پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023

بورس به سمت صعود می‌رود یا سقوط؟

1400/06/15
بورس به سمت صعود می‌رود یا سقوط؟

در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و… با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در‌میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به‌سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

به گزارش فراسرمایه، سوال: چرا بازار سرمایه در حالی که به سمت رشد مجدد قیمت خیز برداشته بود، متوقف شد، با روی کار آمدن تیم اقتصادی جدید، بازار به کدام سمت حرکت می‌کند؟

پاسخ از محمد شکری، کارشناس بازار سرمایه: روند معاملات بازار سهام از اواخر خردادماه با تغییرات جدی همراه شد به طوری که به مرور شاهد افزایش ورود پول حقیقی به این بازار بودیم؛ بازاری که سرمایه‌گذاران بسیاری را به دلیل افت ناگهانی قیمت سهام در سال 99 از دست داده بود. به هر روی با روشن شدن برخی ابهامات اثرگذار در جریان داد و ستد‌های بورسی، سرمایه‌های فراری به امید جبران مافات مجددا سر از بورس درآوردند. بورسی که مانند همه بازارهای سرمایه‌گذاری تحت‌تاثیر چندعامل اصلی اقتصادی و غیراقتصادی نوسان می‌کند. شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد در نیمه نخست سال شاخص کل بازار سرمایه بتواند در محدوده مقاومتی و پرحاشیه یک میلیون و 500 هزار واحد جولان دهد.

بیشتر بخوانید : سهامداران عدالت منتظر ۱۰درصد باقیمانده سود باشند

بازدهی 40 درصدی شاخص کل بورس از آغاز جهش دوباره قیمت سهام با توجه به بلاتکلیفی برخی از برنامه‌های مرتبط با سیاست خارجی کشور و حتی برنامه‌های اقتصادی دولت جدید، دور از تصور پیش‌بینی می‌شد از این رو همان‌طور که بارها به آن اشاره شده بود بازار به انتظار اصلاح قیمت نشسته و بدون در نظرگرفتن پیامد متغیرهای اثرگذار بر بازار سرمایه، فعالان بورسی در انتظار اصلاح شاخص در محدوده یک میلیون و 500 هزار واحد نشسته بودند. آن هم در زمانی که نه خبری از تحولات بازار ارز بود و نه تغییری در رویکرد تیم اقتصادی دولت در مواجهه با بازارهای سرمایه‌گذاری به چشم می‌خورد. بر همین اساس بازار خود را برای اصلاح قیمت سهام آماده کرده بود. اما در هفته گذشته بازار سهام همزمان با نوسانات قیمت ارز برای چند روز وارد مدار اصلاحی شد. با ورود به این فاز بسیاری از سهامداران با دریافت سیگنال‌های متفاوت از سوی بازارهای رقیب، صف‌های فروش را از آن خود کردند تا یک بار دیگر نشان دهند رفتارهای هیجانی تا چه میزان بر روند معاملات بورسی اثرگذار است.

بیشتر بخوانید : الزامی شدن تدریجی ثبت‌نام سهامداران در سامانه سجام

اما رفتار سهامداران و نحوه معاملات آنها در دو روز اخیر گویای یک مساله است به طوری که دوراهی سختی را جلوی پای تحلیلگران می‌گذارد. صعود یا سقوط شاخص از گردونه منطق، رایج‌ترین پرسشی است که این روزها به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سهامداران تبدیل شده است. با این حال برایند تحلیل‌ها از عملکرد بازار نشان می‌دهد پس از فروکش کردن رفتارهای هیجانی معامله‌گران، بازار باز هم رنگ تعادل به خود خواهد دید. عملکرد بازار سرمایه در چند سال اخیر نشان داده رفتارهای نشات گرفته از هیجانات منفی و کاذب بیشترین ضربه را به بازار می‌زند. اما با توجه به اینکه به نظر می‌رسد سیاستگذاران اقتصادی به دنبال برقراری آرامش در همه بازارها هستند، کنترل نرخ ارز و ثبات قیمت دلار می‌تواند ورود سرمایه‌گذاران به بورس را رونق بخشد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی