پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - Dec 6 ,2022

دمای منفی بازارهای مالی در نخستین هفته بهمن ماه

1400/11/08
دمای منفی بازارهای مالی در نخستین هفته بهمن ماه

بازارهای مالی در نخستین هفته بهمن ماه با دمای منفی کار خود را آغاز کرد.

به گزارش فراسرمایه، بورس این هفته در پی خروج گسترده سرمایه های خُرد و ارزش پایین معاملات ریزش شدیدی را تجربه کرد تا جایی که به مرز 1.2 میلیون واحد نیز رسید اما در آخرین روز کاری هفته و با روش های دستوری، تنها برای از دست نرفتن این کانال، شاخص کل کمی رشد کرد. با این حال بنظر می رسد تا زمان به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای و به تصویب نرسیدن لایحه بودجه سال آینده (برای مشخص شدن وضعیت بورس در بودجه 1401) اطمینان به بازار برنگردد و بورس در شرایط ریزشی قرار داشته باشد.

دلار این هفته نیز تحت تاثیر مذاکرات برجامی و به نتیجه نرسیدن این مذاکرات در شرایط ایستایی قرار داشت و نوسان چندانی نداشت. با این حال تا پایان هفته بازدهی یک درصدی از خود به جای گذاشت.

بازار طلا و سکه این هفته خلاف جهت یکدیگر حرکت کردند.طلا ابتدای هفته را با یک میلیون و 218 هزار تومان آغاز کرد و در پایان هفته به یک میلیون و 227 هزار تومان به پایان رساند و یک درصد بازدهی بدست آورد. اما سکه از قیمت 12 میلیون و 336 هزار تومان هفته به یک میلیون و 296 هزار تومان در پایان هفته رسید که بی بازده ماند.

بیت کوین که این روزها پرحاشیه ترین بازار مالی است در هفته اخیر تا مرز 30 هزار دلار نیز رسید اما توانست این مرز را حفظ کند و دوباره در مدار صعود قرار گیرد با این حال این رمزارز در هفته جاری نتوانست بازدهی مثبتی به دست آورد. به گفته کارشناسان افزایش نرخ بهره در آمریکا و سیاست های خصمانه برخی از کشورها از جمله روسیه و چین نسبت به رمزارزها علت اصلی ریزش آن ها بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی