پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022
فراسرمایه گزارش می دهد؛

جانِ مُرده برجام زنده می شود؟ | «سگ زرد برادر شغال است»

1399/08/15
جانِ مُرده برجام زنده می شود؟ | «سگ زرد برادر شغال است»

در حالی که نگاه های بسیاری از داخل کشور به پیروزی بایدن و بازگشت آمریکا به برجام است، اما برخی از کارشناسان معتقدند آمریکا بدعهدی خود را حتی در دوره اوباما که برجام در زمان او به امضا رسید، ثابت کرده است، با این حال آیا می توان هنوز امیدی به این موضوع داشت؟

فراسرمایه؛ مریم ذوالفقاری منظری: با پیشتازی جو بایدن بر دونالد ترامپ به نظر می رسد نماینده دموکرات ها قرار است چهارسال بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا بنشیند.

بایدن از مدت ها پیش وعده های انتخاباتی خود را مطرح کرده، شعارهایی که گویا در جهتی خلاف وعده های دونالد ترامپ بوده که نمونه آن بازگشت به معاهده پاریس است.

بیشتر بخوانید : تاثیر اندک نتیجه انتخابات آمریکا بر اقتصاد جهان در دوران کرونا

حالا با بیشتر شدن شانس پیروزی بایدن به نظر می رسد او، سیاست رئیس جمهور هم حزبی خود اوباما را در برجام دنبال کند. اتفاقی که به ظاهر به نفع ایران است. اما آیا واقعا پیروزی بایدن به نفع ایران و یا پیروزی ترامپ به ضرر اقتصاد ایران تمام خواهد شد؟ پرسشی که کارشناسان اقتصادی به آن پاسخ داده اند.

تاریخ بهترین تجربه اقتصادی ماست

سیدحسین رضوی پور کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فراسرمایه اظهار کرد: در دولت اوباما و در زمان امضا برجام، گفته شد ایران 150 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده دارد. آیا آن دارایی ها به کشور بازگشت؟ در زمانی که ما انتظار داشتیم بانک های دنیا به روی ما گشوده شود و تحریم های بانکی لغو شود، وزیر خارجه کشورمان به کشورهای مختلف سفر کرد تا روابط خود با ایران را مجددا برقرار کنند، آیا این اتفاقات پس از برجام رخ داد؟ مگر نه اینست که خروج آمریکا از برجام در زمان خودِ اوباما اتفاق افتاد؟

بیشتر بخوانید : نتیجه انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

وی گفت: تمام این موارد نمونه تجربه تاریخی ماست که اگر آن ها را فراموش کنیم ممکن است دلخوش شویم به اینکه با تغییر رئیس جمهور آمریکا شرایط ما بهتر خواهد شد. اما واقعیت آنست آنچه در میز مذاکره برای ما تعیین کننده خواهد بود، توان مذاکره و قدرت چانه زنی ما خواهد بود.

رضوی پور تاکید کرد: در واقع قدرت چانه زنی و توان مقابله به مثل ما می تواند سرسخت ترین مذاکره کنندگان را نیز مغلوب کند. بنابراین در وهله اول باید به توان و قدرت چانه زنی خود در داخل کشور اعتماد داشته باشیم نه اینکه چه کسی در مقابل ما خواهد نشست.

اثبات پیمان شکنی آمریکا

وی با اشاره به اینکه همانطور که ترامپ برای بازگشت به میز مذاکره خواهان سهمی بیشتر بود و شرط و شروط گذاشت، بایدن نیز برای بازگشت به برجام قطعا شروطی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: خوی پیمان گریزی و پیمان شکنی آمریکا نشان داده که حتی اگر بایدن هم سهم بیشتری از ما بگیرد باز هم آمریکا به آنچه زیر آن را امضا کرده پایدار نخواهد ماند و هیچ تضمینی برای آنکه آمریکا در عهدش وفا کند، وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : انتخابات آمریکا چه بر سر طلای سیاه می آورد؟

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: مساله این نیست که دولتِ بعد، دولت اصولگرا باشد یا اصلاح طلب، بلکه باید امیدوار بود دولت آینده دولتی واقع گرا باشد. آنچه برای اقتصاد کشور ما تعیین کننده خواهد بود، توان ما در برابر تحریم آمریکاست.

اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم های آمریکا

وی بیان کرد: در حالی که واردات بنزین می توانست تاثیر بسیاری در اقتصاد کشور ما داشته باشد اما اوباما با تحریم بنزین ایران را تحت فشار قرار داد و قصد داشت از این راه کشور را دچار آشوب و بحران کند که در مقابل با سهمیه بندی بنزین نه تنها تولید بنزین توسط پتروپالایشگاه ها نیاز کشور در کوتاه مدت را برطرف کرد، بلکه توانست اثرگذاری آسیب های تحریم بنزین توسط آمریکا نیز تا حدی خنثی کند. در واقع سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند تحریم ها را بی اثر کند.

بیشتر بخوانید : رهایی از بی‌ثباتی اقتصادی

رضوی پور با اشاره به اینکه چین و روسیه مبادلات تجاری خود را از دلار جدا کرده اند و قصد دارند تا این برنامه را تا سال 2024 تکمیل کنند، گفت: کشورهایی که با آمریکا در جنگ تجاری و اقتصادی هستند برای دوام در این جنگ باید دست به استقلال مالی و تجاری بزنند و این سیاست را دنبال کنند.

وی ادامه داد: اما ما به جای آنکه این سیاست را دنبال کنیم و تاثیرپذیری خود را از واشنگتن کاهش دهیم، سیاست های خصمانه آمریکا را دنبال کرده و اقتصاد خود را به تصمیماتی که در آمریکا گرفته می شود، گره زده ایم.

ترامپ یا بایدن؛ تفاوتی برای ایران ندارد

اسماعیل غلامی کارشناس اقتصادی نیز در گفتگو با فراسرمایه اظهار کرد: سیاست خصمانه آمریکا در طول تاریخ حتی در زمان پهلوی هم نسبت به ما وجود داشته است. این سیاست در زمانی که آمریکا با ایران پای میز مذاکره بود و قرارداد امضا کرد نیز وجود داشت. پس روی کار آمدن ترامپ یا بایدن فرقی به حال ما نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید : بارقه‌های امید “بایدن” فقط یک احتمال است | اقتصاد داخلی، عادی نیست

وی افزود: اگر خود ترامپ هم رئیس جمهور شود و قصد مذاکره با ایران را داشته باشد، فایده ای برای ایران نخواهد داشت.

غلامی ادامه داد: اگر بایدن رئیس جمهور شود ممکن است سختگیری های دولت فعلی را قدری کاهش دهد برای مثال ایران بتواند نفت بیشتری به ونزوئلا بفروشد و بخشی از منابع ارزی خود را تامین کند.

بیشتر بخوانید : شوک یک نظر‌سنجی به انتخابات آمریکا

وی تاکید کرد: آنچه مشخص است قیمت دلار کاهش خواهد یافت اما نه برای بلند مدت. وضعیت بورس نیز بهتر خواهد شد چون بعضی از سهم های بورسی که وابسته به قیمت دلار است می توانند مواد اولیه خود را در شرایط بهتری خریداری کنند و دست دولت نیز تا حدودی باز می شود. در واقع اگر پولی وارد کشور شود منجر به رونق اقتصادی خواهد شد.

شوک یک نظر‌سنجی به انتخابات آمریکا

امنیت اقتصادی مشروط به رونق اقتصادی

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: شرط رونق اقتصادی کشور ایجاد امنیت اقتصادی است که مقام معظم رهبری نیز فرمودند مشکلات اقتصادی منشا داخلی دارد.

بیشتر بخوانید : بورس و دلار پس از پیروزی بایدن یا ترامپ

وی گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت دلار، خارج کردن این ارز از کشور توسط آقازاده ها برای خرید ملک و سرمایه گذاری در خارج از کشور است. در 6 ماهه امسال که همه مردم درگیری کرونا بودند، 3500 واحد مسکونی در ترکیه توسط ایرانی ها خریداری شد. این پول ها برای خرید ملک در ترکیه از کشور خارج شده است.

غلامی خاطرنشان کرد: تا زمانی که در داخل کشور امنیت اقتصادی برای تولیدکننده وجود نداشته باشد، روی کار آمدن هر شخصی به عنوان رئیس جمهور در آمریکا یا سال آینده در ایران، هیچ تاثیری برای ما نخواهد داشت.

وی نداشتن نظم اقتصادی و وجود بروکراسی پیچیده اداری را دلیل دیگر فرار سرمایه های مالی و انسانی از کشور عنوان کرد و گفت: همانطور که دولت حقوقی از جمله مالیات و دارایی را برای خود در نظر دارد، باید در مقابل حقوق و امنیت برای مردم را نیز در نظر داشته باشد.

بیشتر بخوانید : چرا اقتصاد ایران را نباید به انتخابات آمریکا گره زد؟

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: چه کسی پاسخگوست پول هایی که از شاخص بورسی 2 میلیون واحد به یک میلیون و 200 واحد رسید، اکنون کجاست؟

وی تصریح کرد: چه بایدن رئیس جمهور شود چه ترامپ، تا زمانی که سیستم اقتصادی کشور ما، بیمار است، انتخابات آمریکا تنها تاثیری کوتاه مدت برای ما خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی