پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - Dec 6 ,2022
یک اقتصاددان تاکید کرد:

بازار سرمایه، حیاط خلوتی برای بازیگران حرفه‌ای

1400/11/04
بازار سرمایه، حیاط خلوتی برای بازیگران حرفه‌ای

معتقدم تا زمانی که زمینه تشکیل صف های خرید و فروش در بازار سرمایه برچیده نشود، مشکلات این بازار به قوت خود باقی است!

به گزارش فراسرمایه، آلبرت بغزیان اقتصاددان در این خصوص بیان کرد: تنها کشوری که بازار سرمایه آن با چنین بحرانی مواجه شده و در همین شرایط بحرانی، عده‌ای از وضعیت بغرنج سهامداران سوء استفاده کرده و با الفاظی همچون قمارباز و اوباش خواندن سهامداران نمک بر زخم آنان می‌پاشند، کشور ماست!

بازار سرمایه، حیاط خلوتی برای بازیگران حرفه ای

وی ادامه داد: مشکلات بازار سرمایه ما این روز‌ها آنقدر حاد شده که شک دارم دست‌هایی پشت پرده نباشند تا به ضرر و زیان بیشتر سهامداران آن دامن بزنند. این استاد دانشگاه تاکید کرد: هرگز از خود پرسیده‌اید که چرا در ۱۸ ماه گذشته همواره سهامداران خرد و حقیقی از وضعیت موجود گلایه کرده‌اند و حقوقی‌های بزرگ و حرفه‌ای‌های بازار سرمایه ناراضی نیستند؟ با این شرایط بازار سرمایه توانایی ایفای نقش اصلی خود را (تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی) در اقتصاد کشور نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : دلیل بی‌میلی خرید “حقوقی‌ها” چیست

وی افزود: با وجود آن که ماه‌هاست کارشناسان و تحلیلگران بازارسرمایه صف‌های خرید و فروش را منشا اصلی مشکلات بورس معرفی کرده‌اند، هیچ تلاشی برای برچیدن صف‌های خرید و فروش نمی‌شود. بغزیان گفت: صف‌های خرید و فروش هنر بازیگران حرفه‌ای است که بازار سرمایه را تبدیل به حیاط خلوت خود کرده و در این صف‌ها کاسبی می‌کنند. این دکترای اقتصاد تصریح کرد: شاید برخی مشکلات بزرگ در اقتصاد کشور را نتوان به راحتی برطرف کرد، اما حداقل کاری که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه میتوان انجام داد، برچیدن فرصت رانت و سوء استفاده در صف‌های خرید و فروش است و معتقدم تا زمانی که زمینه تشکیل صف‌های خرید و فروش در بازار سرمایه برچیده نشود، مشکلات این بازار به قوت خود باقی است!

بغزیان در پایان گفت: در این وضعیت تزریق نقدینگی به بازار سرمایه یا حذف دامنه نوسان معاملات هم تاثیر گذار نخواهد بود. چرا که عده‌ای بازیگر حرفه ای، بازار را سر انگشت می‌چرخانند و اراده‌ای جهت برخورد با این اشخاص وجود ندارد.

منبع:بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی