پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ - Sep 29 ,2022
  • فراسرمایه
  • تحلیل
  • بهترین زمان ورود و خروج به بازار رمزارزها در سال جدید چه موقعی است؟

بهترین زمان ورود و خروج به بازار رمزارزها در سال جدید چه موقعی است؟

1401/03/20
بهترین زمان ورود و خروج به بازار رمزارزها در سال جدید چه موقعی است؟

بازار رمزارزها در نیمه ابتدایی سال گذشته شرایط نسبتا بهتری نسبت به نیمه دوم این سال داشتند، تا جایی که بیت‌کوین توانست سقف تاریخی 68 هزار دلاری را فتح کند.

مریم ذوالفقاری منظری؛ فراسرمایه: در نیمه دوم این سال به دلایل متعددی از جمله افزایش نرخ بهره بانکی توسط آمریکا، شدت گرفتن سویه جدید کرونا به نام اومیکرون و در پایان سال نیز آغاز درگیری و تنش بین روسیه و اوکراین ورق برگشت و باعث شد تا بازار کریپتو به خواب عمیقی فرو رود.

فرزان راعی کارشناس بازار رمزارزها در گفتگو با فراسرمایه با اشاره به ادامه‌دار شدن جنگ روسیه و اوکراین معتقد است که مردم به سمت سرمایه‌گذاری‌های امن حرکت می‌کنند. او سرمایه‌گذاری‌های امن را شامل سرمایه‌گذاری در اونس جهانی و رمزارزها دانست که در بلندمدت همیشه سودده بوده‌اند.

وی به این نکته نیز اشاره کرد که پذیرش رمزارزها از طرف دولت روسیه به اعتبار این بازار افزوده و کمک شایانی به آن کرده و از طرفی نیز راه دور زدن تحریم‌ها را برای روسیه مهیا کرده است.

راعی با اشاره به اینکه در روزهای پایانی سال گذشته لایحه کریپتویی بایدن مطرح شد و این موضوع نشان‌دهنده دیدگاه مثبت آمریکا نسبت به رمزارزهاست، گفت: آمریکا در صدد قانونمند کردن بازار کریپتوست که موضوع قابل توجهی است.

وی کاهش‌های فعلی بیت‌کوین را فرصت خرید دانست و افزود: اگر تا هفته اول فروردین ماه بیت‌کوین سطح 33200 دلار را حفظ کند می‌توان امیدوار بود که این رمزارز تا تیر ماه روند ملایم رو به رشدی داشته باشد.

کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه تیر ماه زمان خارج شدن از بازار رمزارزهاست، گفت: پس از آن، با یک یا دو ماه تاخیر زمان ورود به بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: همانطور که در سال 99 تا مرداد ماه در بازار سرمایه بودیم و پس از آن به بازار کریپتو وارد شدیم، اکنون شرایط تغییر کرده و پس از تیر ماه با وقفه‌ای یک، دو تا سه ماهه وارد بازار بورس ایران خواهیم شد.

خریداران مسکن به گوش باشند

وی در خصوص دیگر بازارهای مالی برای سال جدید نیز پیشنهاداتی داشت و ادامه داد: در بازار مسکن پیشنهاد می‌شود افرادی که قصد خرید مسکن مصرفی دارند پس از ماه مبارک رمضان حداکثر تا اواسط تیر ماه خرید خود را انجام دهند و این مهم را بیش از آن به تعویق نیندازند.

راعی به افزایش نرخ خودرو در سال جدید با فرسایشی شدن مذاکرات اشاره کرد و افزود: اگر برجام احیا شود انتظار کاهش قیمت خودرو به خصوص در خودروهای لوکس و وارداتی را داریم، همچنین کاهش بسیار ناچیزی در خودروهای داخلی، اما در ادامه با افزایش نرخ ارز این کاهش قیمت‌ها جبران خواهد شد.

وی گفت: در صورتی که برجام احیا شود و طرف غربی نسبت به مفاد آن پایبند نباشد، بار دیگر شاهد افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت خودرو خواهیم بود.

سرمایه‌گذاری در سکه امامی به صرفه است؟

این کارشناس بازارهای مالی خاطرنشان کرد: در صورت احیای برجام، دلار به پایین‌ترین سطح خود خواهد رسید که در این زمان سرمایه‌گذاری در کالاهای دلاری همچون سکه امامی گزینه مناسبی است.

وی با اشاره به اینکه برای شناسایی کف نرخ دلار باید به این نکته توجه کرد که از چه نرخی کمتر برای دولت مقرون به صرفه نیست و اجازه کاهش بیشتر برای دلار را نمی‌دهد و بیان کرد: در این حالت باید به نرخ دلار در صرافی ملی و دلار نیمایی توجه کنیم. معمولا نرخ دلار بازار آزاد از این دو نرخ پایین‌تر نبوده است.

راعی در پاسخ به این سوال که سال آینده کدام بازار مناسب سرمایه‌گذاری است، گفت: باید دید کدام بازار ارزنده‌تر است و پایین‌تر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود.

بورس رشد خواهد کرد؟

وی ادامه داد: در یک سال گذشته بارها از کارشناسان بورسی شنیده‌ایم که بورس ارزنده است، اما آیا به این نکته نیز توجه شد که سیاست‌های دولت به سمت احیای بورس حرکت خواهد کرد یا خیر؟ آیا ریزش بورس بُعد زمان مناسب خود را طی کرده بود که حالا منتظر رشد بورس باشیم؟ قطعا خیر که این موضوع را در نیمه دوم سال 99 و در ادامه در سال گذشته مشاهده کردیم.

کارشناس بازارهای مالی افزود: آنچه به طور متقن می‌توانم نظر بدهم آنست که بورس در سال 1401 به مراتب بازاری زنده‌تر و جذاب‌تر خواهد بود و نسبت به سال گذشته بورس قوی‌تری را شاهد خواهیم بود، به خصوص از آبان به بعد تعداد سهم‌هایی که رشد صعودی خود را ادامه خواهند داد بیشتر می‌شوند.

وی در مورد سرمایه‌گذاری در بازارهای فارکس، اونس طلا و نفت در سال جدید نیز گفت: نظرم نسبت به این بازارها به خصوص بازار نفت بسیار مثبت است به ویژه برای افرادی که اشراف کامل بر سیاست‌های خارجه داشته و قدرت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را دارند، سرمایه‌گذاری 1 تا 2 درصد سرمایه در این بازارها را توصیه می‌کنم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی