پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۵ مهر ۱۴۰۱ - Sep 27 ,2022
کارشناس بازار سرمایه

رشد “بورس” با پایداری نرخ بهره ۱۷ درصدی

1400/10/26
رشد “بورس” با پایداری نرخ بهره ۱۷ درصدی

سرمایه گذاران احتمال می‌دهند تمامی پیشنهادات فقط در حد نوشته‌های کاغذ باشد و به اجرا نرسد، به گونه‌ای که تصمیمات فقط در حد حرف بوده و عملی در کار نیست.

به گزارش فراسرمایه، میثم علی‌محمدی، کارشناس پولی و بانکی در خصوص نرخ بهره بین بانکی اظهار کرد: نرخ بهره برای رشد بازارسرمایه باید روند نزولی را طی کند، به‌گونه‌ای که از ۲۰درصد به کمتر از درصد برسد و با پایداری این عدد شاهد جریان ورود اشخاص حقیقی به بازار خواهیم بود؛ بنابراین در صورتی که نرخ بهره بین بانکی در ۱۷ درصد پایدار نماند و افزایش یابد، بازار رونق نمی‌گیرد.

علی‌محمدی با اشاره به گزارش شرکت‌ها افزود: زمانی که نقدینگی وجود نداشته باشد، گزارش شرکت‌ها هر چند مثبت، هیچ کمکی به رونق بازارسرمایه نمی‌کند همچنین وقتی تصمیمات حوزه اقتصادی مبهم باشد، بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران را به دنبال دارد؛ درغیر این‌صورت از لحاظ بنیادی و ارزش ذاتی بسیاری از سهم‌ها در حالت ارزنده قرار دارند. وی ادامه داد: در حال حاضر گزارش‌ها و پیش‌بینی‌های خوبی از شرکت‌ها وجود دارد اما؛ برای رشد بازار ابتدا اعتماد و سپس نقدینگی نیاز است و زمانی که نقدینگی نباشد، حتی با بهترین گزارش‌ها هم بازار سرمایه رشد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید : نقشه تخریب خلاق نابازار سرمایه

کارشناس پولی و بانکی درباره تأثیر بودجه پیشنهادی بر صنعت دارو خاطرنشان کرد: در نخستین گزارش از بودجه دولت، بسیاری از مفاد اهالی بازار وجود نداشت که بعد‌ها وارد لایحه شد ولی نکته اینجاست در یک سال و نیم اخیر تصمیم‌های مختلفی در حمایت از بازار گرفته شده که متاسفانه به اجرا نرسیده است. دراین‌صورت سرمایه‌گذاران احتمال می‌دهند تمامی پیشنهادات فقط در حد نوشته‌های کاغذ باشد و به اجرا نرسد، به‌گونه‌ای که تصمیمات فقط در حد حرف بوده و عملی در کار نیست؛ بنابراین تا زمانی که مفاد بودجه عملی نشود در بازار سرمایه اتفاقی نمی‌افتد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازار به اخبار منفی واکنش نشان می‌دهد و منتظر اخبار خوب و مثبت از سمت دولت است. در واقع اگر به جای ۱۰ مصوبه ۲ مصوبه بود و این مصوبات در همان روز اجرا می شد، طبیعتاً اعتماد و سپس جریان پول به بازار بر می‌گشت. علی‌محمدی گفت: در این راستا مشخص نبودن نتایج برجام و تصمیمات نرخ ارزی، سهامداران را ترسانده و باعث شده بازار سرمایه به اخبار و گزارش شرکت‌ها هر چند مثبت، واکنش و توجهی نشان ندهد.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی