پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sep 25 ,2022

با اوراق اختیار فروش تبعی بیشتر آشنا شوید

1399/06/31
با اوراق اختیار فروش تبعی بیشتر آشنا شوید

  اوراق اختیار فروش تبعی که به عنوان بیمه کردن سهام از آن یاد می‌شود، در حقیقت، ابزاری است که به‌وسیله آن نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود. سهامدار عمده با توجه به شناختی که نسبت به سهم و پتانسیل‌های آن دارد، اوراقی را منتشر می‌کند و کسی که این اوراق را خریداری می‌کند در تاریخ اعمال در صورتی که قیمت سهم پایین‌تر از نرخ توافقی باشد زیان او جبران می‌شود. 

به گزارش فراسرمایه، سهامدار عمده تنها شخصیتی است که می‌تواند از این ابزار استفاده کند. یعنی سهامدار عمده اوراق را می‌فروشد و کسی که این اوراق را خریداری می‌کند، در صورت پایین‌تر آمدن قیمت سهم، زیان وی جبران می‌شود. بنابراین اوراق تبعی روشی برای کم کردن ریسک سیستماتیک می باشد.

بیشتر بخوانید : بیمه سهام یا اوراق فروش تبعی، ضامن فعالیت در بازار سرمایه است؟

به این ترتیب در صورتی که قیمت سهم شرکت در تاریخ مورد توافق تاریخ اعمال،کمتر از قیمت مورد توافق قیمت اعمال باشد دارنده اوراق اختیار فروش می‌تواند با دریافت مابه التفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم در بازار عادی منتفع شود. به چند نکته مهم در رابطه با اوراق تبعی توجه کنید:

بیشتر بخوانید : توضیحاتی در خصوص اوراق تبعی

  1. خریداران این اوراق حق فروش آن را تا تاریخ سر رسید نخواهند داشت بنابراین از این لحاظ، این اوراق شبیه اوراق اختیار فروش اروپایی هستند.
  2. این اوراق تنها به اشخاصی تعلق می‌گیرد که سهام شرکتی که اوراق اختیار فروش آن منتشر می‌شود را داشته باشند. مثلا: شخصی که سهام شرکت پتروشیمی کرمانشاه را دارد، می‌تواند اوراق اختیار فروش آن‌را خریداری کند.
  3. خریداران تنها به میزان سهام تملک شده در بورس می‌توانند اقدام به خرید اوراق اختیار فروش تبعی کنند و خرید بیش از آن تعداد امکان پذیر نبوده و ابطال خواهد شد؛ بنابراین عرضه کننده اوراق تعهدی نسبت به مازاد خریداری شده نخواهد داشت.
  4. این ابزار مالی جدید سبب می‌شود تا با توجه به حذف ریسک در بازار سرمایه، سرمایه گذاران به‌جای سرمایه گذاری در بازار پول به دنبال کسب سود بیشتر در بازار سرمایه باشند. زیرا علاوه بر اینکه سهامداران عمده در هنگام تعیین نرخ سهام در تاریخ اعمال می‌تواند درصد بیشتری را نسبت به نرخ اوراق مشارکت اعلام کنند (مثلا به جای ۲۰ درصد نرخ اوراق مشارکت، ۲۵ یا ۳۰ درصد در نظر بگیرند) می‌تواند با توجه به تعیین فواصل زمانی واگذاری اوراق اختیار فروش از سوی سهامدار عمده، نسبت به اوراق مشارکت که حداقل یکساله است سود و منفعت بیشتری را نصیب سهامدار کند.

اوراق تبعی کدام سهم ها تاکنون منتشر شده اند؟

شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی (وصندوق)

شرکت پتروشیمی جم(جم)

شرکت خدمات انفورماتیک( رانفور)

شرکت ایران خودرو (خودرو)

بانک پارسیان( وپارس)

شرکت پتروشیمی فناوران(شفن)

شرکت پتروشیمی شیراز(شیراز)

گروه مپنا(رمپنا)

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش(کاوه)

شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات( ومعادن)

بانک ملت(وبملت)

شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت(ونفت)

شرکت گروه دارویی برکت( برکت)

شرکت تولید نیروی برق آبادان (آبادا)

شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول)

شرکت نفت بهران (شبهرن)

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس( فارس)

شرکت سرمایه گذاری غدیر ( وغدیر)

شرکت سرمایه گذاری صدر تامین( تاصیکو)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی