پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 15 ,2022

بورس و صعودی تا آخر سال

1400/11/23
بورس و صعودی تا آخر سال

بی اعتمادی مردم به بازار سرمایه این روند را منفی‌تر کرده و در صورتی که نتیجه برجام و بودجه مشخص شود، می‌توان گفت تا حد زیادی ریسک‌های بزرگ بازار از بین خواهد رفت.

به گزارش فراسرمایه، محمد رضانژاد مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد بیان کرد: در حال حاضر حدود ۱۸ ماه از ریزش بازار سرمایه گذشته و شاخص کل از حدود ۲,۱۰۰ میلیون واحد به محدوده ۱,۳۰۰ میلیون واحدی افت پیدا کرده است. به همین دلیل بسیاری از سهم‌ها کاهش بیش از ۶۰ درصدی را تجربه کرده و در مقایسه این روند با قیمت‌های مسکن، خودرو و… می‌توان گفت مردم فشار بیشتری را متحمل می‌شوند.

بیشتر بخوانید : تقسیم سود صندوق پالایشی یکم

رضانژاد با اشاره به خروج عمده نقدینگی از بازار اظهار کرد: در این مدت که اکثر سهامداران بیش از ۳۵ درصد ضرر کرده، بازار‌های موازی در حدود ۳۰ درصد رشد داشته و سرمایه‌گذاران عملا کاهش وحشتناکی را تجربه کردند. همچنین در آخرین روز بازار نزدیک ۴۰۰ میلیارد وجه نقد از بازار خارج شده و به نظر می‌رسد برای ورود نقدینگی به بورس، نمی‌توان روند رو به رشدی را انتظار داشت. وی در ادامه افزود: علت چنین وضعیتی بدلیل ابهامات بودجه‌ای و تناقضات صحبت‌ها و رفتار‌های سیاستمداران بوجود آمده؛ به همین دلیل تا زمانی که وضعیت بودجه به طور کامل مشخص نشود و خوش‌بینی نسبت به صحبت‌های مسئولان به‌وجود نیاید، همچنان انتظار معاملات کم‌رمقی را شاهد خواهیم بود. از طرفی به نظر می‌رسد مذاکرات هسته‌ای در حال طی کردن مراحل نهایی بوده و در صورت مثبت بودن نتایج، احتمالا وضعیت بازار سرمایه به صورت کلی بهتر شود.

مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد اذعان کرد: زمانی که نرخ دلار کاهش یابد، برخی فعالان، خروج از بازار را ترجیح می‌دهند اما؛ بسیاری از شرکت‌ها طرح‌های توسعه‌ای دارند که به دلیل تحریم در وضعیت نامشخصی به سر می‌برند و از طرفی برای فروش محصولات خود به کشور‌های دیگر، مجبور به تخفیف‌های سنگین شده‌اند. در کنار این عوامل، بی‌اعتمادی مردم به بازارسرمایه این روند را منفی‌تر کرده و در صورتی که نتیجه برجام و بودجه مشخص شود، می‌توان گفت تا حد زیادی ریسک‌های بزرگ بازار از بین خواهد رفت.

بیشتر بخوانید : رکورد ۱۷هفته‏‏‌ای حقیقی‏‏‌ها برای خروج

رضانژاد در پایان خاطرنشان کرد: همچنین نرخ بهره بدون ریسک اخیرا بالای ۲۲درصد بوده و اگر فرآیند کاهش نرخ بهره بین بانکی و نرخ بازخرید اوراق توسط بانک‌مرکزی به زیر ۲۰درصد برسد، می‌توان گفت وضعیت بازار سرمایه بهبود خواهد یافت. البته با توجه به اینکه به فصل مجامع نزدیکی می‌شویم، احتمالا به مرور سهامدارانی که در انتظار دریافت سود سهام هستند، بیشتر شده که از اوایل اسفند ماه شدت گرفت؛ به همین دلیل از اواخر سال شاخص می‌تواند روند رو به رشدی را تجربه کند به شرطی که قیمت‌های جهانی به دلیل سیاست‌های انقباضی آمریکا، روند کاهشی داشته باشد.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی