پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022

خوب و بد بازگشت EPS‌ها به بازار سرمایه

1399/07/12
خوب و بد بازگشت EPS‌ها به بازار سرمایه

مدیرعامل کارگزاری آرمون بورس گفت: اعلام EPS‌ها در بازار سرمایه به صورت تحلیلی اقدام خوبی است، اما به صورت قطعی این سود‌ها می‌تواند جهت دهی شود.

به گزارش فراسرمایه، صادق قاسمی درباره برگشت EPS‌ها اظهار کرد: اصل موضوع برنگشتن EPS به نفع بورس بوده چراکه تجارتی به نام شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری را شروع کردیم که سهامداران باید از خدمات مشاوره‌ای آن‌ها استفاده کنند و حق‌الزحمه پرداخت کنند.

مدیرعامل کارگزاری آرمون بورس افزود: هنوز این فرهنگ در بازار سرمایه جا نیفتاده که سرمایه‌گذار باید هزینه‌ای پرداخت کند تا EPS تحلیلی از شرکت مشاوره دریافت کند.

بیشتر بخوانید : دولت چه میزان از کسری بودجه خود را از بورس تامین کرد؟

وی گفت: بورس کشور نوپا بوده به ویژه طی مدت اخیر که با حجم زیادی از سرمایه‌گذار مواجه شده هنوز این فرهنگ در بازار سرمایه وجود ندارد.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: کار درست اعلام بازگشت EPS است یا اینکه در چارچوبی از خدمات شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری در کنار شرکت‌ها استفاده و این گونه اعلام شود.

قاسمی با بیان اینکه اعلام EPS‌ها به صورت سال‌های گذشته عملا وجود شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری را بی معنی می‌کند و در هیچ جای دنیا نیز اینگونه اعلام نمی‌شود، بیان کرد: به دلیل اینکه پرداخت هزینه از سوی سرمایه گذاران جدید هنوز جا نیفتاده باید بین شرکت‌ها و شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری ارتباطی برقرار شود و EPS‌ها در این قالب اعلام شود و شرکت‌ها با شرکت مشاوره سرمایه گذاری فعالیت کنند.

بیشتر بخوانید : پیش‌بینی بورس هفته بعد | آخرین نشانه‌های برگشت شاخص بازار سهام

مدیرعامل کارگزاری آرمون بورس تصریح کرد: اعلام EPS‌ها در بازار سرمایه به صورت تحلیلی اقدام خوبی است، اما به صورت قطعی این سود‌ها می‌تواند جهت دهی شود.

وی خاطرنشان کرد: اعلام EPS‌ها با توجه به نرخ ارز و روند فروش، EPS بسیاری از شرکت‌های بازار سرمایه با این نرخ‌ها بسیار خوب است و قطعا می‌تواند یک اطمینان به سرمایه گذاران بدهد که سهام‌های ارزنده را نفروشند.

بیشتر بخوانید : دخالت نکردن دولت در بورس جنجالی شد

کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل اینکه بسیاری از افراد در بازار سرمایه افراد خبره نیستند و نمی‌توانند EPS شرکت‌ها را پیش بینی کنند و همه متضرر می‌شوند بنابراین اگر برآورد خوبی از EPS‌ها اعلام شود اطمینان ایجاد می‌شود.

قاسمی تاکید کرد: بازار همچنان هیجانی است و نیاز به زمان دارد، اما می‌تواند روی سهم‌های بنیادی وضعیت خوبی داشته باشد.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی