پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - Oct 5 ,2023

تنفس در “بورس” اجتناب ناپذیر بود

1399/06/03
تنفس در “بورس” اجتناب ناپذیر بود

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تنفس بازار بورس پس از یک دوره رشد طبیعی است، گفت: انتظار بازیگران بازار سرمایه مبنی بر اینکه شاخص روزانه رشد کند، طبیعی و معقول نیست.


به گزارش فراسرمایه، هادی حق شناس درباره ریزش بازار سرمایه اظهار کرد: وضعیت ایجاد شده در بازار بورس قابل پیش بینی بود، هیچ بورسی در جهان نمی‌تواند جهش چند برابری طی دو تا سه ماهه داشته باشد.

کارشناس اقتصادی افزود: بورس طی دو سال گذشته بیش از ۱۷ برابر رشد کرده بود و طبیعی بود که این روند نمی‌توانست ادامه یابد زمانی که شاخص بورس طی دو سال به دو میلیون واحد رسید نمی‌توان انتظار داشت طی دو سال آینده هم به ۴ میلیون واحد برسد، روند رشد بورس طی این مدت طبیعی نبود. وی گفت: یک واقعیت را باید پذیرفت که بورس‌های دنیا جهشی که بورس ایران در مدت زمان کوتاه طی کرد را نداشته اند.

بیشتر بخوانید :مصوبه‌هایی که دردی از بازار دوا نمی‌کند

حق شناس تصریح کرد: در هیچ زمانی بورس‌ها به طور مداوم صعودی نیستند و پس از مدتی یک دوره تنفس خواهند داشت، انتظار بازیگران بازار سرمایه مبنی بر اینکه شاخص روزانه رشد کند، طبیعی و معقول نیست.

کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: بورس آینه اقتصاد و نبض بخش واقعی اقتصاد یک کشور است، نمی‌توان زمانی که اقتصاد رشد منفی دارد انتظار داشت بورس رشد چند صد درصدی داشته باشد.

وی درباره دلایل رشد سریع بورس بیان کرد: رکود در سایر بازارها، رشد نرخ ارز و افزایش نقدینگی از عوامل رشد بازار سرمایه طی این مدت بوده است، اتفاقی که طی این مدت رخ داده طبیعی است و بورس پس از یک دوره رشد به دوره تنفس خواهد رفت و این اجتناب ناپذیر است، اما در کشور به دلیل تحریم‌ها احتمالا این دوره طولانی‌تر خواهد بود.

حق شناس با بیان اینکه دولت برای کمک به بازار بورس فقط می‌تواند عرضه شرکت‌های خود به بازار سرمایه را افزایش دهد، افزود: شاخص‌های اقتصادی مانند نرخ دلار، تورم و رشد اقتصادی دستورپذیر نیستند و مرتبط با فضای کسب و کار هستند.

کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد ایران متاثر از کرونا و تحریم‌های یکجانبه است و تا زمانی که این دو متغیر حذف نشود نمی‌توان انتظار خاصی از اقتصاد کشور داشت.

بیشتر بخوانید : ۱۱ درصد مشمولان خواهان فروش سهام عدالت شدند

وی با بیان اینکه دولت ابزار لازم برای حمایت از بازار سرمایه را ندارد، تاکید کرد: برای بهتر شدن وضعیت بازار باید از دوره تنفس گذر کنیم و در انتظار حذف متغیر‌هایی باشیم که اقتصاد کشور با آن دچار چالش شده است.

حق شناس در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود دولت به دلیل فروش سهام خود در بازار و پوشش کسری بودجه دیگر نیازی به بازار ندارد به همین دلیل بازار را رها کرده است، گفت: این موضوع منطقی نیست، به دلیل اینکه سهام عدالت یا سهام شرکت‌هایی که فروخته شده سهامدار دارد و سهم دولت بسیار ناچیز است و قطعا در آینده سازمان بورس میزان درآمد دولت در این بخش را اعلام خواهد کرد.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی