پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - Oct 5 ,2022

رشد مجدد بازار سرمایه مستلزم تقویت اعتماد

1399/07/05
رشد مجدد بازار سرمایه مستلزم تقویت اعتماد

احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر اعتماد و اطمینان نسبی به چشم انداز آینده بورس تقویت شود بازار آرام آرام و با کم شدن ریسک‌ها به دوره رشد خود بر می‌گردد.

به گزارش فراسرمایه، احسان رضاپور اظهار کرد: بازار در بسیاری از گروه‌ها در قیمت‌هایی که با آن مواجه است به واسطه نرخ دلار بالای ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان در بسیاری از صنایع و شرکت‌ها جذاب ارزیابی می‌شود.

وی گفت: در بسیاری مواقع، زمان‌های زیادی بود که با بازار جذابی مواجه بودیم و قیمت‌ها ارزنده بودند، اما نه تنها قیمت سهم‌ها روند متعادلی نداشته بلکه روند نزولی‌ها هم داشته و تحلیلگران متعجب به بازار نگاه می‌کردند.

بیشتر بخوانید : بورس در یک قدمی رسیدن به نقطه آرامش

کارشناس بازار سرمایه گفت: موردی که در حال حاضر در بازار با آن مواجه هستیم ناشی از عدم اطمینان و اعتماد سهامداران به چشم انداز بازار نشات می‌گیرد.

رضاپور بیان کرد: قیمت دلار بالای ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان اگر تا پایان سال پایدار بماند می‌تواند اتفاقات خوبی را در فروش شرکت‌ها رقم بزند حتی اگر بواسطه یکسری گشایش‌های سیاسی شاهد روند کاهش نرخ دلار باشیم با افزایش فروش شرکت‌ها توام خواهد شد و اثر کاهش نرخ دلار را خنثی می‌کند و با تغییر جدیدی در فروش و سودآوری شرکت‌ها مواجه نخواهیم بود که نسبت به ماه‌های قبل وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید : مهرماه، سرآغازی برای صعود دوباره بورس

وی تصریح کرد: سهام ارزنده بازار در مقایسه با ماه قبل تعداد بیشتری هستند و اخبار بسیار خوبی در صنایع پالایشی، پتروشیمی، بانک و شرکت‌های سرمایه گذاری را شاهد بودیم که وضعیت سودآوری و P/E آن‌ها برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ در محدوده کمتر از ۸ قرار می‌گیرد و موجب می‌شود نگرانی بابت بازار نداشته باشیم.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اگر اعتماد و اطمینان نسبی به چشم انداز آینده بورس تقویت شود بازار آرام آرام و با کم شدن ریسک‌ها به دوره رشد خود بر می‌گردد، فروختن سهم‌ها با قیمت‌های فعلی از نظر تحلیلی درست نیست.

بیشتر بخوانید : پیش‌بینی بازار سهام برای دومین هفته مهر ماه

رضاپور تاکید کرد: رویکرد درست سرمایه گذاران این است که مدلی سرمایه گذاری کنند که شرایط خرید در قیمت‌های پایین‌تر را داشته باشند و از اینکه سهامشان نمی‌تواند روند روبه رشد پایدار داشته باشد نگران نباشند.

مدیرعامل بتیکو افزود: بخشی از سهامداران که در بازار فعالیت می‌کنند به دلیل نداشتن همین چشم انداز  و ابهاماتی که در ۶ ماهه دوم سال بازار با آن روبه رو است در معاملات احتیاط می‌کنند و نگاه‌ها کوتاه مدت می‌شود.

بیشتر بخوانید : نوسانگیری روزانه ممنوع شد

وی گفت: با دلار ۱۸ تا ۲۰ هزار تومانی سهامی که شاخص ۲ و ۲۰۰ هزار واحد را رقم زده بودند جذاب نمی‌دانستم، اما با دلار بیش از ۲۵ هزار تومان قیمت سهام شاخص ساز، رقم فعلی شاخص بالا نیست و بازار سرمایه در حال حاضر جزو ارزان‌ترین بازار‌ها برای سرمایه گذاری است.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی