پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

دوشنبه, ۷ آذر ۱۴۰۱ - Nov 28 ,2022

رشد بورس، تحلیلی نیست؛ دستور صادر می‌شود

1400/11/10
رشد بورس، تحلیلی نیست؛ دستور صادر می‌شود

بازار در حال حاضر به صورت دستوری اداره می‌شود، به طوری که روز بعد از سخنرانی رئیس جمهور یعنی ششم بهمن ماه، بازار سرمایه سبزپوش شد و به احتمال زیاد دوباره وضعیت منفی را به خود خواهد گرفت.

به گزارش فراسرمایه، سید مرتضی میر جمال عضو هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری استان گلستان در خصوص وضعیت بازارسرمایه بیان کرد: به نظر می‌رسد مردم اعتمادی به بازارسرمایه نداشته و روند آن بر اساس تحلیل‌های تکنیکالی و نموداری پیش نمی‌رود و در این صورت می‌توان گفت بازار در حال حاضر به صورت دستوری اداره می‌شود، به‌طوری‌که روز بعد از سخنرانی رئیس جمهور، بازار سرمایه سبزپوش شد و به احتمال زیاد دوباره وضعیت منفی به خود خواهد گرفت. میرجمال در ادامه افزود: در شرایط به‌وجود آمده هر چه مقدار نرخ بهره بین بانکی کاهش یابد، رشد بازار بیشتر شده و می‌توان گفت بازگشت نرخ بهره به دو سال پیش در محدوده ۸درصد، نقدینگی را مجددا وارد بازار می‌کند.

بیشتر بخوانید : پیش‌بینی بورس تا پایان ۱۴۰۰ | در این گروه‌ها سرمایه گذاری کنید

وی با اشاره به حذف ارز دولتی اظهار کرد: طی چند ماه اخیر صحبت‌هایی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شده بود اما؛ این کار به‌طور کامل انجام نشد و همچنان در خصوص این موضوع بحث می‌شود. این فعال بازارسرمایه گفت: البته در این راستا می‌توان گفت بازارسرمایه با وجود متضرر بودن، همچنان بهتر از بازار ارز، سکه و مسکن و … بوده و در واقع با وجود اینکه بازار دستوری اداره می‌شود اما؛ با این حال به نظر می‌رسد بیشتر می‌توان به بورس اتکا کرد.

عضو هیأت مدیره “وسگلستا” در پایان خاطرنشان کرد: برگشت نقدینگی در بازارسرمایه بستگی به اعتماد مردم داشته و باید اطمینان سرمایه‌گذاران مجددا به بورس برگردد. در این راستا می‌توان گفت با خارج شدن بازار از حالت دستوری، کاهش نرخ بهره و توقف انتشار اوراق می‌توان به بهبود وضعیت بازار امیدوار بود.

منبع: بورس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی