پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022

رشد طلا و سکه از ترس جنگ روسیه و اوکراین

1400/11/29
رشد طلا و سکه از ترس جنگ روسیه و اوکراین

سایه جنگ روسیه و اوکراین در آخرین هفته بهمن ماه باعث شد تا بازارهایی همچون طلا، سکه و نفت رشد کنند. هر چند در پایان این هفته با عقب نشینی نیروهای روسیه از مرز مشترک خود با اوکراین، این بازارها کمی عقب نشستند.

به گزارش فراسرمایه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته جاری، ادامه‌دهنده نوسانات هفته گذشته بود و با قرار گرفتن در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۸۲ هزار واحد به کار خود پایان داد و تنها بازار داخلی با بازدهی منفی در هفته جاری نام گرفت.

بازار سرمایه به دنبال اصلاح شدیدی که از مدت‌ها قبل تجربه کرد، موقعیت سرمایه‌گذاری در این بازار را به لحاظ قیمت پایین سهام شرکت‌ها برای افرادی فراهم کرد که از مدت‌ها قبل به دنبال بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی معقول از آن بازار بودند، این در حالیست که سرمایه‌گذاران از ترس ادامه نوسانات و اصلاح ایجاد شده در بازار بر سر دوراهی سرمایه‌گذاری در بورس قرار گرفته‌اند و تصمیمی برای ورود سرمایه‌های خود در این بازار نگرفته‌اند.

اکثر سرمایه‌گذاران در انتظار بررسی آینده این بازار و نیز ارزیابی دقیق از علت نوسانات ایجاد شده در معاملات این بازار هستند که اکثر کارشناسان علت ایجاد چنین روندی را در بازار عدم وجود نرخ مشخص در قیمت دلار اعلام کرده‌اند و اکثر آنها معتقدند که با ایجاد ثبات در قیمت دلار می‌توان شاهد تغییر مسیر بازار و نیز آینده‌ای روشن در این بازار باشیم.

در هفته جاری سایه جنگ روسیه و اوکراین بر بازارها باعث شد تا نفت و طلا رشد چشمگیری پیدا کنند و اثر آن بر بازار نفت و طلای داخلی نیز مشاهده شد.

طلا و سکه این هفته به ترتیب با بازدهی ۳.۲ و ۲.۳ درصد پربازده‌ترین بازار مالی در هفته جاری شدند.

در بین بازارها، نوسانات قیمت شاخص بازار ارز در این هفته محدود بود و در سطحی کمتر از میانه کانال ۲۵ هزار تومان نوسان کرد.

بیت کوین نیز که مدت‌هاست شرایط مناسبی ندارد، این هفته نیز نتوانست از مقاومت های ۴۲ و ۴۵ هزار دلار عبور کند و در پایان هفته به سطح ۴۰ هزار دلار نزول کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی