پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - Dec 6 ,2022

حل سه روزه مشکل بورس چه شد؟

1400/10/30
حل سه روزه مشکل بورس چه شد؟

برای سهامداران اعصابی باقی نمانده است. تا چه زمانی باید این وضعیت را تحمل کنند. از وعده‌‌‌های مسوولان خسته‌‌‌ شده‌‌‌اند. تحمل مردم هم حدی دارد. کمی خجالت در برابر آنچه که بر سهامداران خرد رفته است چیز خوبی است. بعد از ریزش‌‌‌های بورسی و چشم‌‌‌انتظاری سهامداران برای اجرایی شدن وعده‌‌‌های مسوولان، حالا چند وقتی می‌شود که در برخی از مجامع بورسی اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد.

به گزارش فراسرمایه، دیروز در یک مجمع بورسی کار به درگیری فیزیکی بین حاضران و میزبانان کشید. اتفاقای که باعث ختم این جلسه شد و واکنش سهامداران و دیگر کاربران شبکه‌‌‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام را در پی داشت. این تنش تا ساعاتی در توییتر موردتوجه کاربران قرار گرفت و فیلم‌‌‌های درگیری در مجمع دست به دست می‌‌‌شد. جدا از این، برخی از کاربران ضمن به اشتراک گذاشتن این فیلم به دولت هشدار می‌‌‌دادند که اگر هرچه زودتر فکری اساسی برای بورس و وضعیت سهامداران نکند، اوضاع از آنچه که امروز هست، بدتر هم می‌شود. این موضوع همچنین موردتوجه فعالان رسانه‌‌‌ای و دیگر کاربرانی که در حوزه بورس فعالیتی ندارند هم قرار گرفت. آنها با برشمردن عوامل مختلف و موجود در جامعه در خشمگین بودن مردم، اینطور می‌‌‌نوشتند که حالا مردم از هر قشر و با هر تفکری، پر از خشم هستند و اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، نمی‌شود به آینده خوش‌بین بود.

بیشتر بخوانید : چشم طمع به سود صنایع لیدر بورس

شاخص کل بورس دو روز پیش با ریزش ۳۰‌هزار واحدی در پایان معاملات به عدد یک‌میلیون و ۲۷۵‌هزار واحد رسید و این خبر هم در بین سهامداران و فعالان بازار دست به دست می‌شد که از مرداد ماه سال گذشته تاکنون که شاخص کل بورس ۳۵‌درصد افت داشته، حدود ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شده است. این موضوع هم از دیگر موضوعاتی بود که صدای جمع توییتری بورسی‌‌‌ها را درآورد. در همین رابطه یکی از کاربران جمع توییتری بورسی‌‌‌ها در صفحه خود نوشته بود: «شاخص کل بورس دوباره به کانال یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار واحد سقوط کرد. خبر بدتر، رسیدن شاخص هم‌وزن به کمترین میزان خود در امسال و همچنین از شروع ریزش بورس در مرداد ۹۹ است.»

او همچنین در ادامه توییت خود از  دولت تشکر کرده بود که سه روزه مشکل بورس را حل کرده است. دیروز همچنین در میانه درگیری در یکی از مجامع بورسی، این موضوع از سوی برخی از فعالان حوزه بازار سرمایه مطرح شد که مجمعی که در آن درگیری به وجود آمده، وابسته به نهادی است که رئیس آن قرار بود بورس را سه روزه درست کند. اشاره این افراد به صحبت‌‌‌های قاضی‌‌‌زاده‌‌‌هاشمی بود که مدعی شده بود سه‌‌‌روزه می‌شود مشکل بورس را حل کرد. او پنجم خرداد در نشستی مطبوعاتی گفته بود: «معضل بورس قابل حل است، سه‌‌‌روزه می‌شود مشکل حاد بازار سرمایه را حل کرد و به یک دستور حکومتی از رئیس‌‌‌جمهور نیاز دارد.» قاضی‌‌‌زاده‌‌‌هاشمی که در آن زمان نایب‌‌‌رئیس مجلس بود، بیان کرده بود که در صورت رسیدن به پاستور مشکل بورس حل شود. او هرچند رئیس دولت نشد اما حالا رئیس بنیاد شهید و معاون رئیس‌جمهور است.

بیشتر بخوانید : دی‏‏‌ماه سرد بورس تهران

شخصی که در مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهوری گفته بود: «بورس یک مساله حاد و یک مساله ساختاری و مزمن دارد که بخش ساختاری آن در مجلس در حال اصلاح است و بخش حاد آن با سه دستورالعمل در سه، چهار روز اول دولت پیش‌بینی شده که به سمت بهبود بازار سرمایه برویم.»  با این حال در مجمعی که زیرمجموعه نهاد تحت ریاست قاضی‌زاده هاشمی است، درگیری به وجود آمده و از طرف دیگر در طی این مدتی که از شروع به کار دولت سیزدهم می‌‌‌گذرد و او در دولت حضور دارد، معلوم نیست که چرا از رئیس‌‌‌دولت نمی‌‌‌خواهد با یک دستور حکومتی مشکل بورس را سه‌‌‌روزه حل کند. البته برخی از کاربران هم خطاب به رئیس بنیاد شهید این پرسش را مطرح می‌کردند که حل کردن سه روزه مشکل بورس پیشکش، کاش برای این بانک و سرمایه‌گذاران آن، اقدامی در جهت حل مشکلات و درگیری‌‌‌هایشان می‌کرد. با وجود این مسائل و مشکلات و یادآوری دوباره وعده‌‌‌های رئیس دولت سیزدهم و تیم او، دیروز تا حدودی در فضای توییتر فارسی و در میان سهامداران خرد هم صحبت از برگزاری تجمعی در برابر ساختمان سازمان بورس یا مجلس می‌‌‌شد.

با وجود اینکه مانند گذشته خبری از برگزاری تجمع‌‌‌های سهامداران نیست اما آنها در تلاش هستند تا بتوانند توجه دیگران را به مشکلات و درخواست‌‌‌هایشان جلب کنند تا بلکه بتوانند همچون گذشته تجمع‌‌‌هایی را در برابر مجلس و ساختمان سازمان بورس برگزار کنند. دیروز اوج تبلیغ برگزاری تجمع بعد از مدت‌‌‌ها در شبکه اجتماعی اینستاگرام و توییتر بود و فرصت مناسبی بود که در قسمت نظرات فیلم‌‌‌های درگیری در یک مجمع بورسی و تحلیل‌‌‌ها و نظرات توییتری‌‌‌ها، برخی از کاربران درباره زمان و مکان تجمع بورسی‌‌‌ها صحبت یا تبلیغ کنند. اما از دیگر موضوعاتی که در یکی دو روز گذشته در شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام مورد توجه قرار گرفته بود، خبری با عنوان ساخت اینترنت ملی توسط کشور چین بود. موضوعی که بار دیگر به نگرانی کاربران فضای مجازی در اجرایی شدن طرح صیانت و قطع دسترسی آنها به اینترنت جهانی دامن زد.

بیشتر بخوانید : آیا “بورس” برجام را درک کرده است | “نقدینگی” در اتنظار نرخ بهره ۱۷ درصدی

دیروز اما یکی از کاربران اینستاگرام در صفحه شخصی وزیر ارتباطات دولت سیزدهم در این شبکه اجتماعی درباره این خبر نوشت و این پرسش را مطرح کرد که آیا قرار است با چین در طرح اینترنت ملی همکاری کنید یا خیر؟ وزیر ارتباطات دولت هم در پاسخ به این کاربر، برای او تنها به نوشتن این جمله اکتفا کرد که «شایعات بی‌‌‌اساس است.» با این حال بدبینی و بی‌‌‌اعتمادی در میان کاربران شبکه‌‌‌های اجتماعی وجود دارد. آنها با وجود به اشتراک گذاشتن تصویر پاسخ وزیر ارتباطات در رابطه با شایعه خواندن حضور چینی‌‌‌ها در ساخت اینترنت ملی ایران اما در عین حال درباره این مساله می‌‌‌نوشتند که هربار مسوولان و مقامات کشور، خبر یا اتفاقی را رد کرده‌‌‌اند یا آن را شایعه خوانده‌‌‌اند، چند وقت بعد متوجه شده‌‌‌ایم که آن خبر یا شایعه واقعیت بوده و در نهایت اجرایی شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی