پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 13 ,2022
محمدشکری | کارشناس بازارسرمایه

دو سناریو روی میز سهامداران

1400/11/11
دو سناریو روی میز سهامداران

دو سناریو برای آینده معاملات بورسی قابل‌تصور است. دو روند غیرهمسان که نتایج متفاوتی به‌دنبال خواهد داشت. در سناریو اول بازار به رویه نوسانی فعلی که تا حدود زیادی با آن عجین شده است، ادامه می‌دهد و معاملات روزانه حداکثر تا سقف ۴هزار میلیارد تومان انجام می‌شود. بر همین اساس رفته‌رفته از تعداد حقیقی‌ها و سرمایه‌گذاران خرد کاسته می‌شود. در سال‌های قبل نیز روال سرمایه‌گذاری در بازار سهام به این شکل بوده است که افرادی مشخص، بازیگران اصلی تالارهای شیشه‌ای بوده‌اند.

به گزارش فراسرمایه، در صورتی‌که سیاستگذاری‌های بورسی با تغییر چندانی مواجه نشود و اظهارات حمایتی دولتمردان به مرحله تحقق نرسد، سناریو اول نزدیک‌ترین چشم‌انداز به بازارسهام خواهد بود. در یک سال و نیم گذشته بازار سرمایه بارها تحت‌تاثیر عوامل مختلف با رویکردهای مختلفی مواجه شده است.
برخی اظهارات ضد‌ و نقیض حول مسائل اقتصادی بارها ترمز بورس را کشیده. این در حالی است که طی این مدت اغلب وعده‌های حمایتی مسوولان رنگ واقعیت به خود نگرفته است. با توجه به این اوصاف و با درنظرگرفتن آغاز روزشمار پایان سال۱۴۰۰ نمی‌توان انتظار معجزه برای این بازار پرحاشیه را داشت. در ‌ماه‌های اخیر بورس به‌عنوان یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری، نمایشی ضعیف و ناکارآمد از خود به نمایش گذاشته است.

بیشتر بخوانید : خطر در کمین منافع سرمایه‌گذارخرد

نمایشی که با خروج پول حقیقی و فرار روزافزون سرمایه‌گذاران خرد همراه بوده است. گرچه در این میان بازارهای رقیب نیز نتوانستند آنطورکه باید کام سرمایه‌گذاران را شیرین کنند، اما رونق سفته‌بازی و بازی با اعداد در تابلوهای معاملاتی بورس، وضعیت ناگواری را به سهامداران تحمیل کرده است. با این حال همین وضعیت و سرخ‌پوشی بحرانی می‌تواند تحت‌تاثیر یک سناریو دیگر ورق بازی را به نفع سهامداران برگرداند. در سناریو دوم بازار سهام حول نتایج مذاکرات برجامی می‌گردد. اینکه توافقات هسته‌ای تا چه میزان پیشروی کند و ایران و آمریکا بتوانند بر مشکلات پیش‌آمده فائق آیند، بسیار تعیین‌کننده است. برطرف شدن محدودیت‌ها حتی اگر با کاهش نسبی قیمت ارز همراه باشد در نهایت به نفع بازارسرمایه خواهد بود. چشم سهامداران به مذاکرات احیای برجام است. ترکش این اتفاقات به‌طور مستقیم، بورس را هدف قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید : پیش‌بینی بورس تا پایان ۱۴۰۰ | در این گروه‌ها سرمایه گذاری کنید

دراین حالت بازار با سرعتی کم همراه با احتیاط به مدار تعادلی بازخواهد گشت، به‌طوری‌که بازاری که سهامداران زیادی را از دست داده است، به سمت معاملات مثبت و اثرگذار روی خواهد آورد. در کنار اتفاقات بین‌المللی، تغییر برخی سیاست‌های کلان اقتصادی و تعیین‌تکلیف بودجه سال آینده از عوامل مهم و تاثیرگذار برای رسیدن به سناریوی دوم است. سناریوی دوم در حال‌حاضر با اما و اگرهای بسیاری مواجه است. برآیند شرایط فعلی نیز نشان می‌دهد بازار تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله زیادی دارد. به هرروی بورس در سال‌های گذشته نیز بر اساس میزان رشد تورم، هر چند سال یک‌بار بازدهی مناسبی برای سهامداران داشته و در صورت تداوم وضعیت فعلی بازار سرمایه روال سال‌های قبل را طی خواهد کرد و با سرمایه‌گذاران محدودی به‌کار خود ادامه خواهد داد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی