پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

جمعه, ۸ مهر ۱۴۰۱ - Sep 30 ,2022
کاهش تورم به وسیله کاهش سفته بازی

سقوط رمزارزها نشان از موفقیت فدرال رزرو دارد؟

1401/04/11
سقوط رمزارزها نشان از موفقیت فدرال رزرو دارد؟

فدرال رزرو به دنبال مهار تورم بی‌سابقه در کشور ایالت متحده متوسل به سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره شد. با توجه به وضعیت بازار سهام، ریزش شدید شاخص‌های این بازار از جمله نزدک و S&P500 و همچنین کریپتوکارنسی، به نظر می‌رسد که فدرال رزرو در این زمینه تقریبا کار خود را انجام داده است.

به گزارش فراسرمایه، اگر به دیتاهای نرخ تورم در چند ماه اخیر توجه کنیم مشاهده می‌شود که تقریبا افزایش نرخ بهره در کنترل این فاکتور حیاتی موفق عمل نکرده است، چرا که علی‌رغم تشدید سیاست‌های انقباضی نرخ تورم رشد صعودی داشته است. قسمتی از عدم موفقیت این سیاست مربوط به جنگ اوکراین و روسیه و همچنین مشکلات انرژی در سطح دنیا است.

Loading...

از طرف دیگر، اگر تنها و تنها به روند افزایشی قیمت‌ها توجه کنیم شاید اندکی راه را به بیراهه رفته باشیم. به طور منطقی قبل از اینکه این مهم رخ دهد باید شرایط و زمینه‌های آن فراهم شود. در حال حاضر به نظر می‌رسد شرایط وقوع این هدف در حال تحقق است.

مقابله با سفته بازی کریپتو برای کنترل تورم

به گفته جیم کرامرسقوط کریپتو نشان می دهد که کار فدرال رزرو در برابر تورم تقریباً کامل شده است.

جیم کرامر از سی‌ان‌بی‌سی روز پنج‌شنبه بیان کرد که کاهش سریع بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که فدرال رزرو در مبارزه سخت خود برای کاهش تورم در حال پیشرفت است.

او گفت: یک جبهه در جنگ با تورم وجود دارد که یک پیروزی کامل برای فدرال رزرو بود و آن نبرد با سفته بازی مالی است.

هرچند که فدرال رزرو در مقابل سفته بازی در بازار کریپتوکارنسی و همچنین سهام موفق بوده است اما این موضوع ممکن است به قیمت بیکاری افراد زیاد و وقوع رکورد گستره در اقتصاد این کشور رخ دهد.

افزایش نرخ بیکاری برای کنترل تورم

کرامر اعتقاد دارد که آنها فقط آماده می شوند تا مردم را بیکار کنند تا روشن کنند که تورم متعلق به گذشته است.

در ماه گذشته بیت کوین با ۴۰ درصد کاهش بدترین ماه را در ۱۱ سال گذشته پشت سر گذاشت. این درحالیست که اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، حدود ۴۷ درصد از ارزش خود را از دست داد.

در حالی که نظرات متضادی درباره بازار کریپتوکارنسی وجود دارد و برخی انتظار بهبود آن را می‌کشند، شرکت‌های بزرگ با بحران پرداخت بدهی، اخراج و خروج سرمایه‌گذاران مواجه هستند.

کرامر می‌گوید، کاهش ارزش کریپتوکارنسی مادر همه بدبختی‌ها است و فکر می‌کنم برای یک سه ماهه هولناک یک نشانه باشد.

وی افزود که با وجود پیشرفت فدرال رزرو در کاهش سفته بازی، همچنان باید تورم و دستمزدها را کنترل کند و نرخ بیکاری را بالا ببرد تا بتواند واقعاً در نبرد با تورم پیروز شود.

بازار سهام در حال حاضر اخبار بد زیادی را منعکس می‌کند، اما فدرال رزرو هنوز در حال از بین بردن بازدهی این بازار است و آن‌ها به این کار تا زمانی که نرخ بیکاری شروع به افزایش کند، ادامه خواهند داد.

منبع: CNBC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی