پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ - Sep 29 ,2022

اوج‌گیری مجدد بورس از هفته‌ی آینده

1399/05/04
اوج‌گیری مجدد بورس از هفته‌ی آینده

اوج‌گیری مجدد بورس از هفته‌ی آینده
پالایشی‌ها و فلزات اساسی لیدر خواهند بود
گروه‌های بزرگ همچنان در مدار توجه!
نرخ سود بانکی در حال حاضر رقیب بورس نیست.

محسن عباسی کارشناس بازار سرمایه پیرامون این روزهای بورس بیان کرد:

  • قبلا چندین بار توضیح داده ام که چرا بورس صعود می‌کند، تمامی پاسخ‌ها، خود در یک سوال دیگر است؛ بعد از بورس پول خود را کجا ببریم؟

تاکید بر بالا بودن نسبت p.e بازار در شرایط فعلی یک اشتباه اساسی است. نمی‌توان گفت چرا p.e به فلان عدد رسیده و چون رسیده پس حباب داریم. P.e بازار عمدتا با نرخ بهره واقعی در ارتباط است، فرصتهای سود بدون ریسک!

افزایش نرخ بهره بدون ریسک (سود بانکی و یا سود اوراق خزانه) باعث کاهش نسبت p.e بورس می‌شود زیرا سرمایه گذاران، بدون ریسک کردن سود خوبی از اوراق خزانه و یا سپرده تضمین شده دریافت می‌کنند و برای دریافت سود شرکتهای بورسی که با ریسک بیشتری همراه است تمایل کمتری نشان می‌دهند و بهای کمتری هم پرداخت می‌کنند. در سالهای گذشته نرخ تورم پایینتر بود و نرخ سود بانکی بیش از ۲۰ درصد بود و طبیعی بود p.e بازار حوالی ۵ و ۶ باشد زیرا نرخ بهره واقعی ( نرخ سود بانکی منهای تورم) مثبت بود و سرمایه گذاران نیازی نمیکدیدند برای جلو افتادن از تورم به آب و آتش بزنند، این راهم اضافه کنید که خیلی از کسب و کارها به خودی خود سودآور بود و مردم از کسب و پیشه‌ی خود هم درآمد کسب می‌کردند و بخشی از سرمایه خود را در کسب و کار خود سرمایه‌گذاری می‌کردند.

اما در شرایط فعلی اوضاع متفاوت است. نرخ تورم به بیش از ۵۰ درصد رسیده است، در این شرایط ،نرخ بهره واقعی منفی است به زبان ساده‌تر اگر شما پول خود را در بانک بگذارید قدرت خرید پول شما ۳۰ درصد کاهش می‌یابد بنابراین طبیعیست که به دنبال بازار دیگری باشید. حتی عمده‌ی کسب و کارهای خدماتی و تولیدی آسیب دیده اند و فرصتهای کسب درآمد در آنها از بین رفته است بنابراین طبیعیست که صاحبان کسب و کارها به دنبال بازار دیگری برای سرمایه‌گذاری باشند.

سوال بعدی این است که کدام بازار می‌تواند جایگزین شود؟ بورس، مسکن ارز و یا سپرده بانکی؟

با توجه به تورم موجود ،سپرده بانکی بازده منفی دارد و مورد توجه نیست.

ارز و مسکن چندین بار نرخ خود را با تورم تطبیق داده اند ضمن اینکه ارز به دلایل امنیتی و ریسک سرقت و یا توقیف دارایی و مسکن به دلیل عدم جذابیت برای پولهای زیر ۱ میلیارد تومان و مشکل عدم نقدشوندگیِ سریع، نمی‌توانند به عنوان بازار جایگزینِ کامل عمل کنند. بنابراین بورس مورد توجه قرار گرفته است. بورسی که به شدت نقدشونده است و حجم معاملات بالایی دارد و مورد حمایت دولت و مورد توجه عموم مردم است. اگرچه برخی سهام بازار خیلی وقت است از ارزش ذاتی خود دور شده اند اما همچنان مورد توجه هستند.

بیشتر بخوانید : چرخ پنجم بازار سرمایه نیامده پنچر شد!؟

نسبت p.e بازار از ان جهت بالا رفته است که به صورت انحصاری تنها بازار در دسترس است. سرمایه گذاران حاضرند برای سود شرکتها (فرصت کسب سود)، بهای بیشتری بپردازند و این موجب افزایش p.e شده است.

با شیوع مجدد کرونا و رشد قیمت مسکن و ارز ( که از جذابیت سرمایه‌گذاری هر دو بازار ارز و مسکن کاست) به زودی بورس مجددا در کانون توجه قرار خواهد گرفت و رشد شاخص بورس به حدود ۷۰ الی ۸۰ هزار واحد در روز خواهد رسید اما لیدرهای بورس پول بیشتری جذب خواهند کرد. از نظر من گروه پالایشی فعلا لیدر اول بورس است و پشت سر این گروه فلزات و بانکی‌ها حرکت خواهند کرد. گروه خودرویی علیرغم عدم ارزندگیِ مطلق، با حجم بالا و پرتقاضا خواهد بود.

شاخص به زودی منطقه فعلی را ترک خواهد کرد و به زودی به بالای ۲ میلیون واحد خواهد رسید. هدف موج فعلی حوالی ۲.۸ میلیون واحد خواهد بود.

بورس، چند خط از محسن عباسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی