پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023
دو اتفاق سرنوشت‌ساز برای قیمت دلار چیست؟

بازگشت نرخ ارز به مسیر کاهشی

1400/06/10
بازگشت نرخ ارز به مسیر کاهشی

قیمت دلار امروز دوباره نزولی شد و از حوالی ظهر نیز با فشار فروش مواجه بود. ۲ پرسش اساسی در بازار ارز وجود دارد که پاسخ به آن‌ها در پیش‌بینی قیمت دلار ضروری به نظر می‌رسد.


به گزارش فراسرمایه، بازار ارز طی ۴ روز گذشته در نوعی سردرگمی و تغییر جهت دادن‌های متعدد به سر برده است. ابتدا طی روز دو روز ریزش قابل توجه ۱۳۰۰ تومانی را تجربه کرد، دیروز کمی به بالا برگشت و امروز هم دوباره کاهش قیمت داشت. به طوریکه قیمت دلار در بازار آزاد با افت ۲۷۰ تومانی به ۲۷۱۳۰ تومان رسید. امروز از حوالی ساعت ۱۴ فروش‌ها در بازار ارز بیشتر شد و در حالی که تا پیش از آن دلار در حوالی ۲۷۲۰۰ تومان نوسانات کمی داشت، به ناگهان تا کف ۲۷۰۵۰ تومان پایین آمد. باید دید آیا این بار قیمت دلار خواهد توانست مرز ۲۷ هزار تومان را با موفقیت پشت سر بگذارد یا نه.

بیشتر بخوانید : قیمت دلار ۹ شهریور ماه۱۴۰۰

برای برخی همانقدر رسیدن دلار به ۳۰ هزار تومان محتمل است که برای گروه دیگری احتمال بازگشت نرخ‌ها به محدوده‌هایی همچون ۲۵ هزار تومان. به نظر می‌رسد دو سوال اصلی بازار ارز وجود دارد و بنا به پاسخ متفاوتی که هر فرد به این دو سوال در ذهن دارد، پیش‌بینی‌های متفاوتی نیز از نرخ‌ها مطرح می‌شود. این دو سوال اصلی عبارتند از:

۱- آیا دولت رئیسی در بازار ارز مداخله خواهد کرد؟
۲- مذاکرات هسته‌ای چه زمان از سرگرفته می‌شوند؟

در ارتباط با مداخله در بازار ارز و دستور رئیس‌جمهور برای «کنترل فوری» این بازار، برخی عقیده دارند افزایش قیمت اخیر دلار (برگشت آن به بالا در واکنش به مرز ۲۷ هزار تومان) به معنای آن است که هنوز هیچ اقدامی در این بازار انجام نشده است. از این رو این تصور وجود دارد که رئیسی یا به دنبال «حرف‌درمانی» بازار ارز بوده است یا آنکه منتظر آزادسازی منابع ارزی هستند که هنوز نشانه‌ای از محقق شدن آن ندیده‌ایم. اما در همین حال افت ناگهانی حوالی ظهر امروز گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش عرضه توسط بازارساز را تشدید می‌کند. دیروز هم برخی معامله‌گران خیابان فردوسی اظهار می‌کردند که اصطلاحا «زیر بازار هنوز شل است». به نظر می‌رسد ترس از ورود بازارساز بسیاری را از خرید ارز منصرف کرده است.

بیشتر بخوانید : پالس مثبت دولت جدید به بازار ارز رسید | عقب‌نشینی خریداران با آغاز روند نزولی دلار

اما در ارتباط با دومین پرسش، سیگنال وزیر خارجه به بازار ارز آن بوده که حداقل تا آبان یا آذر مذاکرات آغاز نمی‌شود. چنین موضوعی برای برخی به معنای خداحافظی تدریجی با برجام است؛ چراکه توافق در آن زمان با توجه به پیشرفت‌های ایران در زمینه هسته‌ای بسیار دشوار ارزیابی می‌شود. در این صورت احتمالا نیاز به مذاکره بر سر توافقی جدید باشد که حداقل ماه‌های زمان خواهد برد. اما از طرفی هم برخی تصور می‌کنند امیر عبداللهیان بیشتر برای طفره رفتن از دادن تاریخ دقیق بازگشت به وین چنین چیزی را گفته و ممکن است تیم دیپلماسی ایران زودتر به وین بازگردد.
به عقیده معامله‌گران فنی دلار در صورت ورود به کانال ۲۶ هزار تومان، در نیمه این کانال ممکن است با حمایت مواجه شود و در صورت عبور از آن احتمالا در سطح ۲۵۵۰۰ تومان نیز با افزایش خریدها همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی