پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

یکشنبه, ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sep 25 ,2022

رفتار عاقلانه‌تر بازار سرمایه در روزهای آینده

1399/06/02
رفتار عاقلانه‌تر بازار سرمایه در روزهای آینده

فتحی، کارشناس بازار سرمایه گفت: وضعیت بازار سرمایه به خصوص در سهم‌های بزرگ با حباب درگیر بود و موجب ریزش بازار شد.


به گزارش فراسرمایه، مازیار فتحی، کارشناس بازار سرمایه گفت: باتوجه به نرخ دلار و ریزش قابل توجه بازار، من فکر میکنم حباب در برخی از سهم‌های بزرگ به خصوص سهم‌هایی که در ETF  دولتی قرار داشتند، مانند گروه فولادی، پالایشی‌ها و هلدینگ‌ها به طور نسبی پر شده است.

وی افزود: من فکر میکنم ریزش در این گروه از سهم‌ها باتوجه به ریزش شدیدی که در روزهای قبل داشته‌اند، در روزهای آینده به اتمام می‌رسد. اما نباید انتظار صعود زیادی را داشت. زیرا این سهم‌ها به مرحله‌ای پایین‌تر از ارزش خود نرسیده‌اند که بتوان انتظار صعود را از سهم‌های بزرگ داشت.

بیشتر بخوانید : چرا نوسان قیمت ۲۰ یا ۵۰ درصد به نفع شرایط کنونی بازار است؟

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: برخی از سهم‌های بزرگ در بازار سرمایه درحال نزدیک شدن به ارزش واقعی خود هستند. اما بسیاری از سهم‌های کوچک‌تر در بازار، ارزندگی پیدا کرده‌اند و من به سهم‌های کوچک‌تر در بازار سهام که دارای ارزش بنیادی هستند، خوشبین‌تر هستم.

فتحی اظهار داشت: باتوجه به اتفاقاتی که در بازار سرمایه در روزهای اخیر رخ داده است، بسیاری از سرمایه‌گذاران، به خصوص سرمایه‌گذاران مبتدی، اقدام به فروش سهم‌های خود کرده و از بازار خارج می‌شوند. درنتیجه از تعداد فعالان در بازار و ارزش معاملات کاسته خواهد شد و به نظر من اقبال غیرمعقول به سهم‌های دولتی و ETF بازار کمتر شده و بازار سرمایه عاقلانه‌تر رفتار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : دنبال سودهای کوتاه مدت نباشید

وی در پاسخ به این موضوع که آیا اشخاص حقوقی در روزهای آینده، صف‌های فروش را جمع خواهند کرد، گفت: خرید برای اشخاص حقوقی در برخی از قیمت‌ها جذاب است و اگر قیمت‌ها به صورت مجدد رشد کنند، دیگر سهم‌ها، به خصوص سهم‌های بزرگ جذابیتی پس از رشد  نخواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: اگر شاهد جمع کردن صف‌های فروش در قیمت‌های فعلی هستیم، میتوان گفت به این دلیل است که حباب به صورت نسبی در قیمت‌های فعلی سهم‌ها تخلیه شده است.

منبع: اقتصادآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی