پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - Oct 4 ,2022
عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس :

سنگ‌اندازی بانک ‌مرکزی در بازار سرمایه

1399/08/07
سنگ‌اندازی بانک ‌مرکزی در بازار سرمایه

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با بیان اینکه اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه محقق نشده است، گفت: بانک مرکزی در این باره همکاری لازم را نداشته است.

به گزارش فراسرمایه، طی هفته های گذشته حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس از اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار خبر داده بود و گفت: صندوق ثبات بازار سرمایه و انتقال یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به این بازار قانون مصوب سال ۹۴ مجلس است که ذیل قانون بهبود فضای کسب‌وکار به تصویب رسیده است. اما با مصوبه شورای عالی بورس موضوع پیگیری اجرای آن در دستور کار قرار گرفت.

بیشتر بخوانید : چالش بورس بعد از برگزاری انتخابات آمریکا

وی در نشست هم‌اندیشی ایمیدرو و شرکت‌های معدنی با سازمان بورس و اوراق بهادار گفته بود؛ نامه درخواست اختصاص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار را به صندوق توسعه ملی ارائه دادیم.

اما پس از گذشت چندین هفته از این وعده اما خبری از اختصاص یافتن این مبلغ از صندوق توسعه ملی نشد و مسئولان سازمان بورس نیز شفاف سازی درباره سرنوشت و دلیل اختصاص نیافتن این یک درصد صورت نداده است.

بیشتر بخوانید : ناهماهنگی‌ها عامل عدم شفاف‌سازی بورسی‌ها

در این باره محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس افزود: با بیان اینکه اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه محقق نشده است، اظهار کرد: بانک مرکزی در این باره همکاری لازم را نداشته است و دلایل مختلفی درباره عدم همکاری وجود دارد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با بیان اینکه بانک مرکزی خواهان دریافت سود در قبال پرداخت یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه شده است، افزود: این یک درصد به وسیله قانونگذار مصوب شده بنابراین این خواسته بانک مرکزی مقبول نیست و بانک مرکزی همکاری لازم را ندارد.

بیشتر بخوانید : رونق بورس باز می‌گردد؟

وی گفت: یکی دیگر از شروط بانک مرکزی برای پرداخت یک درصد صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، بازپرداخت مبلغ اختصاص داده شده به صورت دلاری است که موجب شده این کار انجام نشود.

منبع: بورس‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی