پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023

بازی حقوقی‌ها در زمین بورس

1400/06/14
بازی حقوقی‌ها در زمین بورس

خرید و فروش حقوقی‌ها در بازار سرمایه، همواره یکی از موضوعات مورد بحث سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه است، به‌گونه‌ای‌که سرمایه‌گذاران و حتی فعالان و سیاستگذاران بورس، انتظار دارند در شرایط منفی بازار، افت قیمت‌ها و ریزش شاخص، بازیگران عمده یا همان حقوقی‌های فعال، به داد بازار برسند و با خریدهای پرحجم خود و حمایت‌های به عمل آورده، صف‌های فروش را جمع کرده و بازار را به مسیر مثبت هدایت کنند. این تفکر سبب شده است تا بسیاری از فعالان بازار سرمایه به حمایت حقوقی‌ها امیدوار باشند و در زمان‌های کاهش قیمت‌، به خریدهای سهامداران عمده و جمع‌آوری صف‌های فروش دل خوش کنند. این در حالی است که به‌رغم رکوردشکنی شاخص کل بورس در مردادماه، سهامداران حقوقی به خریدهای خود ادامه دادند، به‌طوری‌که پرونده بورس تهران طی مردادماه با رشد ۶/ ۱۵ درصدی شاخص کل بسته شد و در همین مدت، شاهد ثبت خالص خرید ۸۲۳ میلیارد تومانی از سوی حقوقی‌های بورس بودیم.

به گزارش فراسرمایه، در همین راستا، شهریور بورس نیز طلایی آغاز شد و رکوردهای جدیدی در بازار سهام به ثبت رسید. اما این روند تداوم چندانی نداشت و روز دوشنبه هفته گذشته، بیشترین افت درصدی شاخص‌کل از بهمن ماه ۹۹ رخ داد. در این میان، حقوقی‌ها با ثبت خالص خرید ۱۶۰۰‌میلیارد تومانی، رکورد جدیدی از خود به جا گذاشتند. به این ترتیب، دهه اول شهریورماه با انتقال حدود ۴/ ۲هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده به پایان رسید. در این راستا کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که اخیرا حقوقی‌ها در نقش‌های مختلف، از جمله بازارگردان‌، صندوق‌ سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین سهامداران عمده حقوقی به‌اتفاق در جهت رشد بازار متحد شدند، به‌گونه‌ای که در زمان رشد بازار سهام، فروش‌های نامتعارف توسط حقوقی‌ها رخ نداد و برعکس در حمایت از سهام اقدام کردند.

از سوی دیگر، در زمان مازاد عرضه نیز، صف‌های خرید توسط حقوقی‌ها و سهامداران عمده تشکیل می‌شود.

به این ترتیب سهامداران در شرایط مثبت بازار به خرید اقدام کرده و هر زمان که بازار با ریزش مواجه می‌شود، اقدام به فروش می‌کنند. البته در این میان تاکید دارند که با توجه به وجود دامنه نوسان و تشدید هیجان، سهامداران حقوقی باید تلاش زیادی کنند تا نقص موجود را رفع کرده و تعادلی میان خرید و فروش سهام به وجود آورند. کارشناسان بازار همچنین به اهمیت نقش بازارگردان در بازار سهام اشاره و تاکید دارند که سهامدار حقوقی با شناخت کافی از سهم، صنعت و ارزش ذاتی و همچنین اشراف کامل به کلیت بازار، می‌تواند نقش مهمی در به تعادل رساندن سهم ایفا کند که این امر با بازارگردانی فعال این نهادهای مالی موفق خواهد بود.

منبع: اقتصاد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی