پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۲ - Sep 23 ,2023
بانک مرکزی روسیه پیش‌بینی کرد

جهان در معرض بحران اقتصادی گسترده

1400/06/15
جهان در معرض بحران اقتصادی گسترده

پژوهشکده پولی و بانکی: بانک مرکزی روسیه در گزارشی پیش بینی کرد که جهان در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ با بحران اقتصادی مواجه خواهد شد که قابل مقایسه با بحران اقتصادی سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ خواهد بود. بانک مرکزی روسیه در گزارش خود خاطرنشان کرد که سناریوی بحران مالی و اقتصادی جهانی شامل نوسانات در بازارهای مالی جهانی در سال ۲۰۲۲ می‌شود. در این گزارش آمده‌است: در صورت بروز بحران جهانی، سیاست‌های بانکی و مالی آمریکا سخت‌تر می‌شود که باعث افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران درباره دورنمای بازگشت سرمایه خود خواهد شد.

به گزارش فراسرمایه، بانک مرکزی روسیه در گزارش خود گفته است که بر اثر بروز این وضعیت، سال ۲۰۲۳ با آغاز فروش گسترده دارایی‌های مالی دارای ریسک در بازارهای مالی و متشنج شدن وضع بازارهای مالی کشورهای دارای بدهی‌های بزرگ شروع می‌شود.

در این گزارش پیش‌بینی شده است که فعالیت‌های مالی در عرصه جهانی در سال آینده به‌شدت کاهش می‌یابد و این مساله باعث کاهش تقاضا برای خرید نفت و سقوط قیمت آن در بازار جهانی نفت تا بشکه‌ای ۴۰ دلار خواهد شد. بر اساس این پیش بینی قیمت نفت در بازار جهانی در سال ۲۰۲۴ شروع به افزایش خواهد کرد و به بشکه‌ای ۴۵ دلار خواهد رسید.

بیشتر بخوانید : کاهش نرخ سود در سررسیدهای میان‌مدت و بلندمدت

بانک مرکزی روسیه همچنین پیش بینی کرده است که به خاطر وضعیت پیش آمده بر اثر همه‌گیری کرونا در روسیه، رشد تولید ناخالص ملی این کشور در سال ۲۰۲۲ نزدیک به صفر خواهد بود و در سال ۲۰۲۳ آهنگ رشد تولید ناخالص ملی روسیه سرعت می‌گیرد و به ۵/ ۳ تا ۵/ ۴ درصد خواهد رسید. کمیته آمار دولتی روسیه به تازگی اعلام کرد که تولید ناخالص ملی این کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۸/ ۴ درصد رشد کرد.

بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ با حاد شدن بحران مسکن در آمریکا آغاز شد که در نهایت منجر به بدهکاری مردم به سیستم بانکی شد؛ به طوری که خانه‌های این افراد که به عنوان ضمانت در نظر گرفته شده بود، به نقدینگی تبدیل نمی‌شد.کل میزان وام داده شده در آمریکا ۱۲ تریلیون دلار بوده است. این بحران منجر به ورشکستگی چند بانک و موسسه مالی بزرگ آمریکایی شد و در مجموع ۳/ ۱ هزار میلیارد دلار خسارت به بار آورد.

بیشتر بخوانید : نوید رشد اقتصادی در بودجه ۱۴۰۱

در حال حاضر نیز اقتصاد آمریکا با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌ است و بازار و موسسات مالی این کشور تحت فشار زیادی قرار دارند. بدهی دولتی آمریکا به بیش از ۲۳ هزار میلیارد دلار رسیدهاست و این شاخص همچنان افزایش می‌یابد.«الکسی پوشکوف» سیاستمدار و سناتور روسیه اعلام کرد: آمریکا با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی