پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sep 25 ,2022

“برجام” و P/E شرکت‌های بورسی

1400/11/21
“برجام” و P/E شرکت‌های بورسی

بازار بیشتر در انتظار نتیجه برجام بوده که ایران چه امتیازاتی کسب کرده و چه تأثیری بر وضعیت دلار، معاملات بورسی، سیستم بانکی و سایر صنایع خواهد گذاشت.

به گزارش فراسرمایه،امیرعباس کریم زاده کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به حجم معاملات به نظر می‌رسد بازار بیشتر در انتظار نتیجه برجام بوده که ایران چه امتیازاتی کسب کرده و چه تأثیری بر وضعیت دلار، معاملات بورسی، سیستم بانکی و سایر صنایع خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید : گام رو به جلوی بازار سرمایه به سمت تحلیل

وی در ادامه افزود: در صورتی که با رفع تحریم ها، منشأ درآمد‌های نفتی افزایش یابد، به احتمال زیاد فشار مالیاتی در حوزه‌های مختلفی مانند پتروشیمی و همچنین نرخ بیمه محصولات صادراتی، هزینه‌های حمل پتروشیمی و … کاهش می‌یابد؛ بنابراین می‌توان گفت حذف برجام، P/E بازار را افزایش داده و در کل خبر مثبتی برای بورس خواهد بود. کریم‌زاده در خصوص قیمت‌گذاری دستوری بیان کرد: در حال حاضر یکی از معضل‌های اصلی بورس مربوط به مکانیزم قیمت‌گذاری دستوری بوده که می‌تواند فضای بورس را از جنبه مثبت خارج کرده و به سمت فضای منفی و قرمز حرکت دهد. در واقع نرخ فروش محصولات در بازار باید به گونه‌ای باشد که جوابگوی افزایش هزینه‌ها باشد.

بیشتر بخوانید : تاثیر نرخ ارز بر شاخص کل بورس تهران

این کارشناس بازار در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین مکانیزم بازار سرمایه باید بر اساس عرضه و تقاضا باشد نه اینکه دستوری و توسط دولت تعیین شود. در واقع قیمت گذاری دستوری، وضعیت نرخ فروش را به گونه‌ای تعیین کرده که افزایش هزینه‌ها را جبران نمی‌کند. دولت باید به سمتی برود که فقط سیاست گذار و ناظر بوده و دخالتی در فرآیند قیمت گذاری بازار سرمایه نداشته باشد.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی