پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022

جای خالی “مجمع سهامداران حقیقی” در بورس

1399/07/13
جای خالی “مجمع سهامداران حقیقی” در بورس

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه جای مجمع سهامداران حقیقی تاکنون در بازار سرمایه خالی بود، گفت: این موضوع موجب می‌شد به طور دقیق و کامل درباره موضوعات حرف‌های سهامداران خرد شنیده نشود.

به گزارش فراسرمایه، احسان رضاپور با بیان اینکه جای مجمع سهامداران حقیقی تاکنون در بازار سرمایه خالی بود، اظهار کرد: تاکنون در استراتژی‌ها و سیاست گذاری‌هایی که صورت می‌گرفت و بر روی بازار سرمایه، وضعیت معاملات و نوسانات آن تاثیر می‌گذاشت و همچنین عواملی که منافع سرمایه گذاران خرد را تامین و یا از بروز خسارت یا تهدید‌هایی که برای آن‌ها دارد جلوگیری می‌کند مشارکت نداشتند.

بیشتر بخوانید : اصلاح شاخص بورس به خط پایان رسید؟

کارشناس بازار سرمایه افزود: هر چند اعضای شورای عالی بورس این موارد را مدنظر قرار می‌دادند، اما در مجموع جایگاه عده‌ای مستقل از اشخاص حقیقی و سهامداران خرد خالی بود و این موضوع موجب می‌شد به طور دقیق و کامل درباره موضوعات حرف هایشان شنیده نشود و از زاویه کامل به مسائل نگاه نشود و در برخی موارد تصمیماتی گرفته شود که شرایط نامناسبی را برای سرمایه گذاران خرد به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه ایجاد مجمع سهامداران خرد اتفاق بسیار خوبی است گفت: فعالان بازار سرمایه مدت‌ها بود که دنبال ایجاد چنین مجمع‌ای بودند که در مجلس جدید این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید : بازاری که نباید صفر و یکی شود

رضاپور درباره اینکه چرا چنین تشکلی در بازار سرمایه تاکنون وجود نداشت، بیان کرد: در سال ۹۸ افراد درگیر بازار سرمایه بیشتر شدند و اهمیت موضوع دوچندان شد و پیگیر‌های افراد پیشکسوت بازار توانست جایگاه این موضوع را در اهالی سیاستگذار تقویت کند و امروز به نقطه‌ای برسیم که شاهد ورود مجلس باشیم.

مدیرعامل بیتیکو خاطرنشان کرد: طبیعتا باید از بستر‌های آنلاین و تجمیع نظرات کمک گرفت تا یک مجمع قوی تشکیل شود، اما موضوعی که می‌تواند مغفول بماند تایید صلاحیت افرادی است که در این ماجرا دخیل خواهند بود و در رای دادن و نامزد شدن حتما باید پروسه‌های مشخصی در نظر گرفت که افراد واجدالشرایط به نمایندگی از سرمایه گذاران خرد این نقش را برعهده بگیرند.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی