پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022
دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی تاکید کرد:

بساط رانت ارز چند نرخی را برچینید!

1400/11/11
بساط رانت ارز چند نرخی را برچینید!

به‌جای هرنوع دستورالعمل و مصوبه و… در خصوص بازگرداندن درآمدهای ارزی، باید به سمت شفافیت و برچیدن بساط رانت از طریق تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم!

به گزارش فراسرمایه، مصوبات پیشنهادی چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی های اقتصادی در خصوص ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان به این شرح بوده است.

مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی های اقتصادی در خصوص ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان

حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در این خصوص بیان کرد: به هر حال به دنبال آن هستیم که زیرساخت‌های مربوط به صادرات اصلاح گردد و یکی از اصلی ترین اصلاحاتی که منجر به کاهش صادرات خواهد شد، تک نرخی شدن ارز خواهد بود. وی افزود: مادامی که ارز در کشور ما چند نرخی باشد و بین نرخ ارز سامانه نیما با بازار آزاد اختلاف وجود داشته باشد، رانت و سفته بازی در بازار ارز وجود خواهد داشت و همین شرایط صادرات را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر به دنبال آن هستیم که با ایجاد رونق در بنگاه‌های اقتصادی موجبات افزایش درآمدهای این بنگاه‌ها و در نهایت افزایش سودآوری سهامداران را فراهم کنیم، در مرحله اول باید شرایطی شفاف در بازار ارز ایجاد کنیم که در آن رانت و سوء استفاده و دلالی وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید : بندبازی دلار در مرز ۲۸

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: “شفافیت” مهم‌ترین لازمه رونق بنگاه‌های اقتصادی است و با تک‌نرخی شدن ارز گام بزرگی در راستای افزایش شفافیت برداشته خواهد شد. هر مصوبه‌ای هم که با این مهم فاصله داشته باشد، نشان دهنده انحراف از هدف اصلی بوده و فقط موجب می‌شود درآمد شرکت ها به جای آن که نصیب سهامداران شود سر از جای دیگری درآورد.

دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی با اشاره به مشکلاتی که در بازگشت درآمدهای ارزی برخی شرکت‌ها به کشور وجود دارد، تاکید کرد: اگر شرایطی برای رانت در بازار ارز وجود نداشته باشد، صادرکنندگان انگیزه‌ای برای پنهان کردن درآمدهای ارزی خود یا بازگرداندن درآمدهای ارزی با اختلال و تاخیر نخواهند داشت. صالحی در پایان تصریح کرد: تا وقتی که نرخ ارز در سامانه نیما کمتر از نرخ ارز در بازار آزاد باشد، صادرکنندگان ترجیح می دهند درآمدهای ارزی خود را به جای عرضه از طریق این سامانه در بازار آزاد به فروش برسانند و همین اختلاف قیمت، هم مشکلاتی در بازار ارز ایجاد کرده و هم از سود سهامداران کاسته است. معتقدم به‌جای هرنوع دستورالعمل و مصوبه و… در خصوص بازگرداندن درآمدهای ارزی، باید به سمت شفافیت و برچیدن بساط رانت از طریق تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم!

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی