پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ - Sep 29 ,2022

بازار سهام ایران از دید نشریه تخصصی اقتصادی «اکونومیست»

1399/07/28
بازار سهام ایران از دید نشریه تخصصی اقتصادی «اکونومیست»

نشریه اکونومیست در آخرین شماره خود (در هفته جاری) در گزارشی یک صفحه ای به وضعیت بازار بورس ایران پرداخته و آن را با بازار سهام چین در سال 2015 مقایسه کرده است.

به گزارش فراسرمایه، در ادامه متن؛ ترجمه شده این گزارش را که توسط تیم ترجمه فراسرمایه انجام شده، می خوانید:

داستان حباب بورس ایران آشناست اما همچنان عجیب است.

حدود 5 سال پیش سرمایه گذاران بازار سهام، بخاطر چشم انداز مثبت بازار هیجان زده بودند. لغو تحریم ها در ازای محدودیت برنامه هسته ای باعث افزایش صادرات نفت که مهم ترین منبع درآمد ارزی ایران است، شد و اقتصاد را تقویت کرد.

بیشتر بخوانید : پیش بینی بورس تهران از انتخابات آمریکا

این امید وجود داشت که بازار سهام توسط سرمایه گذاران بین المللی شناسایی شود و هجوم آن ها را در پی داشته باشد.

اما اوضاع متفاوت رقم خورد. تحریم ها در سال 2016 برداشته شد اما در سال 2018 دوباره تحریم ها توسط آمریکا بازگشت. در نتیجه آن صادرات نفت کاهش یافت.

بازار سهام ایران رونق یافت اما خیلی بعدتر از آنکه کسی انتظارش را داشته باشد. در این رونق خارجی ها نقشی در آن نداشتند. همچنین حباب آن از رونق اش بیشتر شد.

در چند ماه ابتدای امسال (سال میلادی) قیمت سهام به سرعت افزایش یافت. از زمان ترکیدن حباب آن در ماه اوت (مرداد) قیمت سهام حدود یک چهارم افت کرد.

بیشتر بخوانید : سودآوری بالاتر بورس نسبت به سایر بازارها در میان‌مدت

یکی از دلایل منطقی برای خرید دیوانه وار سهم توسط مردم، تمایل آن برای حفظ قدرت خریدشان در برابر کاهش افت ریال بود.

سقوط تولید نفت که دلیل تحریم های مجدد ایران انجام شد باعث شد که تولید ناخالص این کشور 6 درصد کاهش پیدا کند. نبود صادرات نفت توانست به اقتصاد دولتی ایران و قدرت ریال آسیب بزند اما اقتصاد ایران چیزی بیشتر از نفت است.

موسسه اروپایی Maciej Wojtal of Amtelon Capital ، معتقد است که بازار ایران یک بازار 83 میلیون نفری است که اغلب آن را جوانان تشکیل می دهند مانند ترکیه، که طیف وسیعی از صنایع از جمله خودرو، غذا و خدمات در این بازار عرضه می شود.

بیشتر بخوانید : روایتی از تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه

تحریم ها تجارت ایران را به طور کامل از بین نبرد. همسایگان ایران (افغانستان و عراق) هم پیمانان ایران هستند که صنایع فوق را ندارند به همین خاطر به مقدار زیادی از ایران واردات دارند.

همچنین واردات غیرنفتی (مانند پتروشیمی، فلزات، خدمات مهندسی و حتی شکلات و شیرینی) همسایگان ایران شامل پاکستان، ترکیه و امارات متحده عربی، بخاطر افت ریال، از ایران افزایش پیدا کرده است.

رامین ربیعی یکی از اعضای گروه خدمات مالی Turquoise Partners می گوید: چون بازار سهام این تنوع صنعتی را منعکس می کند و صدها سهام در بخش های مختلف آن وجود دارد و از آنجا که نفت خام یک تجارت دولتی است، بازار سهام اقتصاد غیرنفتی را بهتر نشان می دهد.

بیشتر بخوانید : انزوای بزرگان بورس در تالار سهام

سال گذشته بازار ایران به دلیل بهبود افزایش صادرات، روند صعودی مثبتی را تجربه کرد. مردم متوجه این رشد را دیدند و بخاطر حفظ ارزش پولشان، به سمت آن تمایل نشان دادند.

بانک بین المللی پول در ماه آوریل اعلام کرده که دولت ایران سهم های عظیمی را وارد بورس کرده؛ مانند آنچه دولت آمریکا انجام داد.

آقای ربیعی می گوید: تعداد افراد فعال در بازار سهام در چند ماه از 700 هزار نفر به 5 میلیون نفر رسیده اند.

الان ما سایه هایی از چین 2015 را در ایران می بینیم. ترس از کاهش ارزش پول، اقتصاد ضعیف و سرمایه به دام افتاده که توسط دولت تشویق به بازار سهام شده اند؛ که پایانی بد را تجربه کردند.

بیشتر بخوانید : هفته مهم بورس تهران؛ سه استراتژی در بازار سهام

اما برای ایرانیان دارایی به صورت سهام تنها گزینه حفظ ارزش پول نیست. از زمان اعلام مجدد تحریم های آمریکا قیمت املاک در ایران افزایش داشته، یعنی تقریبا هر نوع دارایی در برابر یک ریال ضعیف از سکه طلا گرفته تا ماشین های دست دوم، چند برابر شده اند.

اندیشکده مستقر در لندن که بر اقتصاد ایران تمرکز دارد، می گوید: اکنون مردم در بورس، در ضرر هستند و از ضررشان نگه داری می کنند. اما جاماندگی بورس خود را به رشد سایر بازارهای مالی در ایران می رساند، که این امر خود موجب افزایش هزینه های زندگی مردم می شود.

این اندیشکده خوش بینانه اذعان می کند که چین از این اتفاق دیوانه وار جان سالم به در برد و اکنون ارزش بورس این کشور در بهترین حالت خود قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
ویدیو اقتصادی