پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - Aug 9 ,2022

سهام پیشنهادی 81 مدیر بورسی برای خرداد 1401

1401/03/08
سهام پیشنهادی 81 مدیر بورسی برای خرداد 1401

در یک نظرسنجی به طور جزئی به سنجش آینده بازار سرمایه پرداخته شده است. این نظرسنجی که از مدیران دارایی انجام شده از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود.

به گزارش فراسرمایه، در بخش اول از بزرگان بازار سرمایه خواسته شده 3 سهم که به باورشان بیشترین بازدهی را طی 6 ماه آینده خواهند داشت، معرفی کنند. در بخش دوم از آنها خواسته شده 3 صنعتی که بازده بالایی در 6 ماه آینده دارند را نام ببرند. در بخش سوم هم 15 دارایی شامل مسکن، طلا، ارز، سپرده بانکی و 11 نماد بورسی آمده و از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پرسیده شده که از سه موقعیت خرید، فروش یا نگهداری برای هر یک از دارایی‌ها کدام موقعیت را انتخاب می‌کنید؟

اواسط اردیبهشت ماه هم برای نخستین بار در ایران نظرسنجی درباره انتظارات مدیران دارایی از وضعیت بورس تهران انجام شد. بر اساس آن، چهار شاخص «اطمینان» نسبت به آینده بورس، میزان «ارزندگی» سهام، «فرصت خرید» و «احتمال سقوط آزاد» قیمت‌ها معرفی شدند. بعد از بررسی‌ بازخوردها و پیشنهادات مخاطبان و صاحب‌نظران بازار سرمایه، تصمیم گرفتیم در یک گام تکمیلی نظرسنجی تازه‌ای را در خردادماه انجام دهیم. به این ترتیب، در سطح خرد و کاملا کاربردی، نظر مدیران دارایی را درباره خرید یا فروش سهام، سرمایه‌گذاری در صنایع جذاب و برخی دارایی‌های منتخب جویا شدیم. در نظرسنجی این ماه 81 مدیر دارایی شرکت کرده‌اند.

کدام سهام بیشترین تکرار را داشت؟

در بخش اول نظرسنجی سهام فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد با 15 مرتبه بیشترین تکرار را در پاسخ شرکت‌کنندگان داشت. بعد از فولاد، شپنا(پالایش نفت اصفهان)، وبملت (بانک ملت)، پالایش (پالایشی یکم)، کرماشا و وغدیر بیشترین تکرار را داشته‌اند.

نکته قابل توجه این است که مدیران دارایی در مجموع 117 سهم را معرفی کرده‌اند که از این تعداد 69 سهم تنها یک بار تکرار شده است.

سهام پیشنهادی 81 مدیر دارایی
سهام پیشنهادی 81 مدیر دارایی

 

پر بازده‌ترین صنایع از نگاه بزرگان بازار سرمایه

در بخش دوم نظرسنجی از مدیران دارایی‌ها خواسته شده سه صنعتی که طی شش ماه آینده از نظر آنها بیشترین بازدهی را خواهد داشت، معرفی کنند. بین پاسخ‌های داده شده، صنایع فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی، فلزات، بانک و غذا بیشترین تکرار را داشته‌اند.

 

صنایع بورسی منتخب از نگاه مدیران دارایی
صنایع بورسی منتخب از نگاه مدیران دارایی

بخریم، بفروشیم یا نگهداریم؟

در این قسمت 15 دارایی در نظر گرفته شده و از شرکت‌کنندگان خواسته شده که فرض کنند برای هر یک از این دارایی‌ها دارای موقعیت خرید، فروش یا نگهداری هستند؛ کدام موقعیت را انتخاب می‌کنند.

اولین دارایی مسکن است، بیشترین موقعیتی که مدیران سرمایه‌گذاری به آن رای داده‌اند، نگهداری است.

دومین دارایی ارز است، بیشترین موقعیت برای ارز خرید و بعد نگهداری است، کمتر مدیری رای به فروش ارز داده است.

سومین دارایی طلا، سکه و صندوق‌های طلا است، گزینه نگهداری و سپس خرید بیشترین رای را برای طلا آورده‌اند.

چهارمین دارایی سپرده بانکی و ابزارهای درآمد ثابت است که بیشترین رای را فروش این دارایی کسب کرده است.

دارایی پنجم تا پانزدهم شامل نمادهای بورسی است که شرکت‌کنندگان انتخاب کرده‌اند که برای هر یک از این نمادها بین گزینه خرید، فروش یا نگهداری کدام را انتخاب می‌کنند. سهام فولاد، شپنا و تیپیکو بیشترین گزینه خرید یا نگهداری را به دست آورده‌اند و سهم‌های زاگرس، غبشهر، خودرو و سیمرغ بیشترین رای برای فروش را کسب کرده‌اند.

بخریم، بفروشیم یا نگهداریم؟
بخریم، بفروشیم یا نگهداریم؟
منبع: بورسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی