادند. این بازارها که بیش از گذشته ناامید از به نتیجه رسیدن نشست های برجامی بودند، روند صعودی را در پیش گرفته بودند.

اما این شرایط چندان دوامی نیاورد و در پایان این ماه با رسیدن به پایان نشست های برجامی، جو ریزشی در این سه بازار شدت گرفت. دلار که ابتدای مرداد ماه را در کانال 32 هزار تومان آغاز کرده بود به سرعت رو به ریزش رفت و تا کانال 27 هزار تومان نیز افت قیمت پیدا کرد و در پایان نیز 8 درصد از بازدهی ماهانه خود را از دست داد.

طلا و سکه نیز که به تاثیرپذیری از قیمت دلار، در ورطه سقوط قرار گرفته بود، کاهش اونس جهانی نیز بر این کاهش قیمت شدت بخشید. اونس در جهان به دلیل سیاست های افزایش بهره بانکی آمریکا و کشورهای اروپا چندان مورد استقبال سرمایه گذاران قرار نگرفته و کاهش جدی را در مرداد ماه به خود دید.

از همین روی سکه که ابتدای مرداد ماه خود را آماده ورود به کانال 15 میلیون تومان می کرد تا پایان ماه در مقطعی کوتاه به کانال 12 میلیون تومان سقوط کرد و آخرین روز مرداد ماه را در نیمه کانال 13 میلیون تومان به پایان رساند و منجر به از دست رفتن 9 درصدی سرمایه، سرمایه گذاران این بازار شد.

طلای 18 عیار هم مرداد ماه را هم جهت با سکه آغاز و به پایان رساند. طلا  ابتدای این ماه در نیمه کانال 1.3 میلیون تومانی به سر می برد و سودای صعود به کانال های بالاتر را در سر می پروراند که با جدی شدن نشست های برجامی روند کاهشی را در پیش گرفت و کانال 1.1 میلیونی را هم به خود دید. با این حال در پایان این ماه در سطح یک میلیون و 233 هزار تومان به کار خود پایان داد و همچون سکه بازدهی منفی 9 درصدی را نصیب سرمایه گذاران خود کرد.

اما بازار سرمایه روندی متفاوت از این سه بازار داشت. پرونده بورس تهران در دومین ماه فصل گرم سال که یادآور آغاز ریزش قیمت سهام در سال ۹۹ نیز بود، با عقب‌نشینی ۳.۲ درصدی شاخص کل بسته شد تا این نماگر برای سومین ماه متوالی به حرکت در مسیر نزولی ادامه دهد.

به این ترتیب با عنایت به افت 8 درصدی نرخ دلار و کاهش قیمت 9 درصدی سکه، بازار سهام نسبت به این دو رقیب جدی از شرایط مناسب‌تری برخوردار بود. در این ماه شاهد کاهش ۱۲ درصدی میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام و تداوم خروج سرمایه‌های حقیقی برای سیزدهمین ماه متوالی بودیم.

امید به برجام باعث شد تا بازار سهام مورد توجه قرار گیرد و توجه سرمایه گذاران به این بازار جلب شود. در این بین سهام دو گروه خودرویی و بانکی به واسطه اثرپذیری بیشتر از برجام، بیش از سایر صنایع مورد اقبال قرار گرفتند.

اما تنها چند روز از صعود قیمت ها در بازار سهام نگذشته بود که بار دیگر سهامداران به نیت ذخیره سودهای بدست آمده چند روزه اقدام به فروش سهام کردند و رنگ قرمز به بازار برگشت. با این حال بازار سهام در مرداد ماه عملکرد بهتری نسبت به سایر بازارهای مالی داشت و تنها 3 درصد از بازدهی ماهانه خود را از دست داد.

بازار رمزارزها نیز برای دومین ماه متوالی روزهای سردی را پشت سر گذاشت. بیت کوین که از اواخر خرداد ماه و با اعلام افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا و پس از آن در دیگر کشورهای اروپایی، به عنوان بازاری پرریسک دچار ریزش قیمتی شده بود، این ماه نیز نتوانست خود را از غول بهره بانکی نجات دهد و در بهترین حالت تنها توانست به 24 هزار دلار صعود کند و مجددا تا کانال 21 هزار دلار سقوط کرد. این رمز ارز نیز این ماه 9 درصد از ارزش خود را به آتش کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی