پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

بدشانسی بازارهای مالی در دومین هفته اسفندماه

1400/12/13
بدشانسی بازارهای مالی در دومین هفته اسفندماه

بازارهای مالی داخلی در سومین هفته اسفند ماه با عقب نشینی یک تا دو درصدی، سهم سرمایه گذاران خود از سرمایه هایشان را کاستند.

به گزارش فراسرمایه، نفت و کامودیتی ها این روزها به واسطه جنگ روسیه و اوکراین و تحریم های آمریکا و اروپا علیه روسیه، روند صعودی نسبتا شدیدی را پشت سر می گذارد. با این حال بازار سرمایه ایران نسبت به این اتفاق واکنش خاصی نداشته است. در حالی که انتظار می رفت نمادهای پالایشی و فلزات مورد توجه سهامداران قرار بگیرد و با تشکیل صف های طولانی، برای خرید سهام این شرکت ها، رقابت تنگاتنگی بوجود آید، اما غبارآلود بودن فضای مذاکرات برجامی و ادامه تردید سهامداران نسبت به بازار سرمایه باعث شد که سهامداران توجهی به افزایش قیمت نفت و کامودیتی ها در جهان نداشته باشند.

این شرایط باعث شد تا شاخص کل بورس این هفته نیز به درجا زدن خود در کانال 1.280 میلیون واحدی ادامه داده و بازدهی یک درصد منفی داشته باشد.

بازار دلار هم که همچنان در پشت درهای بسته مذاکرات وین قرار گرفته و چشم انتظار نتیجه این مذاکرات است، با انتشار خبرهای مثبت از این نشست ها روند نزولی آرامی را در پیش گرفته است. این مهم باعث شد تا دلار 26100 تومانی انتهای هفته گذشته در پایان این هفته به 25600 تومان برسد و بازدهی این بازار را 2 درصد منفی کند.

اونس جهانی نیز که این روزها به واسطه شرایط جنگی به 1940 دلار هم رسیده، در بازار داخلی هم منجر به افزایش قیمت طلا و سکه شد. اما از طرفی فلز گرانبها به واسطه کاهش نرخ دلار در ایران، نتوانست در مسیر صعودی باقی بماند و بازدهی منفی هفتگی پیدا کرد.

در بازار ارزهای دیجیتال نیز رمزارزها بهترین شرایط خود را پشت سر می گذارند. باز شدن پای رمزارزها به میانه نبرد روسیه و اوکراین و کمک های مالی غربی ها به اوکراین از طریق رمزارزها و همچنین توجه مردم روسیه به این بازار سبب شد تا این بازار پرریسک، در زمره بازارهای با بازدهی بالا قرار بگیرد.

بیت کوینی که هفته گذشته به واسطه آغاز جنگ روسیه و اوکراین تا 34 هزار دلار نیز افت کرده بود این هفته به کانال 40 هزار دلار برگشت. سرمایه گذاران ایرانی این رمزارز در دومین هفته اسفند بازدهی 10 درصدی بدست آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی