پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - Oct 5 ,2022
  • فراسرمایه
  • تحلیل
  • خانه هایی که آب می روند | عطای آپارتمان های نقلی را به لقای آن باید بخشید؟
فراسرمایه گزارش می دهد؛

خانه هایی که آب می روند | عطای آپارتمان های نقلی را به لقای آن باید بخشید؟

1399/07/21
خانه هایی که آب می روند | عطای آپارتمان های نقلی را به لقای آن باید بخشید؟

در حالی که متوسط قیمت مسکن در تهران به 24 میلیون و 200 هزار تومان در شهریور ماه 99 رسیده، دستیابی خانوارها به مسکن تبدیل به آرزویی دست نیافتنی شده؛ حال مسئولان به طرح هایی چنگ می زنند که در کشورهای اروپایی و شرق آسیا نتیجه مثبت داشته و تصورها بر این است که در بین خانوارهای ایرانی نیز می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد.


فراسرمایه؛ مریم ذوالفقاری منظری: مسکن یکی از نیازهای اصلی تشکیل هر خانواده است. اما بسیاری از خانوارها به دلیل افزایش روز افزون قیمت مسکن قادر به تهیه مسکن مناسب نیستند.

سهم سالانه کشور از ساخت مسکن عددی در حدود 300 هزار واحد است اما در مقابل شاهد 600 هزار تا یک میلیون ازدواج در سال هستیم. این به معنای آنست که سالانه کمبود حدود 300 تا 700 هزار واحد مسکونی در کشور احساس می شود.

از این رو مسئولان طرح های متعددی را برای حل این مشکل پیشنهاد می دهند. از افزایش وام مسکن گرفته تا راه اندازی بورس املاک و … . یکی از طرح هایی که اواخر سال گذشته از سوی معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران مطرح شد طرح ساخت آپارتمان های نقلی با متراژ 25 متری بود که توانست موافقت وزارت کشور را نیز جلب کند. این طرح که یکی از طرح های موفق خانه دار شدن در بسیاری از کشورهای جهان است، در کشور ما موافقان و مخالفان بسیاری پیدا کرد.

موافقان از آن جهت که این طرح می تواند با هزینه کمتر منجر به خانه دار شدن مردم بخصوص زوج های جوان شود و باری از دوش دولت ها بردارد موافق این طرح هستند و مخالفان نیز بیشتر با توجه به ابعاد فرهنگ ایرانی و اسلامی کشور مخالف این طرح هستند.

تولید مسکن به هر طریقی مثبت است!

صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس درباره طرح احداث خانه های 25 تا 40 متری معتقد است: در شرایط فعلی که بازار مسکن با مشکل جدی کمبود عرضه در این حوزه مواجه است، تولید مسکن از هر طریقی اتفاقی مثبت است.

او می گوید: این طرح می تواند عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل برساند و در نهایت منجر به کاهش قیمت مسکن شود.
این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تبعات منفی گسترش تجردگرایی این طرح برای جامعه تاکید می کند: قرار است این واحدها به زوج های جوان داده شود و به افراد مجرد عرضه نخواهد شد.

زمین مهم ترین دلیل گرانی قیمت مسکن

اما فرهاد بیضایی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با خبرنگار فراسرمایه نظری نسبتا متفاوت با این نماینده مجلس دارد و اظهار می کند: مسئله اصلی در حوزه مسکن که باعث افزایش چشمگیر قیمت ها شده، این است که قیمت تمام شده مسکن در ایران متناسب با سطح درآمدی خانواده‌ها نیست.

وی با طرح این سوال که چرا هزینه مسکن با درآمد خانوارها تنظیم نمی شود؟ ادامه می دهد: مساله اصلی در گران بودن قیمت مسکن، زمین است. وقتی زمین سهم بالایی در قیمت تمام شده مسکن دارد باعث دشوار شدن تهیه مسکن برای خانوارها می شود.

راهکارهای کاهش قیمت مسکن چیست؟

این کارشناس بازار مسکن راهکار اصلی را کاهش قیمت زمین در قیمت تمام شده مسکن عنوان می کند و می گوید: این مشکل با استفاده از زمین های ادارات دولتی که در اختیار دولت است، برطرف می شود. استفاده از ابزارهای مالیاتی و سیاستگداری های مناسب در حوزه تراکم های شهری نیز دیگر راهکارهای کاهش قیمت تمام شده مسکن است.

وی خاطرنشان می کند: اما در شرایط فعلی و به صورت ضرب الاجلی می توان با استفاده از ابزار زمین ظرفیت تولید در بازار مسکن را افزایش داد. دولت با استفاده از این راهکار دیگر نیازی ندارد به سمت مسکن نقلی و با متراژ پایین برود.

تهدید مشکلات اخلاقی در آپارتمان های نقلی

بیضایی با اشاره به اینکه در دنیا مسکن های کوچک متراژ برای خانوارهای تک نفره با نیازهای حداقلی و اسکان های موقت فراهم شده، بیان می کند: نکته مهم این است که اگر هدف گذاری طرح آپارتمان های نقلی برای خانوارهای تک نفره باشد مشکلی نیست اما زمانی که این مکانیزم برای زوج های جوان برنامه ریزی می شود، اقدامی پسندیده نیست.

وی با بیان اینکه طبق قانون اساسی دولت موظف است مسکن متناسب با نیاز خانوارها تامین کند، تصریح می کند: نباید با جابجایی سیاستگذاری مسکن های نقلی که در دنیا برای خانوارهای تک نفره تعبیه شده، به زوج های جوان یا خانوارهای چند نفره تخصیص داده شوند.

کارشناس بازار مسکن تاکید می کند: آپارتمان های نقلی برای نیازهای حداقلی برای رفع نیاز خوابگاهی افراد است اما در بعد خانواده چند نفره مشکلات روحی و اخلاقی بسیاری را برای افراد به وجود خواهد آورد.

سود سازندگان مسکن در آپارتمان های نقلی کجاست؟

محمد علیزاده کارشناس بازارمسکن نیز در این زمینه به خبرنگار فراسرمایه می گوید: طرح آپارتمان های نقلی طرح موفقی است به شرط آنکه به درستی اجرا شود.

وی بیان می کند: اگر می بینیم این طرح 30، 40 سال گذشته در کشورهای اروپایی به خوبی اجرا شد به این دلیل بود که اولا زندگی ها به سمت تجردگرایی سوق پیدا کرد و ثانیا کیفیت آپارتمان های نقلی نسبت به آپارتمان های دیگر تفاوتی نداشت.

وی ادامه می دهد: اما من فکر نمی کنم این طرح در کشور ما به درستی اجرا شود چرا که وقتی تولید کننده بداند که این آپارتمان ها را افراد کم درآمد تهیه خواهند کرد و سود کلانی نصیب آن ها نمی شود، ساخت آپارتمان با مصالح با کیفیت را ملاک قرار نمی دهند و از کیفیت کار می کاهند.

با توجه به آخرین گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران در شهریور ماه جاری، متوسط قیمت مسکن در تهران به بیش از 24 میلیون تومان رسیده است. برای خرید یک واحد آپارتمان 25 تا 35 متری رقمی بیش از 600 میلیون تا 850 میلیون تومان نیاز است.

هر چند اخیرا مبلغ وام مسکن در شهر تهران از 250 میلیون به 400 میلیون تومان افزایش یافته اما باز هم شهروندان برای خرید مسکن نیاز به پس اندازی در حدود 200 تا 400 میلیون تومان دارند. اعدادی که شاید در شرایط تورمی شدید این روزها رسیدن به آن مشکل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی