پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

برابری نرخ ارز خوب یا بد؟

1399/06/05
برابری نرخ ارز خوب یا بد؟

به گزارش فراسرمایه، به نظرم روی برابری ارزها صحبت کردن و نظر دادن خیلی منطقی نیست چون آنقدر متغیر دارد که عملا به جمع بندی خاصی نمی شود رسید. اما چند نکته در خصوص نرخ ارز می توان گفت.


ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی پیرامون برابری نرخ ارز اظهار داشت:

نکات نرخ ارز:

1) در سامانه سنا بخش حواله، قیمت خرید و فروش متفاوت است. عمدتا پتروشیمی ها ارز خود را مستقیما به بانک مرکزی می دادند که کف قیمت حواله تعیین می شد و سایر صادرکنندگان همچون فلزی-معدنی ها با اعلام فراخوان ارز می فروختند که همین باعث می شد تا با نرخ بالاتری ارز خود را بفروشند.

2) فاصله گرفتن دلار اسکناس آزاد با اسکناس بانک ملی فرصت آربیتراژ فراهم می کند لذا عموما بانک ملی با سیاست خاصی نرخ خود را تعیین می کند و گاهی بی مهابا همراه با بازار نرخ را بالا می برد و در کل سیاست خود را بر اساس وضعیت روز می چیند.

3) سامانه سنا در بخش حواله موضوعی جدا از اسکناس است. تا چند هفته قبل قیمت اسکناس این سامانه با قیمت حواله 4000 تومان اختلاف داشت و این تصور پدید آمد که هر صادرکننده ای تمایل پیدا می کند تا حد ممکن در ورود ارز تاخیر ایجاد کند.

4) آقای همتی در یکی از مصاحبه ها خود گفت که اگر کرونا پیش نمی آمد، نرخ ارز تا این حد رشد نمی کرد که تصور می کنم بحث درستی را مطرح کردند.

بیشتر بخوانید : نرخ ۲۳ ارز افزایش یافت

5) حالا یورو در سامانه نیما به 255 هزار ریال رسیده و درهم 56.5هزار ریال است. یعنی دلار نیما 207هزار ریال تا 215هزار ریال تخصیص می یابد.

6) وقتی دلار اسکناس بانک ملی رشد می کند، نمی توان گفت بانک، کف بازار را بسته چون با منفی شدن قیمت دلار آزاد گاها میبینیم که قیمت ملی بالای بازار است و بعدا ملی هم اصلاح می کند.

7) وقتی حواله دلار رشد می کند، به نظرم با اسکناس متفاوت است یعنی اگر حواله به یک مرزی رسید، افت سنگین آن دور از ذهن است. مثلا دلار اسکناس به 26هزار تومان نزدیک شد اما تا 21 هزار تومان هم افت کرد. در حواله تغییرات شدت اندکی دارد لذا به نظر می رسد که حواله خود را به نقدی نزدیک کرده تا صادرکننده برای ورود ارز تمایل داشته باشد.

حالا از طرفی باید بگوییم چون حواله بالای 20 هزار تومان است پس انتظار کاهش قیمت دلار به شکل محسوس وجود ندارد و در یک حالت نرمال دلار بالای 20هزار تومان است اما از طرف دیگر اثر کرونا بر اقتصاد شکننده ایران در حال محو شدن است لذا اگر فرض کنیم بخشی از رشد دلار به دلیل کرونا و اثرات اقتصادی آن بوده، پس با حذف آن بخش شاهد بهبود وضعیت باید باشیم لذا انتظار عبور از سقف های قبلی را نباید داشت.

در اوج عرضه های سنگین دلار طی هفته های قبلی که شایعه توافق شنیده شد دلار زیر 21 هزار تومان تثبیت نشد. در اوج التهابات قبل ازان هم عملا دلار تا مرز 24هزار تومان را آرام آرام رفت و پس ازان در دو روز با یک التهاب و پرش به مرز 26 هزار تومان رسید و به سرعت به زیر 24 هزار تومان برگشت کرد.

این مساله نشان می دهد که دلار در یک حالت نرمال، چون نیمایی بالای 20هزار تومان است و چون یک فضای انتظارگونه و برزخی پیش آمده تا انتخابات آمریکا و کرونا در حال رفع شدن است، کف 20 هزار تومان را از دست نمی دهد و تثبیت بالای 24 هزار تومان هم نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : نوسان دلار و سکه در خط مرزی

دیروز یک مطلب جالبی کار کرده بودند که دوستی برایم تشریح می کرد. خلاصه اینطور بود که وقتی یک هیجانی در صعود قیمت ها صورت می گیرد ابتدا برخی کالاها گران می شوند و بعد ازان ارز و سکه و طلا و کالاها در بورس، سهام و …

یعنی قیمت کالا در بازار رشد می کند، بعدا بورس کالا و دلار بالا می رود! اگر این را بپذیریم باید بگویم که در بازارهای کالایی، فروشنده تقویت شده و این اثر خود را به مرور می گذارد. یعنی آن انتظار تورمی شدید جای خود را به یک انتظار تعادل می دهد. اگر این سیکل را بپذیریم یعنی دلار خود دنباله رو یک سری کالاها است و بورس کالا دنباله رو دلار است!

حالا در بازار خارج از بورس کالایی، فضا به سمت ارامش است … البته دلار در بازارها ریزموج پدید می آورد اما آن فضایی که کالاها داشتند با دلار بالای 30 هزار تومان معامله می شدند در حال تغییر است یعنی آن چشم انداز صعودی جای خود را به تثبیت می دهد.

نهایتا عرض کنم، همانطور که ابتدا عرض شد … نرخ و نوسانات ارز قابل پیشبینی نیست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی