پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - Oct 4 ,2022
آیا بیت کوین مجددا قیمت‌های قبل را خواهد دید؟

تفاوت ریزش قیمت بیت کوین با سیکل‌های قبلی

1401/03/01
تفاوت ریزش قیمت بیت کوین با سیکل‌های قبلی

استیبل کوین ترا TerraUSD، که یک استیبل کوین سیستمی است و قرار بود عملکرد مطلوب و کاربرد زیادی مانند یک حساب بانکی معمولی داشته باشد. پشتوانه و پشتیبانی این رمزارز توسط یک ارز دیجیتال به نام لونا صورت می‌گرفت که هفته گذشته هر دوی آنها سقوط کردند. لونا ۹۷ درصد از ارزش خود را تنها در مدت ۲۴ ساعت از دست داد و پس‌انداز زندگی برخی از سرمایه‌گذاران را از بین برد.

به گزارش فراسرمایه، این رویداد به طور کلی دنیای ارزهای دیجیتال را تکان داد، اما حقیقت این است که این بازار حتی قبل از فاجعه ترا بسیار متزلزل به نظر می‌رسید. بیت کوین، ارز دیجیتال مهم و مطرح بازار کریپتوکارنسی، نوامبر گذشته به اوج خود رسید و از آن زمان تا کنون بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

تقریباً همه نگران افزایش هزینه زندگی هستند. شاخص قیمت مصرف‌کننده که نماینده هزینه یک سبد کالا و خدمات است، در طول شش ماه گذشته حدود ۴ درصد افزایش یافته است. اما هزینه همان سبد در بیت کوین حدود ۱۲۰ درصد افزایش یافته است که به معنای تورم سالانه حدود ۳۸۰ درصد است.

سایر ارزهای دیجیتال عملکرد به مراتب بدتری داشته‌اند. دو شهر – میامی و نیویورک – ارزهای دیجیتال خود را با حمایت مشتاقانه شهرداران خود معرفی کرده‌اند. هم اکنون MiamiCoin بیش از ۹۰ درصد نسبت به اوج خود کاهش یافته و NewYorkCityCoin نیز بیش از ۸۰ درصد افت کرده است.

همه ما نام ارزهای دیجیتال را شنیده ایم، اما آنها دقیقاً چه چیزی هستند؟ بسیاری از مردم هنوز به طور کامل آنها را درک نمی‌کنند. گفتن اینکه آنها دارایی‌های دیجیتال هستند گویای همه چیز نیست. حساب بانکی که عمدتاً به صورت آنلاین و به سادگی نیز به آن دسترسی پیدا می‌کنیم یک دارایی دیجیتال است که تمامی نیازها و اهداف مربوطه را میسر می‌کند.

آنچه در مورد ارزهای دیجیتال متمایز است این است که چگونه مالکیت ایجاد می‌کند. یک فرد صاحب پول و حساب بانکی است، در مورد آن قانون مالکیت در بانک وجود دارد و در واقع قانون آن را حمایت می‌کند. مالکیت یک ارز دیجیتال از طریق آنچه به نام بلاک چین شناخته می‌شود، ایجاد می‌شود. در این سیستم نامی از مالک ذکر نخواهد شد، اما تمامی نقل و انتقالات در داخل بلوک‌ها ثبت می‌شوند، بدون اینکه نیاز به بانک و یا واسطه‌ای باشد.

هدف این نوع فعالیت مالی غیرمتمرکز چیست ؟

گرچه قیمت ارزهای دیجیتال درحال‌حاضر به شدت کاهش یافته‌ است، اما این اتفاق قبلا هم افتاده بود. بیت‌کوین همیشه با وجود افت سنگینی که داشته، مجددا به سمت بالا متمایل گشته و قیمت‌های گذشته را تصاحب کرده است. در این زمان سرمایه‌گذارانی که رمزارزهای خود را با وجود کاهش قیمت‌ها نگه داشته‌اند به سود هنگفتی دست یافته‌اند.

آیا تاریخ مجددا تکرار می‌شود و یا این ریزش با سال‌های گذشته متفاوت است؟

در گذشته، ارزهای دیجیتال با جذب طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران به رشد خود ادامه دادند. کریپتو زمانی در اختیار یک دسته کوچک بود که غالباً حس یک فرقه را داشته‌اند. این گروه تا حدی با انگیزه ترکیبی از ایدئولوژی آزادی خواهانه و شیفتگی، به استفاده هوشمندانه از فناوری پرداخته بودند. با گذشت زمان و افزایش قیمت کریپتوکارنسی، تعداد زیادی سرمایه‌گذار وارد این بازار شدند.

بازاریابی اصلی کریپتوکارنسی در واقع در یک سال گذشته، با وارد شدن و تایید شخصیت‌های مطرح و معروف انجام گرفت. یکی از جنبه‌های نگران‌کننده این فشار بازاریابی مربوط به افرادی می‌شود که به تازگی و تحت تاثیر این افراد اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری کرده‌اند و پول زیادی را در اثر این سقوط از دست داده‌اند.

حالت بدتر این است که این نوع سرمایه‌گذاران احتمالاً فقیرتر و پیچیده تر از سرمایه‌گذاران متوسط ​​هستند و به دلیل ضررهایی که در چند ماه گذشته متحمل شده اند، در موقعیت بدی قرار دارند.

ارزش ارزهای دیجیتال باید بر اساس کاربردهای اقتصادی اساسی آنها باشد. در حال حاضر رمزارزها نقش منسجم و مهمی در دنیای واقعی و اقتصاد ندارد و صرفا نقش مهم آنها، سفته بازی در خود بازار کریپتوکارنسی است.

برخی از افراد اعتقاد دارند که این بازار بسیار جدید است و هنوز به زمان نیاز دارد. این درحالیست که بیت کوین از سال ۲۰۰۹ وجود داشته است و از لحاظ استانداردهای فنی قدیمی محسوب می‌شود.

اپل آی‌پد را در سال ۲۰۱۰ معرفی کرد. اگر قرار بود کریپتو به‌عنوان وسیله برای معامله و پرداخت جایگزین پول معمولی شود، باید حرکت‌های مطرحی در این زمینه رخ می‌داد اما تاکنون نشانه‌هایی از آن دیده نمی‌شود. در حال حاضر کسی مایل نیست برای خرید مواد غذایی و یا سایر کالاهای روزمره از بیت کوین استفاده کند.

السالوادور بیت کوین را پول رسمی اعلام کرده و سعی کرد به وسیله تبلیغات و یارانه به پول رایج مملکت خود تبدیل کند، به طوری که مردم از آن برای معاملات روزمره استفاده کنند، اما این تلاش به شکست فاحشی تبدیل شد.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا واقعاً کریپتو بدون هیچ دلیل اقتصادی روشنی به چنین معامله بزرگی تبدیل شده است؟

آیا این تنها یک حباب است که به دلیل ترس جا ماندن از سودهای هنگفت، ایجاد شده است؟

بسیاری از طرفداران بیت کوین، ارزشمندی آن را به حجم بازار آن ربط می‌دهند. در بهترین روزهای بازار، حجم مارکت به ۳ هزار میلیارد دلار رسیده بود، اما اکنون به شدت کاهش داشته است. به طور کلی این استدلال قانع کننده و کافی نیست.

منبع: بورسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی