پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - Dec 6 ,2022
یک کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

راهبری سازمان بورس دچار روزمرگی

1400/10/29
راهبری سازمان بورس دچار روزمرگی

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری، سازمان در تلاش برای معرفی ارزندگی بورس است! کاری که دقیقا وظیفه همین فعالان و تحلیل گران ماهر بازار سرمایه است.

به گزارش فراسرمایه، یکی از مشکلات بازار سرمایه ما این است که جایگاه سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر و رگولاتور، نه برای فعالان بازار سرمایه شناخته شده و نه حتی خود مدیران این سازمان این جایگاه را به رسمیت می‌شناسند! رگبار انتقادات فعالان بازار سرمایه از عملکرد سازمان بورس در منفی‌های بازار و نیز اظهار نظراتی که هر از چند گاهی روسای سازمان بورس و اوراق بهادار در سال‌های گذشته در خصوص منفی یا مثبت بودن روند بازار را مطرح کرده‌اند، گواه این ادعاست.

بیشتر بخوانید : سایه سنگین چند ابهام بر سر بورس!

نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه در این خصوص بیان کرد: طبیعتا نقش سازمان بورس و اوراق بهادار، رگولاتوری بازار سرمایه است؛ اما به معنی این نیست که در شرح وظایف آن‌ها کنترل شرایط هیجانی در سمت تقاضا و عرضه نبوده است. وی ادامه داد: ولی کنترل بازار‌های مالی حساسیت بسیار زیادی در تصمیمات و اظهار نظر‌ها می‌طلبد تا جایی که برخی از مشکلات از جمله ایجاد توقع در سهامداران شکل نگیرد و از طرفی بازار در شرایط پنیک یا عطش خرید به حال خود رها نشود. همچنین اعتبار مواضع سازمان در توصیه‌ها خدشه دار نشود.

میرزایی افزود: سازمان بیشتر از هر زمانی، درگیر مسائل روزانه شده و عملا امکان برنامه ریزی استراتژیک خود را از دست داده است. بخشی از این مشکلات بعلت کنار گذاشتن بدنه فعال و هوشمند بازار سرمایه در قالب‌های اتاق فکر (با هدف تصمیم سازی) توسعه دانش مالی، مدیریت افکار عمومی و… است. بدنه‌ای که میتوانست نقش مشاور و در عین حال، پل ارتباطی با جامعه سهامداران خرد را داشته باشد؛ به کنار رفته است و جلسات موردی که برگزار می‌شود نیز بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد.

بیشتر بخوانید : نگاه نادرست دولت‌ها به بورس

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: بخشی از نگاه تقابل گونه‌ای که ایجاد شده و به آن اشاره کردید، به دلیل عدم تفاهم در برقراری ارتباط صادقانه و موثر و البته دو سویه بین سازمان و فعالان بازار سرمایه است. این روز‌ها بیشتر از هر زمان دیگری، سازمان در تلاش برای معرفی ارزندگی بورس است! کاری که دقیقا وظیفه همین فعالان و تحلیل گران ماهر بازار سرمایه است. ولی به دلیل موارد مرور شده و عدم اعتبار سنجی و ساماندهی اصولی، تا حدودی مسکوت مانده است. در جایی که نیاز به حمایت مادی و معنوی، ضروری بوده است. میرزایی در پایان خاطرنشان کرد: مطلب بعدی، عدم استفاده سازمان از یک سخنگوی ماهر و متخصص است. موضوعی که نیاز ضروری جمعیت ۶۰ میلیونی بورس با انواع چالش‌های روزانه بوده و امکان پاسخگویی متناسب توسط روسای سازمان برای آن، عملا وجود ندارد.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی